Okul Öncesi Dönemde Televizyon;

Televizyon insanların hayatının tüm yaşantıları için tavsiye edilmeyen bir alettir. En büyük etkisi ise okul öncesi dönemlerdeki çocuklara olur. Çünkü o dönem çocukları gelişimlerini tam olarak tamamlamamıştır ve televizyon ile bu gelişim sekteye uğramaktadır.

Okul Öncesi Dönemde Televizyonun Etkileri Nelerdir;

• Çocuk bu dönemde sürekli arayış içerisinde ulur, çevresini, eşyaları, insanları bu dönemde arayışları ile bulur ve bunlarda çocukların zihin gelişimlerini olumsuz etkiler. Televizyon karşısında fazla zaman geçiren çocuklar araştırarak öğrenecekleri zamanı es geçerler. Ayrıca başka insanlarla ilişki kurmadıkları için insan ilişkileri ve etkileşimleri zarar görür.

• Okul öncesi dönem çocukları doğru ile yanlışı, hayal ile gerçeği, olabilecek şeyler ile olmasının imkanı olmayan şeyleri ayırt edecek konumda olamazlar. Televizyonda özellikle fantastik çizgi filmlerde doğa üstü bir çok kahraman bulunmaktadır ve bunlar mümkün olmayan şeyler yapmaktadırlar. Çocuklar sanal ortam ile gerçek ortamı ayır edemeyeceğinden birçok şeyi yanlış öğrenebilirler.

• Çocuklarını tepkilerinin gelişmesi için karşısındakinden bir tepki alması gerekmektedir. Bu tepkiyi televizyon onlara veremeyeceği için zaman tepkileri azalır ve donuklaşır.

• Çocuklar televizyon izlerken sadece televizyona odaklaştığı için konuşma faaliyetlerinde yeteri kadar bulunamazlar. Bu sebeple eğer konuşmaya başlamamış ise konuşması gecikebilir, konuşuyor ise konuşmasını ilerletemez hatta gerileyebilir.

• Çocuklar televizyondan etkilenerek gereksiz korku, endişe, kaydı gibi hislere kapılabilirler ve bu sebepler ile psikolojileri bozulabilir.

Anne ve Babalar Televizyonun Etkisini Azaltmak İçin Neler Yapabilirler;

• İlk yapılacak işlem televizyon izleme süresinin kısaltılması ve buna bir sınır getirilmesidir.

• Mümkün olduğu kadar eğitici ve belgesel türü yayınlar izlettirilmeye çalışılmalıdır.

• Anne ve babalar çocukları televizyon izlerken onları yalnız bırakmamalılardır.

• Televizyon izleme sırasında onlar ile iletişime geçmeli ve onları konuşturmalılardır. Gördükleri ile ilgili yorum yapmasını istemeliler ve sonrasında neler olabileceğini sorarak onların hayal güçlerini çalıştırmalarını sağlayabilirler.

• Televizyonda olan ve gerçek hayatta olması mümkün olmayan şeyleri onlara söylemeliler, hayal olduğunu ve gerçekte böyle bir şey olamayacağını anlatmalılar. Gerekirse tehlikesiz olacak şekilde denemeler yapmalılardır.

Televizyonun çocuklara etkisini azaltmak hatta onu çocukların yararına bir şey haline getirmek anne ve babaların elindedir. Çocuklarınıza kesinlikle uslu dursunlar diye televizyon izlettirmeyin. Onlar televizyon izlerken mutlaka yanlarında olun ve kontrolü elinizden bırakmayın.