Çocuklar evliliğin meyvesi en tatlı kısmıdır. Çoğu insanın hayalleri arasındadır çocuk sahibi olmak. Burada ki risk çocuğun yetiştirilme çağında yapılan hatalar aileye ve ileride topluma zarar verebilecek duruma dönüşebilecek olmasıdır. Disiplinli bir çocuk yetiştirmek isterken tamamen isteğimiz dışında topluma ve kendisine zarar verebilecek bir fert yetiştiriliyor olması hataların en büyüğüdür.

Toplumun İçinde Gururunu kırmayın

Yapılan hataların en büyüğü budur. En sık tekrarlananı desek daha doğru olur sanki.

Çocuk da olsa her insanın bir gururu vardır. Yaptığı bir hata sonucunda kalabalık bir ortamda iseniz vereceğiniz cezayı biraz ertelemelisiniz. Yoksa bu onda bir eziklik duygusu ve içe kapanıklık oluşturacaktır.

Cezaların Uygulanıyor Olmasına Önem Verin

sizin istemediğiniz kendisine zarar verebilecek ya da çevresine zarar verebilecek bir söz ya da eylemi sonunda bunun neden yanlış olduğunu ona anlatın ve bu davranışından dolayı ona muhakkak bir ceza vermelisiniz. Burada atlanan ayrıntılı ebeveynler arasında bu cezaların uygulanabilirliğinin düşüyor olması.

Disiplin verilecek ise hem anne hemde baba bir arada aynı görüşlerde olmalı ki sizin adaletinizden bir şüphesi olmamalı çocuğunuzun. Genelde annesi ev hanımı olanlarda görülen bu eksiklik "akşam baban gelince görürsün sen" tehdidi ile geçiştiriliyor. Aynı cezayı annenin de o esnada uygulaması gerekiyor. Bu arada ceza konusunda bir daha dikkatli davranmak da yarar var. Televizyon, bilgisayar, tablet cezası daha yaratıcı cezalar bulmalısınız.

Büyük Kardeşin de çocuk Olduğunu Unutmayın

Bu hata daha çok ilerleyen yaşlarda kardeşler arasında oluşan anlaşmazlıkları tetikliyor. Sen abisin ya da sen ablasın yapma öyle gibi uyarmalar çocukları anlamsızlığa taşıyor. Tamam o abi ya da abla ama o da çocuk ve düşünemiyor ya da ilgi istiyor kıskançlık yapıyor olabilir.