Çocuklara her gün söylenmesi sözler nelerdir
Hayatta anne ve baba olmaktan kolay ne olabilir diye düşünenler var Allah nasip etmişse ve bir çocuğunuz olmuşsa önemli olan o çocuğun nasıl yetiştirilmesi gerektiğini bilmektir.İnsanlığa faydalı topluma yararlı bir birey olmasını sağlamak anne ve babaya aittir.Fakat bunu yapabilmek gerçekten çok zor özellikle günümüz şartlarında çocukları iyi yetiştirmek yararlı bireyler olmalarını sağlamak gerçekten zor.

Çocuklarla iyi bir iletişim kurmak gerekir.Sordukları sorulara doğru cevaplar vermek gerekir.Anne babalara bu konuda büyük görevler düşüyor.

Konuşmak çocuğu dinlemek ona değer verdiğini göstermek anlattıklarını can kulağıyla dinlemek sağlıklı bir iletişim için gerekli.

Çocuk büyürken çok soru soruyor aldığı cevaplardan duyduklarını yorumlamaya çalışıyorlar.

Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için çocuğa değer verdiğini göstermek gerekir.Çocuğu tehdit ederek ona kızarak gereksiz yerli yersiz şakalar yapmaktan kaçınmak gerekir.Çocuklara lakap takmamak gerekir çocuğu üzecek onu strese sokacak kelimelerden cümlelerden uzak durmak bu gibi kelimeleri kullanmamak gerekir.

Çocuklara tatlı ve sevgi dolu sözler söylenmeli sen yapabilirsiniz başarılısın,yeteneklisin çalışkansın demek gerekir bunun tam tersine sen tembelsin,sen inatçısın,sen sakar bir çocuksun gibi kelimeler asla çocuklar için kullanılmamalıdır.

Çocukları terbiye etmek adı altında baba ve anne ile korkutmamak gerekir.Örneğin baban gelince ben biliyorum yapacağımı veya annen görmesin gibi bu gibi sözler çocuklarda olumsuz etkiler yaratır.Anne,babasından korkmasına neden olur bu durum ilerideki zamanlarda çocuğun anne ve babasına karşı güvensiz olmasına neden olur.

Çocukları tehdit eden sözler kullanmayın onları üzecek sözler yerine mutlu olmalarını sağlayacak sözler kullanmaya özen gösterin.

Çocuklara söylenmesi gereken sözler;

Seni çok özledim iyi ki varsın

Sen çok iyi bir çocuksun

Neye ihtiyacın olursa her zaman senin yanındayım

Seninle gurur duyuyorum

Sen çok başarılısın,

Senin gibi bir çocuğum olduğu için ben çok şanslıyım

İyi ki senin annen veya baban olmuşum

Senin fikirlerin benim için çok önemli

Seninle gerçekten gurur duyuyorum

Senin fikirlerin benim için çok önemli

Başaracağına inanıyorum sen bunu yapabilirsin.

Kimseye benzemek zorunda değilsin kendin olman yeterli

Söylediğin sözlerin benim için çok önemi var

İstemiyorsan hayır diyebilirsin

Senin seçimlerin benim için önemli

Sen çok güçlü bir çocuksun