Çocuğunuzun ne kadar başarını olmasını istiyorsanız ona kendisini o kadar iyi tanıtın. Kendini iyi tanıyan çocuk başarıya daha kolay ulaşır.

Her çocuk birbirinden farklıdır, farklı fiziksel ve biyolojik özellikleri vardır. Her çocuğun her konuda beceri, kabiliyet ve kapasiteleri de birbirinden farklıdır. Yani bir konuda başarıya ulaşmak için izleyecekleri yol ve kat edecekleri mesafe farklıdır.

Çocukları kendilerini iyi tanıtın ki hangi konuda ne kadar eksik olduğunu bilsin ve o kadar fazla çalışsın. Hangi yöntemi yapabildiğini, hangisini, yapamadığını bilsin ki yanlış yöntem kullanmasın.

Bazı çocukların bir konuyu anlamaları için bir kere dinlemeleri yeterlidir, ama bazıları için bu geçerli değildir. Birkaç kere dinledikten sonra pratik de yapması gerekmektedir. Bu iki çocuk da bir kere anlatılan bir şeyi dinlediğinde öğrendiğini düşünürse ve ikisi de aynı başarıyı sağlayamazlar.

Çocukları en iyi anne ve babalar tanır ve onlara bu durumu en iyi öğretecek de anne ve babalardır.

Çocuklarınıza kendilerini tanıtarak ileride bir hayal kırıklığı yaşamasına, arkadaşları içerisinde mahcup ve başarısız olmasına engel olabilirsiniz. Çünkü çocuk kendi kapasitesini bildiğinden kapasitesinin üstünde bir şey yapmaya kalkışmayacaktır veya o bir konuda arkadaşlarını geçebilmek için ondan daha fazla çalışması gerektiğini iyi bilecektir.