Bebeklerde Uyku Sorunu ve Hakkında Bilgiler

Atalarımız boşuna “uyusun da büyüsün” dememişler. Uyku, bebeklerin sağlıklı gelişimi için en önemli şeylerden biri. Hem bedensel gelişimi, hem zihinsel gelişimi için bebeklerimizi düzenli uykuya alıştırmak zorundayız. Ancak bütün anneler bu konuda aynı şansta değil. Kimi bebekler hiçbir şey yapmadan düzenli uyurken, kimileri uyku konusunda hem kendisine, hem de aile fertlerine büyük sıkıntı yaşatır. Özellikle gece uykuları konusunda anneler çok yıpranırlar. Bazı bebekler gürültülü ortamlarda dahi uyuyabilirken, bazıları uykuya dalmayı bir türlü başaramaz, az bir seste dahi uyanırlar. Özellikle geceleri bu duruma sıkça rastlanır.


Uzmanlara göre bebeklerde uyku sorunu yaşanmasında annelerin de etkisi büyük. Yapılması gereken en doğru şeylerden biri özellikle gece uykularında bebeğin her uyanışında annesinin ona müdahale etmemesi. Bebek uyandığında başında annesini görürse uykusu bölünecek ve yeniden uyumak için her seferinde annesini görmek isteyecek. Bu nedenle bebeğinizin daha ilk aylardan itibaren kendiliğinden uyuması konusunda sabırlı olmalısınız.

Bebeğin uyku düzeni nasıl sağlanır?

Bebeğe uyku düzeni sağlamak için öncelikle onunla birlikte yatmamak gerekiyor. Bebeğin yanına ne kadar sık giderseniz, onu ne kadar çok kucağınıza alırsanız veya bebekle birlikte ne kadar çok yatarsanız, uykusunun düzene girmesi o kadar gecikecektir. Böyle yapan anneler, farkında olmadan bebeklerinin anne kokusuna alışmasına, anneyi hissetmediği an sık sık uyanmasına yol açacaktır. Bebeğinizin herhangi bir sorunu yoksa, uyumaması için de bir neden yok. Tek sorun, uyku konusunda doğru yönlendirilmemesidir. Bebeklerin uyku ihtiyaçlarının büyüdükçe azaldığını da unutmayın.