Solunum durması genellikle solunum yolunda tıkanma (tıkanıklık) olması nedeniyle oluşur. Obstrüktif uyku apnesi birçok çocuğu etkiler ve çoğunlukla 2-6 yaş arasındaki çocuklarda görülür, ancak herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.Çocuklarda obstrüktif uyku apnesinin en yaygın nedeni büyümüş bademcikler ve adenoidlerdir.


Risk faktörleri

Uyku apnesi kilolu çocuklarda daha sık görülür; Bununla birlikte, bademcikler ve adenoidler büyümüş olan bazı çocuklar daha düşük kilolu olabilir. Uyku apnesi açısından yüksek risk altında olan diğer çocuklar arasında küçük çene, kraniofasial sendromlar, kas güçsüzlüğü veya Down sendromu olanlar bulunur.

Belirti ve bulgular

Aşağıdakiler obstrüktif uyku apnesinin en yaygın semptomlarıdır. Bununla birlikte, her çocukta farklıdır ve belirtiler değişebilir.

Belirtiler aşağıdakileri içerebilir

Horlama uyku sırasında gürültülü horlama veya gürültülü nefes .
Gögüs hareketlerine rağmen nefes alamama
Ağız solunumu - Çocuk ağzından nefes almakta zorlanabilir
Uyku sırasında huzursuzluk
Davranış problemleri veya uyuklama , dikkat sinirlilik, , hiperaktivite
Yatak ıslatma Uyku apnesi olan çocuklarda altını ıslatma sık olarak görülür
Sık enfeksiyonlar , bademcikler, lenf bezleri ve kulak enfeksiyonları ile kronik sorunları öyküsü içerebilir.

Çocuğunuzun gece nefes alması konusunda endişeniz varsa, çocuğunuzun doktoruyla konuşun. Çocuğunuza daha ileri değerlendirme için bir uyku uzmanı, kulak burun boğaz muayenehanesi veya gögüs hastalıkları doktoru gibi bir uzmanlara danışılabilir.Obstrüktif uyku apnesinin tedavisi nedeni temel alınarak yapılır. Bir kulak, burun ve boğaz uzmanı böyle bir ameliyat için değerlendirme yapacaktır. Kraniofasial anomalileri olan çocuklarda bazen başka tür ameliyatlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kilo kaybı ve diğer tıbbi problemlerin tedavisi de obstrüktif uyku apnesinin tedavisinde yardımcı olabilir.

Genişletilmiş bademcikler ve adenoidler çocuklarda obstrüktif uyku apnesinin en yaygın nedeni olduğundan, bademcikleri cerrahi olarak çıkarmak (tonsillektomi) ve adenoidler (adenoidektomi) genellikle önerilen tedavi yöntemidir Lütfen çocuğunuzun durumunu, tedavi seçeneklerini çocuğunuzun doktoru veya sağlık hizmeti sağlayıcıları ile görüşün.