İstem dışı ortaya çıkan kas kasılması rahatsızlığı ‘tik’ sosyal anlamda birçok insanın kabusu… Özellikle çocuk yaşlarda ortaya çıkan bu rahatsızlığın pek çok nedeni olabilir. Nöroloji uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, ebeveynleri çocuk tikleri konusunda dikkatli olmaları yönünde uyardı.Genellikle psikolojik nedenlerle ortaya çıkan tikler, anne – baba tutumu, kardeş kıskançlığı ya da geçirdiği travmatik bir olay sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Psikolojik nedenlerinin yanında anne karnında yaşanan sorunlar, bazı enfeksiyon hastalıklarının da tiklerin ortaya çıkmasına neden olduğu bilinmektedir.

Tike sahip olan çocuk sosyal anlamda birtakım zorluklarla karşılaşır. Okulda arkadaşları ile birlikteyken tiklerini bastırmaya çalışır. Bu esnada öğretmenini dinlemeyebilir, derse odaklanamama gibi sorunlar yaşayabilir.

Arkadaşları arasında alay konusu haline gelmemek için tiklerini saklaması çocuğun içine kapanmasına neden olur.

Tiklerin ortaya çıkmasının nedenleri arasında ‘taklit' yer almaktadır. Çocuklar anne- baba ya da öğretmeninin bazı hareketlerini taklit ederek alışkanlık haline getirebilir. Sık sık tekrarlanmasından dolayı da tik oluşur.

Asla azarlamayın
Tikler bazen beyinde birtakım nörokimyasal bozukluklardan kaynaklanabilir. Böyle bir durumda ebeveynin çocuğa olan yaklaşımı azarlama, kızma, sürekli uyarı halinde olmamalıdır.

Ebeveynlerin çocuklarını sürekli uyararak onları rencide edecek davranışlarda bulunması tiklerin geçmesine değil aksine çocuğun huysuzlanması ve kaygılanmasına neden olur.