Forum Düzeni
Anne ve Çocuk
Bebeğinizin gelişimiyle ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree1Beğeni(ler)
  • 1 Post By Tomris

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 09 Aralık 2017
Nereden: ᴛᴙ
Mesajlar: 17.940
Konular: 10832
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 279 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 70 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1
Verilen Beğeni: 0
Nereden: ᴛᴙ
İlişki Durumu: Yok
Burç: Basak
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 44
Tomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond repute

Halloween2 Çocuklarda Utangaçlık Nasıl Aşılır ?

02 Ağustos 2019
# 1
Utangaçlık bir kişilik özelliğidir. Şimdiye kadar tanıdığım en güzel insanlardan bazıları utangaçtır.Utangaçlık, çocuklar arasında çok yaygındır ve olumsuz bir özellik olarak görülmemelidir. utangaçlık iç sorunlarının tezahürüdür . Utangaçlık, küçük çocuklar arasında gelişimsel açıdan normal ve ortak bir özelliktir. Bu korkunç ya da ezici bir duruma benzeyen şeylere karşı doğal bir yanıttır. Ancak utangaçlığın üzerinde durmak zordur, çünkü bu bir duygu karışımıdır. Utanç, korku, gerginlik, endişe ve kaygı içerebilir.çocuğun gelişimi boyunca farklı düzeylerde utangaçlıklar meydana gelebilir ..


Çocuğumun aşırı utangaç olup olmadığını nasıl anlarım?


Nadiren gönüllü olarak konuşur.

Yetişkin ya da akranI bir soru sorduğunda cevap vermez.

Yönergeleri izler, ancak onlara sözlü olarak cevap vermez.

Konuştuğunda, genellikle çok yumuşak, sessiz bir sesle konuşur.

Başkaları konuştuğu zaman döner ve göz teması kurmaz veya çok az yapar.

Genellikle bir yere bakar.

Diğer çocukların oynamasını izler, ancak katılmazlar.

Gergin, dikkati dağılmış veya endişeli görünür.

Ebeveyn olmadan yeni bir yere girmeyi reddetmiş olabilir.Çocuğunuzu yeni çocuklara ve ortamlara maruz bırakmaya çalışın. Ancak bunu yavaş yavaş yapın. Örneğin, aynı çocuğun düzenli olarak oynadığı bir parkı ziyaret edebilirsiniz. Kendisini tanıdık olmayan çocuklarla hemen görüşmeye zorlamayın.Davranış hedeflerini belirlemek ve ilerlemesini izlemek için çocuğunuzla birlikte çalışın. Örneğin, yönetilebilir bir amaç, bir komşuya merhaba demek olabilir. Çocuğunuz hedefe ulaştığında, ilerleme grafiğinde işaretleyin. Bir övgü veya ödül olarak küçük bir muamele teklif edin.


Utangaçlık bazı çocukların kişiliğinde vardır ancak olumsuz deneyimler de rol oynayabilir. Çocuğunuzun utangaçlığı aniden mi çıktı? Eğer öyleyse, bir olay onu tetiklemiş olabilir ve geçmesi için yardıma ihtiyaç duyabilirler.Çocuğunuzun öğrenmekte olduğu yeni sosyal becerileri güçlendirin. Çocuğunuzun güçlü yönlerini tanımlayın ve üzerine inşa edin. Yaratıcı mı? Atletik mi? Bu becerileri cesaretlendirmek çocuğunuza öz güven sağlayacaktır.


Utangaçlık komplikasyonları


Sosyal beceriler geliştirmek veya uygulamak için daha düşük fırsatlar

Daha az arkadaş

Spor, dans, tiyatro veya müzik gibi başkalarıyla etkileşim gerektiren eğlenceli ve ödüllendirici etkinliklere katılımın olmaması

Yalnızlık hissi, önemsizlik ve öz saygınlığın azalması

Yüksek kaygı seviyeleri

Yüz kızartan, kekeleme ve titreme gibi utanç verici fiziksel etkiler.
Bazı uzmanlar utangaçlığın nedeninin kalıtım olduğuna inanıyor, bazıları ise bir ya da iki ebeveynin utangaç olması gibi aile ilişkileri tarafından şekillendirilebileceğini söylüyor.Çocuğunuzun yeni insanlara veya durumlara tepki verme biçimindeki bir kalıbı fark ederseniz, biraz bekleyin. O zaman rahat olabilmek için ona fazladan zaman verin. Çocuğunuza toplumsal ortamlarda sosyal beceriler geliştirme şansı verin.
Utangaç Çocuklarda Güven Kurmak


Ebeveyn olarak, çocuklarımızın ortaya çıkan her durumda kendinden emin ve cesur olmasını isteriz.


Çocuklarımızın toplumsal durumlarda utangaç veya rahatsız olduğunu bilmek endişe vericidir ve arkadaşlık kurmak için gerekli toplumsal becerilerden yoksun olduklarını bilmekten çekinebilirler.


Utanç veya içe kapanma, yaşamın birçok yönünde sorunlara neden olabilir -, utangaç bir kişi büyük gruplarda endişe edebilir ; Sınıfta ya da işyerinde konuşma yapmak için ayağa kalkanmaktan çok korkmuş olabilir; Yeni insanlarla tanışmak ve hep birlikte sosyal durumlardan kaçınmak için fazla sinir bozucu olabilir.


Utangaç çocukların ebeveyni olarak işlerimiz , kendilerine güven kazanmalarına yardımcı olmak ve diğerleriyle etkileşim içerisinde rahat olmayı öğrenmektir.


Yeni sosyal becerileri öğrenmek biraz işe yarayabilir ve muhtemelen yardıma ihtiyaçları olacaktır.Burada, çocuğunuzun güvenini kazanmasına yardımcı olacak ve yeni insanlarla tanışmak, yeni mekanlara gitmek ve yeni şeyler yapmak konusunda daha rahat olmaya başlamak için toplumsal yollardan atılmanıza yardımcı olacak bazı fikirler bulacaksınız.


Özetle ;


Kalıtım, kültür, Ve çevre, çocuğun utangaçlığında rol oynar. Sözcüklerin gücü vardır ve eğer çocuklarımızı utangaç, toplumsal olarak beceriksiz, içe dönük olarak etiketlersek, kendilerini tanımlayamdıkları gibi özgüvenleri sarsılır. Çocukların kültürel geçmişi ve aile ortamı, sosyal davranış modelleri sunar. Çocuğun çıkarlarına ve duygularına duyarlı davranmak, çocuğun yanında bir ilişki kurmanıza ve çocuğa saygı duyduğunuzu göstermenize olanak tanır.Çocuğun kendisini güvende hissetmesine yardımcı olun ve onu sosyal etkileşimlere çekmek için ortam sağlayın.Sevilen, desteklenen ve takdir edilen çocuklar yeni şeyler yapmak ve yeni insanlarla etkileşimde bulunmak konusunda daha fazla güvene sahip olacaklardır. . Sosyal çevrenin çocuğunuzun davranışını nasıl etkilediğini anlayın.Evde, okulda, diğer aile bireyleriyle ve toplum içinde nasıl davrandıklarına dikkat edin. En rahat ne zaman açık görünüyor? Verdiğimiz bilgiler den yola çıkarak çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz. Kendinizi bu konu da yetersiz hissettiğinizde bir uzamanın dan yardım alabilirsiniz..
Walker bunu beğendin

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


Güzel günler yakın.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 16 Ocak 2018
Mesajlar: 4.975
Konular: 215
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 244 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 48 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 818
Verilen Beğeni: 109
İlişki Durumu: Uzak durun yeter...
Burç: Akrep
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 19
Qasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to behold
Standart Cevap: Çocuklarda Utangaçlık Nasıl Aşılır ?
02 Ağustos 2019
# 2
Ellerine sağlık bacım

İradesi sağlam karekteri güçlü, haksızlığa başkaldırabilen insanlar çocukluktan bu yapılarını kazanırlar.

Utangaz içe kapanık insanlar efendi dürüst olabilirler ama asla haklarını savunacak, başkaldıracak zulme ve zalime dur diyebilecek bir karektere sahip olamazlar...

Yazıdada belirtildiği üzere çocuğun aşamalı olarak bu durumdan çıkması ve daha sağlam bir karektere sahip olması için yeni çevrelere ve daha özgüveni sağlam ortamlara kanalize edilmesi lazım....
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2019
Nereden: Manisa
Mesajlar: 3.111
Konular: 1030
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 62 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 40 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 260
Verilen Beğeni: 0
Nereden: Manisa
Burç: Boga
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 8
HaDeS is on a distinguished road
Standart Cevap: Çocuklarda Utangaçlık Nasıl Aşılır ?
02 Ağustos 2019
# 3
Aslında fena bir durum değil.
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Tomris
Anne ve Çocuk
0
02 Ağustos 2019 00:39
Neoma
Anne ve Çocuk
0
30 Ocak 2019 11:51
Neoma
Anne ve Çocuk
0
21 Ocak 2019 15:30
Asrevya
Göz Sağlığı
0
02 Aralık 2018 20:35
Asrevya
Okul Öncesi Eğitim
2
02 Ağustos 2018 16:12Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.