Tropikal bir meyve olan ananas Türkiye'de en fazla tüketilen meyveler arasındadır. Özel olarak C vitamini yönünden çok zengindir. İçerisinde çok miktarda güçlü bileşen vardır. Bu bileşenler vesilesiyle insanların sağlığı için gayet faydalıdır. Yetişkinlerin ve altı yaşından büyük çocukların tüketmesinde bir sakınca yoktur. Fakat bebeklerin tüketimi sırasında dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

Bebeklere ananas yedirmeye 4 aylıkken başlanabilir. 4-6 ay etrafında anne sütünün yanında takviye olarak ananas suyu içirilebilir. Böyle anlarda katı durumda veya püre yapılmış ananas verilmemelidir. Yalnızca ananas suyu içirilmelidir. Gün içerisinde averaj 2 tatlı kaşığı ananas suyu bu dönemdeki bebekler için uygun olur.

Bebeklere yedirilen ananasın miktarına bebeğimizin yaşına göre farklılık göstermelidir. Bebeğimizin yediği diğer besinler ve bu besinlerin içerikleri de göz önünde bulundurularak yedirilecek ananas miktarına karar verilmelidir. Fazla yedirilmesi ishale ve gaza neden olabilmektedir. Bir sorun halinde direkt ve beklenmeden bir uzmana danışılmalıdır.

Sekizinci aydan sonra ananas tüketimi kısmen arttırılabilir. Bebeğimizin dişlerinin çıkması ile beraber küçük parçalar durumunda ananaslar kendi yemesi için verilebilir. Ananasın bebeğimizin boğazına kaçmamasına dikkatli olunması gerekmektedir.

Bebeklere ananas vermeye başlamadan önce test yapılmış olması önerilmektedir. Az ölçüde ananas verip bebeğimizin vücudunun vermiş olduğu tepkiler takip edilmelidir. Alerjen tepkimeler veyahut normal zamanda olmayan belirtiler gözükmediği sürece güvenle ananas yedirilebilir. Bu test yapıldığı zaman güzel olmayan bir sonuç alındı ise emin olmak için benzer test üç gün sonra tekrar yapılabilmektedir.


Altıncı aydan sekizinci ayın sonuna kadar bebeklere ananas püre durumuna getirilerek yedirilebilir. Diğer meyveler ile karıştırılmak suretiyle da püre halinde bebeğe yedirilebilir. Fakat bu dönemdeki meyve püreleri bebeğimizin tükettiği anne sütü miktarına göre ayarlanarak verilmelidir.

Ananas yüksek asit içeriği olan bir meyvedir. Şu nedenle bebeklere verilirken dikkat edilmesi gerekmektedir. Yüksek asit içeriğinden ötürü bebeğimizin ağız bölümünde cilt tahrişi ortaya çıkabilir. Bu halde bebeğimizin narin cildinin zarar görmemesi için ananas verilmemelidir. Güçlü asidi bebeklerin midesine de dokunabilir. Bu neden ile bilhassa mide hassasiyeti olduğu bilinen bebeklere yedirilmemelidir.