En önemli yanlışlık çocuğun yaptığı ve sonrasında ceza aldığı davranışı kendileri telafi etmeleridir. Örneğin çocuk salondaki bir çekmeceyi dağıttığı için ceza almıştır, eğer cezalandırdıktan sonra bu çekmeceyi annesi toplarsa bu cezanın etkisi azalır. Doğru olan anne ve babalarının kontrolünde çocukları toplamasıdır.

Diğer bir hata ceza ile verilen ödülün alınmasıdır. Cezalar hiçbir zaman ödülleri götürmemelidir. Çünkü bu durumda hem verdiğiniz ödüller değerini kaybedecek, zaten olmayan bir şeyi elinden aldığınız için çocuklar cezadan fazla etkilenmeyecektir. Ayrıca bu durum çocukların anne ve babasına karşı güvenini zedeler, çünkü annesi veya babası çocuğuna bir şey için söz vermiş ve o sözünde durmamış olurlar.

Birden çok çocuklu ailelerde yapılan en büyük hata ise çocuklardan birine ceza verildiğinde gerekli hassasiyetin gösterilmemesidir. Örneğin ceza olarak çocuklardan birinin pasta yemesi engellemiş olsun, bu durumda diğer çocuğa onun karşısında o pastayı yemesine izin verirseniz çocuklarınızı birbirine düşman olarak yetiştirirsiniz ve bu durum şiddete yönelimi artırır.

Anne ve babalar bu konuda yapacağım son uyarı çocuklarına verdikleri cezaların kendiler ile çocuklarının arasında kalmasındır. Bu cezaları arkadaşları veya diğer tanıdığınız kişiler yanında anlatır ve çocuğunuzu utandırırsanız çocuk size karşı cephe alacaktır ve aynı hatayı bilerek ve sürekli tekrarlayacaktır. Çocuklarla inatlaşmak onları eğitmek için doğru bir yol değildir ve bu yolu seçerseniz başarısız olma ihtimaliniz yüksektir.