Yeni bebek sahibi olmuş anne babaların en merakla bekledikleri benzer zamanda da en korktukları konulardan biri de bebeği yıkamaktır. Yeni doğan bebekler narin ve her konuda savunmasızlardır. İstenmeyen sonuçların ortaya çıkmaması için banyo yaptırırken çok dikkat göstermek gerekmektedir.

Banyo için ne gereklidir?
Yumuşak pamuklu doğal bez ve sünger.

Bebek sabunu ya da şampuanı.

Hijyenik pamuktan yapılmış temizlik topları.

Bebek küveti ve filesi.

Yumuşak pamuklu bir havlu, temiz kıyafetler.

Banyo Zamanı
Banyo suyu vücut ısısında yani 36.5 ya da 37 derece olmalıdır. Isıyı bileklerimizle kontrol etmeliyiz. Elle kontrol etmek yanıltıcı olabilir.

Banyo için ihtiyacınız olan bütün malzemeler beraber hazır olmalıdır.

Bebek banyosu çok eğlenceli olmasına karşın banyo süresini uzun tutmamakta yarar vardır. Bebek vücut ısısı hızla inip çıktığından bebek üşüyebilir.

Her şeyden önce bebeğimizin yüzü ıslak bezle veyahut pamuk toplarıyla yavaşça silinmeye başlanır. Sert davranmamak ve kese yapmamak gerekmektedir. Cilt tahriş olabilir. Yüzü temizlerken sabun, şampuan yahut saç kremi kullanmamak gerekmektedir.

Bebeği dikkatli biçimde küvet filesine yerleştirip asla onu orada yalnız bırakmamalıyız.

Durulamadan sonra bebeği havluya sarıp kurulayabiliriz. Baş bölgesini, bıngıladağa zarar vermemek için, bastırarak kurulamamak gerekmektedir

İlk yıkamada anne babaya yardım eden olabilecek bir büyüğün yanlarında bulunması iyi olabilir. Ama yardım eden olacak bu kişinin anne babanın isteklerine saygılı olması ve ilk banyo deneyimini eğlenceli bir duruma çevirmesi güzel anı olarak hatırlanacaktır.


Yüzünü temizleyince yine benzer halde vücut temizlenir. Vücut için şampuan sabun kullanılabilmektedir. Göbek bağı düşmemişse ıslatmamaya özen gösterilmelidir.

Bebeğimizin vücudunu ve yüzünü yıkadıktan sonra başını yıkayabiliriz. Yüzüne hiç bir biçimde su gelmelidir. Saçları şampuanlanabilir.

Bebeği durulama kısmı çok önemlidir. Bebekler elle desteklenerek çok dikkati açık bir biçimde yüzüstü çevrilir. Elle alnına siper yapılarak yüzüne su gelmesi engellenir. Yavaşça su dökülerek bebek durulanır. Bebeğimizin yüzüne asla su dökmemeli yahut su püskürtmemeliyiz.

Banyo yaptırılacak odanın ısısı münasip olmalı. Özel olarak kışın ısıya dikkatli olunması gerekir. Odada rüzgar ve cereyan olmamaladır.