Çocuğunuzun Uyku Saatine Öncelik Verin

Çocuğun uyku düzeninin bozulmaması için anne babanın uyku saatlerine uyması gerekir Bu davranış, çocuğun yaşam kalitesini artıracak ve alışkanlık kazanmasına yardımcı olacaktır.
Bebeklik ve çocukluk döneminde bakım veren kişilerin çocuğun biyolojik saatine uygun hareket etmesi önemlidir. Çocuğun uyku düzenini riske atmamak için anne ve babanın kendi önceliklerini ertelemesi gerekebilir. Çocuğun uykusunun geldiğinin fark edilmesi, uykunun ertelenmemesi, çocuğun kendi yatağında ve mümkünse uyku kalitesini düşürmeyecek bir ortamda (sessiz, uygun aydınlatma kullanılmış, vb.) yatırılması gerekmektedir. Çocuk için uyku saatlerinin kararlı ve tutarlı biçimde düzenlenmesi, çocuğun gerektiğinden az ya da fazla uyumasına sebep olacak şekilde davranmamak çok önemlidir.

YATAĞA HAZIRLIK DÖNEMİ
Çocuğun bir uykuya hazırlık dönemi yaşamaya alışması, bedensel temizliğinin sağlanmadan, üstü değişmeden yatağına gitmemesi sağlanmalıdır. Uyumadan yatakta ebeveynlerle geçirilecek tatmin edici kısa bir süre (rahatlatıcı bir konuşma, kitap okuma, masal anlatma ya da müzik dinleme) çocuğun uyku ve yaşam düzenini olumlu etkileyecek, yaşam boyu uyku alışkanlıklarını da belirleyecektir. Çocuğun uyku koşullarında oluşabilecek farklılıkların kısa sürmesi ve çocuğun bunların istisnai durumlar olduğunu anlaması sağlanmalıdır. Yatmadan önce gün içinde yaşanmış olaylara dair kısa bir konuşma yapmak, çocuğun kaygılarını açıklama imkanını sağlayacağından uykusunu aksatacak bir deneyim yaşamasını engelleyebilir. Uyku bozukluklarının dönemsel olabileceği unutulmadan anne ve baba paniğe kapılmamalı ancak çocuğu gözlemlemelidir. Çocuğun düzenini bozan ve süreklilik arz etmeye meyilli bir durum varsa derhal bir uzmana başvurulmalıdır. Nedenin tespitinden sonra uzman bazı durumlarda ilaç tedavisi öngörebilir. Oyun terapisi ile destek sağlanabilir. Uyku bozukluğu temelde yatan başka bir probleme bağlı olarak ortaya çıktıysa, temel problemin tedavisi ile uyku bozukluğu da ortadan kalkacaktır.

YANINIZDA YATIRMAYIN
Bazı çocuklar uyumadan önce veya gece yarısı uyanarak anne ve babalarıyla yatmak isterler. Kısa bir süre için böyle bir şey yapmanız ileride büyük sorunlara yol açabilir. Annebabalarıyla yatan çocuklarda anne babaya aşırı bağımlılık görülür. Yatağınıza gelmek isteyen çocuğu azarlamadan kendi yatağına götürün. Eğer sakin değilse bir süre onunla ilgilenip konuşarak sakinleşmesini sağlayın.

alıntı