Dünyanın kanunun bunun üzerine yazılmıştır, her canlı dünyaya gelir, büyür ve hayatı sona erer. Bunu kimse engelleyemez ve değiştiremez.

Anne ve babaların en büyük istekleridir çocuklarını büyütmek, tüm anne ve babalar bunun için çalışır ve didinirler. Zaten her çocuğun büyüyeceği düşünüldüğünde çocuk büyütmekten ziyade çocuğun nasıl büyütüldüğü önem taşımaktadır. Çocuk büyütmek mi önemlidir yoksa büyük çocuk yetiştirmek mi?

İnsanların bazı hareketleri vardır ki onlar insanları büyüktür, olgunlaştırır. Büyük çocuk yetiştirmek ten de kasıt budur. Nerede nasıl davranacağını bilen, akıllı, uslu çocuklardır büyük çocuklar. Her anne ve baba çocukları için hayatlarını feda eder, onlar için gecelerini gündüzlerine katar. Ama tüm bunları yapmak büyük çocuk yetiştirmek için yeterli değildir. Anne ve babaların görevleri sadece çocuklarının karınlarını doyurup büyütmek değildir.

Bazı anne ve babalar çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak, onların ihtiyaçlarını eksiksiz karşılamak için yemeden içmeden çalışırlar. Tüm bu hengamede bazen çocukların kendileri ile ilgilenmek unutulur, çocukların gelecekleri kendilerinden önemli hale gelir. İyi bir temeli olmayan çocuklar ilerleyen yaşlarında ne olurlarsa olsunlar başarıya ulaşamazlar. Anne ve babalar her şeyden önce çocuklarının ilgileye ihtiyacı olduğu küçük yaşlarında onlardan ihtiyacı olduğu ilgilerini sakınmamalı ve verecekleri hayat derslerinin temellerini atmalılardır. Çünkü bazı şeyler vardır ki sonradan öğretmek zordur, boş bir temelin üstüne öğretemezsiniz, o yüzden çocuklar her şeyi zamanında öğrenmelidir.

Toplumumuzda yanlış algılanan kavramlardan biri çocuklarına yardımcı olan anne ve baba figürüdür. Çocuklarını rahat ve huzur içinde büyütmek, onları iyi birer meslek sahibi yapmak, onlara evler arabalar almak ile iyi çocuk yetiştirmek karıştırılıyor. Zaten çocuklarınızı iyi bir şekilde yetiştirirseniz bunların hepsine ve daha fazlasına sahip olacaktır, o yüzden her şeyden önce çocuklarınızın eğitimine önem göstermelisiniz. Burada kastetmek istediğim çocuklarınızı iyi okullara gönderin, takviye dersler aldırın gibi şeyler değildir. Hangi okula, hangi öğretmenlere gönderirseniz gönderin anne ve babanın vereceği eğitimin yetini tutturamazsınız. Bazı kavramlar vardır ki onları sadece anne ve babaları çocuklarına öğretebilir.

Büyük çocuklar anne ve babalarının ilgileri, onların yaklaşımları ile yetiştirilir. Bunun için en önemli faktör anne ve babaların çocuklarını iyi tanımasından geçer, zaten çocukları ile yeteri kadar ilgilenmeyen anne ve baba onları eksik tanırlar. Çocuklarınızın yeteneklerini, korkularını, neleri sevip sevmediğini, kaygılarını, özlemlerini, başkaları ile kurduğu diyaloglarını, arkadaşlarını, sosyal gelişimlerini bilmek, o konulardaki tutumlarına göre takviyeler yapmak, gerektiğinde onunla fazla vakit geçirmek büyük çocuk yetiştirmenin birinci kuralıdır.

Toplumlar ihtiyaçları iyi bir şekilde karşılanmış çocukların büyüyüp topluma karışması ile değil, büyük çocukların yetişip büyük insanlar olması ile sağlıklı olurlar ve gelişirler.