Uyanık anları sırasında, bebekler sürekli olarak yeni seslere ve manzaralara maruz kalıyor . Onların gelişmekte beyinleri uyurken işleneni alır. Yeni bilgilerle uğraşırken hissedilen mutlu duygular , uykularında gülüşler veya kahkahalarla ortaya çıkabilir. Uykusunda gülmek bebeğin duygu geliştirme sürecinin bir parçası olabilir.Bebeğin gülümsemesi bazen rüyanın tepkisidir. Bebeklerin düşüncelerini ifade edemedikleri için rüyanın içeriğini söylemek neredeyse imkansızdır. Fakat gülümsemenin bir rüyadaki olaya bir cevap vermesi muhtemel.Bebekler bir iletişim aracı olarak bir gülümseme kullanır.Yetişkinler gibi, bebeklerin de her birinin kendine özgü kişilikleri ve ruh halleri vardır ..



Gün boyunca, özellikle yaşamın ilk birkaç ayında , bebekler dik bir öğrenme eğrisi yaşıyorlar. Gözlerini açmayı, gülümsemeyi, ağlamayı ve bedenlerinin nasıl çalıştığını öğrenmeye kadar , her zaman yeni bilgiler işliyorlar. Uykuya geçme aşamalarında beyinleri bilgiyi işlemeye başlar. Birkaç ay süren bu gelişme sürecinde, aynı zamanda duygularla ilgili çok şey öğreniyorlar, bebeklerin uykuda kahkaha atması ağlaması normaldir. Bebekler neden güler dinen anlamı var mı ? Bebeklerin meleklere gülmesi mümkün mü ? Nihat hatipoğlu hocamız bu konuda öyle söylüyorlar mutlaka öyledir bebekler dünyanın kötü suretini görmüyorlar , iyi melekleri , cenneti görüyorlardır meleklere gülümsüyorlardır diye belirtiyor.




Bir bebeğin ilk gülümsemesi, sosyal gelişimde önemli bir kilometre taşıdır. İşte bu sevimli sırıtışın arkasında ne olduğu hakkında bilmeniz gereken her şey.Bebeğinizin uykuda gülüşmesinin birçok nedeni vardır. Çoğu zaman, hayal kuruyorlar ve küçük beyinleri büyüyor. Bebeğinizin dış uyaranlara bağlı olarak gülümsemesi 6 - 8 hafta sürer. Kendiliğinden ara sıra kıkırdamalar ve kahkahalar bebekler için sağlıklıdır. Bu sadece küçük çocuğunuzun memnun ve rahat olduğu anlamına gelir. Bebekler neden hep gülümser ? Bebeğinizin ilk gerçek gülüşü gelişimi hakkında çok şey söylüyor. Vizyonunun geliştiğini ve yüzünüzü tanıyabildiğinin bir işareti. Beyni ve sinir sistemi, refleks gülümsemeleri ortadan kaldıracak kadar olgunlaştı ve şimdi gülümsemenin onunla bağlantı kurmasının bir yolu olduğunun farkında. Bebeğiniz duygularının farkına varmaya ve etrafındaki insanlar üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmaya başlıyor. Zevk, heyecan, memnuniyet ve mutluluğu ifade etmek için gülümseyecek.



Doğdukları andan itibaren, bebekler sosyal yaşamları üzerinde çalışıyorlar . Kime güvenebileceklerini, nasıl konuşacaklarını ve çevrelerindekilerle nasıl etkileşime gireceklerini öğreniyorlar.Bebekler gülümsüyorlar çünkü mutlular.Yenidoğan gülümsemesi 0-1 aylık duygusal içerik göstermez. 2 aylık bebekler çevresel uyarıma yanıt vermeye yavaş yavaş başlayacaktır. Bu ayda bebeğinizin beyni gelişiyor, vizyonu gelişiyor . Bebeğiniz muhtemelen önce müzik, anne veya baba sesi gibi işitsel uyaranlara cevap verecektir. Ardından görsel ve işitsel uyarıma birleştirilmiş bir cevap gelir. Bebeğin gülümsemesini sağlayacak son şey tek başına görsel uyarımdır.



3-6 ay arası bebekler gülüş becerileri üzerinde çalışırlar. Bebeğinizin bir oyuncağa gülümsediğini görebilirsiniz. Bu noktada, bebeklerin gülümsemeyle olumlu duyguları ilettiğini belirtelim. Bebeklerin etraflarındaki dünyayı anlaması zaman alır. Bebeğiniz başkalarına gülümsemeyebilir.Yaklaşık bir yaşına kadar, birçok bebek anne-babalarıyla ve kardeşleriyle konuşmaya çalışmak için gülüşlerini kullanacak. Tüm gelişimsel kilometre taşları gibi, bebekler de belli bir yaş aralığında gülümsemeyi öğrenirler. Bebeğinizi gülümsemeye teşvik için kucağınıza alın , tatlı ve yumuşak bir sesle sevginizi dile getirin. Gözlerine bakın. Bebekler etraflarındaki insanları taklit eder, bu yüzden ona bolca gülümseyin.Bebeğiniz henüz gülümsemiyorsa endişelenmenize gerek yok.Kişiliği mizacı bunun üzerinde etkili olabilir. Ancak bebeğiniz 1 yaşında olmasına rağmen gülümsemiyorsa bunu bebeğinizin doktoruna belirtin.


Çocuğunuz yüzünüzü okur ve yüz ifadelerinizi dünyasında bir rehber olarak kullanır. Bebeğiniz çok fazla gülümsediğinde, onun dünyası hakkında çok şey söyleyebilir . Bebeğinizin gülümsemesi, sosyal bir insana dönüşmesi ve dünya ile herkesin anlayabileceği bir dilde iletişim kurmasıdır. Refleks gülümsemesi nedir? Bir refleks gülümsemesi isminin önerdiği gibi: bilinçli bir amaç olmadan yapılmış bir refleks eylemi. Sosyal bir gülümseme, hoş bir uyarana doğrudan ve amaçlı bir cevaptır. Ayrıca bebeğinizin yüzünü ve gözlerini de kapsar ve kahkahaların gelişmesine doğrudan yol açar.Sosyal gülümsemeler, bebeğinizin sinir sisteminin olgunlaştığının ve sosyal becerilerinin gelişmekte olduğunun bir işaretidir. Hepsinden önemlisi, uyku sırasında gülümsemek her ebeveyn için ve her bebeğin durumu için daima iyi bir işaret olarak kabul edilir.