Çocuklarda en sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında astım gelir. Astım hastalığının çocuklarda rastlanma sıklığı ülkemizde %6 – 10 oranındadır. Çocukların hastanede kalmasına ve okul kaybı yaşamasının en büyük sebepleri arasında gösterilmektedir. Astım hastalığı olan çocukların hangilerinin ileride de bu hastalığı taşıyacağı hangilerinin iyileşeceği tam olarak belli olmamaktadır.
Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar

Annelerin en merak ettiği konulardan birisi çocuklarda görülen astım hastalığının tedavisidir. Ülkemizde çocuklarda görülen astım hastalığı uluslar arası tedavi rehberlerine göre tedavi edilmektedir. Tedavi sırasında doktorların kullandığı iki çeşit ilaç türü vardır.
Bu ilaç türleri şu şekildedir:
Koruyucu ve tedavi etmeye yönelik ilaçlar.
Şikayetlerin azalmasını sağlayacak rahatlatmaya yönelik ilaçlar.
Çocuklarda astım hastalığının daha hızlı geçmesi için öneriler

Bazı durumlara dikkat edildiği takdirde çocuklarınızda astım hastalığı daha hızlı bir iyileşme süreci kaydedecektir. Yazımızın devamında sizlere bu konuda bazı önerilerde bulunacağız.
- Evinizin ve çevrenizin temiz olmasına dikkat edin: Astımlı olan çocuğunuzun alerjisi olduğu bir madde mutlaka vardır. Bu madde toz olabilir veya parfüm olabilir. Bu maddeleri evinizden mutlaka uzak tutmanız gerekir. Evinizi düzenlerken çok fazla yoz tutan halılar veya eşyalar seçmemeye özen göstermelisiniz.


- Çocuğunuzun ilaç tedavisine önem verin: Çocuğunuza astım tedavisi ilk uygulandığı zaman hızlı etki eden spreyler verilir ve bu sayede çocuğunuzun hastalığı kontrol altına alınmaya başlanır. Bu ilaçların başlanma ve kesilme tarihi kesinlikle doktor tarafından belirtilmelidir. Siz kendiniz uzmana sormadan ilaç kullanmaya veya bırakmaya çalışmamalısınız.
- Çocuğunuzda reflü oluşabilir. Bunu kontrol altına almaya çalışın: Astım ocuklarda genellikle mide başı gevşekliği ile birlikte gelir. Mideden yukarı soluk borusuna veya akciğerlere mide asidi kaçtığı takdirde astım kötüleşebilir. Bu yüzden çocuğunuzun beslenmesinde reflü önleyici gıdalara öncelik tanımalısınız.