İdrar kaçırma ve alt ıslatma olarak bilinen enürezis çocukların gündüz veya gece idrarını kaçırması, yatağını ve elbiselerini ıslatması olarak tanımlanmaktadır. Beş yaşından büyük olan bir çocuğun kazanılmış veya doğumsal sinir sistemine ait bir sorun yoksa üç aydan uzun bir zaman haftada en az iki defa idrar kaçırması durumunda enürezis olabileceği söylenebilir.

İdrar Kaçırmanın Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar psikolojik sorunlar ve genetik nedenlerden idrar kaçırmanın bir çok sebebi olabileceği ve bu sebeplerin muhakkak araştırılması gerektiği konusunda uyarmaktadır.

Genetik Sebepler

Genetik sebepler alt ıslatmada önemli bir role sahiptir. Ailede enürezis rahatsızlığı yok ise çocukta bu rahatsızlığın olma ihtimali %10-15 iken, bir ebeveynde enürezis var ise, bu ihtimal %44, iki ebeveynde var ise bu ihtimal %77' ye çıkmaktadır.

Mesane İle İlgili Nedenler

Mesane idrar yollarında son duraklardan biri olarak bilinir. Mesanede depolanmış olan idrar gerilmiş olan mesanenin sinyal göndermesiyle kişiyi tuvalet arayışına iter. Mesane duvarında normal hali gevşek olan kas kasılarak idrar boşalımını gerçekleştirmektedir. Tedaviye dirençli olan enürezis rahatsızlığı bulunan çocuklarda mesane hacmi küçük olduğundan çabuk dolmaktadır. Mesane kası başına buyruk olarak kasılabilir ve mesane tamamen dolmadan idrar isteği uyandırarak gece idrar kaçırmaya sebep olabilir.

İdrar Kaçırmanın uyku ile ilişkisi

İdrar kaçırma problemi olan çocukların ailelerinden alınan bilgi çocukların uykularının oldukça derin olduğu ve uyanmalarında zorlandıkları yönündedir. Bunu destekleyen araştırmalar vardır fakat direkt bir nedensel ilişki bulunamamıştır. Yapılan araştırmalarda idrar kaçırmanın uykunun ilk zamanlarında daha çok olduğu bilinse de sık idrara çıkan çocukların gece boyunca alt ıslatabildikleri görülmüştür.

İdrar Kaçırmada Hormonal Etkenler

Avp hormonu vücutta gece salgılanan ve idrarın üretimini azaltan bir hormon olarak bilinmektedir. Bu hormonun işleyişinde bir sorun varsa gece idrar üretimi artarak idrar kaçırmaya sebep olabilir. Çocuk bu sebepten geceleri idrar kaçırabilir.