Bir çok anne ve baba çocuklarda zekanın bir tek zihinsel faaliyetlerle gelişebileceğini , akıllı bir çocuk yetiştirebilmek için sadece zeka üzerine pratikler yapmaları gerektiğini düşünmektedir. Ama b söylem kısmen yanlıştır. Çocuklarda zeka gelişimi için zihinsel faaliyetlerin yanında yapılabilecek bir çok aktivite vardır. Bunları başında da spor gelir.

Spor yapmak sadece bedendeki kas yapısının ve organların sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunmaz zihinsel gelişim içinde en önemli aktivitelerdir. Eğer çocuğunuzun beyin kapasitesini artırmak istiyorsanız farklı spor dallarına yöneltmeli ve spor yapmasına olanak sağlamalısınız.

Uzmanlar çocuklarınızın zekalarını geliştirmenize yönelik bir çok aktivite önermektedir, hatta bu konuda yazılmış sayısız kitap bulunmaktadır. Ama çocuklarınızı karşınıza alıp bunları yapmak onları biraz sıkabilir. Sıkmaktan ziyade onları bu aktiviteleri yapmanız için karşınıza oturtamayabilirsiniz bile. Spor faaliyetleri yaparak çocuklarınızı hem eğlendirebilir, hem en sevdikleri şey olan oyun oynamalarını sağlayabilirsiniz aynı zamanda düşünme, farklı açılardan bakış, karşılaştıkları sorunları çözmek için farklı yollar arama, hızlı ve doğru çözümler bulma gibi yetenekler kazanabilir. Bu yeteneklerin hepsi zihinsel yeteneklerdir ve zihnin geliştiren faktörlerdir.

Çocukların zekalarını geliştirmenin en etkili yolu onları düşünmeye sevk etmektir. Spor yaptıkları zaman boyunca sürekli düşünürler ve zihinlerini yorarlar.

Spor aynı zamanda vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve oksijen dolaşımını düzene sokar. Bu sayede beyinlerine daha fazla oksijen giden çocukların beyin hücreleri daha fazla gelişir. Aynı zaman da çocuklar spor yaparken günlük hayatlarındaki stresten, kaygı ve düşüncelerden, problemlerden uzak dururlar ve onları unuturlar. Ayrıca sinir hücrelerinin yenilenmesinde en önemli faktördür ve beyin hücrelerinin yaşlanmalarını geciktirir.

Ayrıca spor yapan çocukların kas yapıları güçlenir, denge kurma yetileri artar, el-göz koordinasyonu iyi seviyede olur. Çocuklar spor yaparak yeteneklerini güçlendirirler. Bir şey başarmış olmanın verdiği mutluluk la özgüvenleri gelişir, yeni arkadaşlar edinerek sosyal alanda da gelişme sağlarlar.

Anne ve babalar çocukları spor yaparken yaptıkları spor yaş ve zeka seviyesine uygun olmasına, sporun onu aşırı zorlamamasına ve mümkün olduğu kadar başarabileceği sporlar yapmaya yönlendirmelidirler. Başaran çocuklar mutlu olurlar. Kendileri yapmasını istediği sporlara çocuklarını yönlendirmek ve bu konuda baskıcı olmak çocukları olumsuz yönde etkileyecektir ve spor amacının dışına çıkacaktır.

Spor yapmanın çocuklara sağladığı en önemli fayda ise onları disipline etmesidir, her spor dalının belli kuralları ve disiplini vardır. Çocuklar spor yaparak disiplinli çalışmayı öğrenirler ve bunu yaşam biçimi olarak belirlerler, çünkü spor yaparak başarıya ulaşmanın en etkili yolunun disiplinli çalışmadan geçtiğini görürler.

Yapılan araştırmalar spor yapan çocukların daha zeki, mutlu ve kendilerini enerjik hissettiklerini ortaya çıkarmıştır.