Evde Kutu Oyunu Oynamak - Evde Kutu Oyunu


Gizli Hedef Monopoli Tabu gibi oyunlar yıllardır ülkemizde de sevilerek oynanır. Evlerde arkadaş toplantılarında oynanan bu oyunlar her yaştan insana hitap eder ve her yaştan insanı keyif ve heyecan çerçevesinde buluşturur.

Türkiye'de kutu oyunu keyfi güngeçtikçe yaygınlaşıyor. Eskiden zarları sadece tavla için sallardık şimdi Yalan Makinesi Pictionary Boogle gibi oyunlar için de zar atıyoruz. Çeşitli firmaların dünya çapında tutulan oyunları artık Türkçe'ye de çeviriliyor ve büyük kırtasiyelerde ve çeşitli mağazalarda satışa sunuluyor. İçlerinde Yalan Makinesi gibi sadece 18 yaş üstündeki kişilere hitap edenleri de var Pictionary gibi yediden yetmişe herkesin oynayabilecekleri de.

Kış aylarında ister istemez boş zamanlarımızın büyük bir kısmını evlerimizde geçiriyoruz. Bu durumda evdeki keyifli dakikaları uzatmak da apayrı bir uğraşa dönüşüyor. Özellikle haftasonları arkadaşlar ev ortamlarında biraraya geliyor dışarıdaki yağmura fırtınaya aldırmadan oyun partilerinde keyifli saatler geçiriyorlar. Kutu oyunları grup arkadaşlıklarında önemli bir eğlence ve heyecan unsuru. Kolayca atıştırılabilecek yiyecekler kaseler dolusu cips ve soslar hazırlanır Efes Pilsen'ler açılır ve oyun keyfi başlar...

Grup arkadaşlarınızla oynamak için seçeceğiniz oyunlara dair bir takım önerilerimizi de iletelim hemen:


Oyun seçimi çok önemli. Öncelikle gruptaki insanların ne tür zevkleri ve ilgi alanları olduğunu bir gözden geçirin. Erkek oyuncular sayıca fazlaysa ve savaş oyunları merakı ağır basıyorsa Risk (Gizli Hedef) sizin için ideal bir oyun olacaktır.


Kimse yeni bir oyun öğrenmekle zaman kaybetmek istemiyorsa ve ortamda şirket kurmak yatırım yapmak ile ilgili pek çok espiri dolaşıyorsa hemen gidip bir Monopoli alabilirsiniz. Monopoli herkesin kolayca oynayabileceği pek çok kişinin zaten kurallarını bildiği bir oyun olarak gelenekselleşmiş durumda.


Grupta yaratıcı kişilikler fazlaysa Tabu sizin için ideal. Tabu son yılların en büyük eğlence icatlarından. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde salgın gibi yayılan Tabu oynama hastalığı bunun en iyi göstergesi. Artık birçok kafede bile bir kutu Tabu bulunduruluyor. İnternette Tabu oynarken yapılan gülünç hataların postaları birbirini kovalıyor. Eğer hala denemediyseniz arkadaşlarınızı toplayıp hemen bir Tabu partisi düzenleyin.


Grupta el becerisine önem verenler çoksa size Jenga'yı öneririz. Denge kurmanın hem zor hem de ne kadar keyifli olduğunu Jenga oynarken görebilirsiniz.


Grupta iyi çizerler varsa ve ikili ekipler oluşturmak mümkünse Pictionary'yi açın. Pictionary çizim konusunda iddialı ekipler için ideal. Tabiii ekibi oluşturan kişilerin birbirini iyi tanıması da gerekiyor. Kimi çiftlerde biri leb demeden öteki leblebiyi anlıyor.


Heyecanlı yarışma tarzı oyunları sevenler için ise Boogle ve Scrabble'ı önerebiliriz. Her iki oyun da düşündürücü ve gerilimli.