Banyo yaptırmak, bebek için yalnızca temizlenmek kelimesinin karşılığını oluşturmaz. Benzer zamanda bebeğimizin anne ile bebek arasındaki bağların güçlenmesi yönünden de hayli önemlidir.

Bebeğinizin ellerini su yüzüne vurarak dikkatini çekmesini sağlayın, zira sıçrayan su ve çıkan sesler onlar için büyük eğlence kaynağıdır. Bebekler dokunmayı severler küvetine atacağınız birkaç renkli sünger kullanılarak dikkatlerini çekebilir ve yumuşak olan süngerlerle sıkıp oynayacağı harika bir banyo oyuncağı elde etmiş olursunuz. Bebekler için hazırlanmış banyo köpüklerinden yararlanabilirsiniz, ama bebeğinizin kaymamasına hassaten dikkat etmelisiniz. Suda yüzen ördekler, gemiler, plastik şişeler kullanarak bu vakti eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Bebeğinizi güvenli olarak yıkamak için bebeği iki elinizle ters çevirin. Sırtını ve poposunu yıkamak için sol kolunuzla bebeğinizin karnını destekleyin ve elinizle de baldırını tutun. Bu biçimde yıkamaya devam edin.

Anne ve bebek arasındaki tensel temas bebeğe kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bebeğinizin yüzüne su geldiği zaman ağlamaya başlıyorsa bunu önlemek için yine bebek mağazalarından temin edebileceğiniz göze ve kulaklara su kaçmasını önleyen şapkadan alabilirsiniz.

Bazı çocuklar banyo vaktinde son derece istekli ve mutlu iken kimileri de banyodan korkar ve ağlamaya başlarlar. Çocuklara banyoyu sevdirmek için her şeyden önce banyoda geçen vakti eğlenceli bir şekle getirmek gerekmektedir. Bunu için çocuklar için üretilmiş olan banyo lifleri ve türlü şekillerde bebek şampuanları kullanabilirsiniz.


Banyoya başlamadan önce lazım olabilecek eşyaları beraberinizde bulundurmanız size fayda sağlayacaktır. Banyoda bebekler için özellikle üretilmiş olan göz yakmayan sabun ve şampuanlardan faydalanmanız, hem bebeğinizin rahatı için aynı zamanda keyifli bir banyo saati geçirebilmek için ilk adımdır. Bebek kordonu daha düşmemiş veya yeni düşmüş bebekler de korkmadan yıkanabilir. Fakat yıkadıktan sonra göbek kordonu ve çevresi antiseptik bir solüsyonla temizlenmelidir.

Bebekler için banyo bir rahatlama ve bir nebze huzur verecektir. Şu nedenle banyo zamanı uyku saatinden önceye denk getirilmelidir. Bebeğimizin karnı aç iken yıkanması daha önemlidir.

Bebeklerinizi banyoda bir dakika da olsa yalnız bırakmayın. Küvet içinde kaymayı önleyici bezler kullanarak tedbirlerinizi arttırabilirsiniz. Banyo bitince bebeğinizi kurulayarak, dilerseniz bebe yağı ile vücudunu yağlayarak onun için harikulade geçen bir saatin nihayetinde onu çok mutlu kılabilirsiniz.

Suyun ısısını ayarlamak için ısı ayarı yapabilen termostatlardan yararlanılabilir. Suyla temas edince kolay bir biçimde silinebilen fayans yüzeyine yazabilen banyo kalemlerinden bebek mağazalarında bulabilirsiniz. Banyodan sonra vereceğiniz ödüllerle çocuklarınızı banyo yapmaya teşvik edebilirsiniz.