Birçok nedenden ötürü, küçük çocuklar özellikle gece ve karanlıkta yalnız kaldığında korkarlar. Çoğu zaman korkunç yaratıkların her çeşidini dolapta ya da yatağın altında hayal ederler. Çok küçük çocuklar, gerçeği fanteziden ayıramazlar; çevrelerindeki nesneleri göremezlerse, canlı hayalleri işe başlar. Ebeveynlerin çocuklarının korkularını ele geçirmesine nasıl yardımcı olabileceği aşağıda açıklanmıştır.

Bazı çocuklar karanlık korkularından daha ciddi etkilenirler. Sizi odadan odaya kadar takip edebilirler ve gün boyunca bile karanlık bir odaya yalnız girmeyi reddedebilirler! Uyku vakti çocuğunuz için tam bir kabus olabilir..Çocuğunuza, korkularının ve endişelerinin normal olduğunu, ancak bazı akıllı hilelerle ve düşünceyle yönetilebilecek bir şey olduğuna dair güvence verin.


Çocuğunuza gece korkuları aşmasına yardımcı olacak bazı ipuçları


Çocuğunuzu korkutan şey nedir ?


Korkuyu belirleyerek başlayın. Çocuğunuzu dinleyin. Açık uçlu sorularla çocuğunuzun yatmadan önce onu korkutan şeyin ne olduğunu söylemesine izin vermesini isteyin.


Çocuğunuza karanlıktayken ne düşündüğünü ve hissettiğini sorun. Çocuğunuzun endişelerinin normal olduğunu ve büyüdükçe daha az olacağına dair güvence verin. Korkularının saçma olduğunu söylemekten kaçının. Bu, kendilerini suçlu hissetmelerine ya da utanmalarına neden olabilir


Ayrı yatak odaları içinde tek başına yatmak modern bir yaşam biçimidir. Bu uygulama çocuğunuzun anlaması için zaman alacaktır. Sevgi dolu, rahatlatıcı ve destekleyici olun. Güvende olduğuna ikna edin.Sakin olun ve çocuğunuzun ihtiyaçlarına duyarlı olun.

Onu aşırı koruma arzusundan kaçının. Güvenliği hakkında kaygı gösteriyorsanız, daha endişeli davranarak yanıt verebilirler.


5 yaşın altındaki küçük çocuklar, fantezi ile gerçek arasındaki farkı ayırmada güçlük çekerler. Çocuğunuzun korkularını öğrenmesine yardımcı olmak için akıl ve mantık kullanın. Çocuğunuza ürükütücü hikayeler anlatmayın filmler izletmeyin.Çocuğunuza korkularıyla yüzleşmelerini öğretin

Çocuğunuza korkularıyla nasıl yüzleşeceğini öğretmek önemlidir ve karanlık korkusunu ele almak iyi bir fırsattır. Örneğin, çocuğunuz yatağın altında bir şey olduğuna dair endişe duyuyorsa birlikte kontrol edin.


Gece aydınlatmaları kullanın


Çocuğunuzun yatak odası için bir gece lambası olsun. Gece lambaları, çocuğunuzun daha rahat hissetmesine yardımcı olan yeterli ışığı verir.Çocuğunuzun korkusunu gidermek için için koridorlara ve banyoya gece lambaları yerleştirilebilir.


Arkadaşlık için bir nesne sağlayın

Çocuğunuz korkularını hafifletecek bir şeyle daha güvende hissedebilir. Çocuğunuzun güvenliği için kendi başına uyumayı öğrenirken özel bir nesne bulmayı düşünün. Ayrıca oyuncaklar yada evcil hayvanlar tercih edilebilir.


Odalarını güvenli bir yer haline getirin


Çoğu zaman, bir odayı bir yetişkin perspektifinden süslüyoruz ve çocuk için çok şey yapmıyoruz. Odaya sevdikleri şeyleri ve onları yumuşak bir oyuncak gibi güvenli hissettiren veya en sevdikleri filmin veya karakterin posterleriyle doldurun. Sonuçta, yatak odası çocuğun kontrol edebileceği bir ortam olmalıdır.Televizyon izleme alışkanlıklarının ve okuma malzemelerinin yaşlarına uygun olduğundan emin olun.


Gece odanın etrafına bakın ve bir şeyleri kendi bakış açısıyla görmeye çalışın. Yarı ışık altında bir gölge veya ürpertici görünebilecek bir resim veya oyuncak var mı?


Düzenli egzersiz, stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Çocuğunuzun gün boyunca bol miktarda fiziksel aktiviteye sahip olduğundan emin olun.


Olumlu davranışı güçlendirin. Çocuğunuzun korkularının üstesinden gelmek için küçük adımlar atmasına ve her bir başarı için ona iltifat edin.


Ona güvende olduğuna ikna edin; Canavar diye bir şey olmadığını açıklayın.


Karanlıkta çocuğunuzla vakit geçirin. Işıklar söndükten sonra, gözleri karanlığa ayarlanana kadar onunla kalın

Çocuğunuzun uykuya dalmak için sabırsızlanmasını sağlamak için yatmadan önce ritüel hazırlayın - hikaye anlatmak veya oyun oynamak gibi.Karanlık korkularının diğer endişelerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenin. Örneğin, bazı çocuklar anne-babalarının ayrılmalarından veya ölmelerinden korkabilir


Bazen bir çocuk öylesine korkuyor ki, günlük yaşantılarına ve oyunlarına müdahale ediyor. Çocuğunuzun özellikle korku veya fobi yükü taşıdığını düşünüyorsanız profesyonel yardım isteyin