Her spor dalı çocuklara zihin gelişimlerinde katkıda bulunur. Bulunduğu bu katkının oranı o spor dalının yapısı, kuralları ve faaliyetlerine göre değişiklik kazanır. Çocuklar için yapması faydalı olacak birkaç spor dalını ve o spor dallarının çocuklara ne dibi faydaları olduğundan biraz bahsedelim;

Yürüyüş:

Birçok kişi tarafından spor dalı olarak bile görülmez. Ama faydaları saymakla bitmez. Hem bedeni hem de beyini rahatlatır, vücuttaki stresi ve negatif enerjiyi alır, kas yapısını güçlendirir. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve beyne oksijen gitme oranını artırarak beyin hücrelerinin gelişime katkıda bulunur ve beyin hücrelerini geç yaşlanmasını saplar.

Koşu:

Koşmak vücut direncini artırır ve vücudu güçlendirir, bu etkisi ile hastalıklara karşı vücudun dayanıklılık gücünü de artırmış olur. Dikkat ve denge gerektiren bir spor olduğu için beyin sürekli çalışır durumda olur ve beyin faaliyetleri artar. Mutluluk ve üretkenliği artırarak hayata olumlu yönden bakmanızı sağlar. Koçma esnasından özellikle dikkat edilmesi gereken konu nefes alıp verme olayıdır, bu çocuklara iyi bir şekilde öretilmelidir. Aşırı derecede nefes alıp verildiği için göğüs kaslarını ve akciğeri en iyi çalıştıran spordur. İskelet sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayabilecek en etkili sporlardandır.

Masa tenisi:

Masa tenisinde ana mantık hızdır. Eğer masa tenisinde başarılı olabilmek istiyorsanız hem hızlı hareket etmeli hem de hızlı düşünebilmelisiniz. Bu da direkt olarak beyini etkiler ve beyin hücrelerinin gelişmesine katkıda bulunur. Masa tenisi el-göz koordinasyonunu da kuvvetlendirir.

Yüzme:

Vücudun en çok efor sarf ettiği sporlardan biridir. Vücuttaki hemen hemen büyün kasları çalıştırır. Beyini en çok çalıştırdığı yönü yüzebilmeniz için aynı anda bir çok organınızı senkronize bir şekilde çalıştırmanız gerekmenizdir.

Top Sporları:

Futbol, basketbol, voleybol gibi sporlar aynı anda birden fazla sporu yapmanızla oluşan sporlardır. Bu sporlar kas faaliyetlerinin yanı sıra düşünme gücünün gelişimi artırmaktadır. Çocuklar bu şekilde sporlarla grup içerisinde nasıl hareket etmesi gerektiğini öğrenir, görev bilincine sahip olur ve disipline olurlar. Karşıdakini yenebilmek için sürekli düşünmek ve farklı atraksiyonlar yapmak zorundadırlar. Beyin hücreleri aldıkları bol oksijenle gelişirken aynı zamanda da sürekli düşünme egzersizleri yapmaktadır.

Atletizm:

Atletizm sporları daha çok kas gücüne bağlı olan sporlardır. Bu sporlar zordur ve başarabilmek için uzun ve disiplinli çalışmalar yapmak gerekmektedir. Atletizm sporlarında hiçbir şeyi bir anda başaramazsınız, bir hareketi başarabilmeniz için ondan önce başka bir hareketi başarmış olmanız gerekmektedir. Her şeyden önce vücut denge organlarını çok iyi çalıştırır, planlı ve sık çalışma becerisi öğretir, çocuklara başarıya ulaşmak için en iyi yolu disiplinli bir çalışma olduğunu gösterir.

Dövüş Sporları:

Bu sporlar kas gücü ile beyin gücünün birleşmesi ile başarılabilecek sporlardır. Zor yanı hem kendi hamlenizi düşünmeniz, hem de karşınızdakinin yapabileceği hamleleri düşünerek o hamlelere karşı nasıl cevap vereceğinizi düşünmenizdir, bu zorluğu beyinin tamamı ile kullanılmasını sağlamaktadır. Çocuklar kapsamlı düşünmeyi, hatta yeri geldiğinde kurnazlık yapmayı öğrenirler. Ayrıca vücutlarındaki tüm kasları sürekli kasılı tutarlar ve kas gelişimler çok iyi olur. Dövüş sporları sinir hücrelerinin gelişimini ve olumlu etkiler ve dayanıklılığı artırır.