Anne ve babaların tatil dönemlerinde akıllarını sürekli meşgul eden bir sorunun cevabını arak için karşınızdayız. Tatil gelmesi ile beraber çocuklar der kelimesini bile duymak istemezler. Eğitim yılı boyunca yorulan çocuklar daha tatil gelmeden birbirlerini de etkileyerek tatil için hayaller kurmaya ve planlar yapmaya başlarlar. Sınırsız televizyon, bilgisayar, gece geç saatleri ile arkadaşları ile dışarılarda oynama ve vakit geçirme, geç saatlerde yatma, sabahları geç saatlere kadar uyuma, daha onlarda madde sayabiliriz bu planlarının arasında. Ama planların hiç biri ders çalışmak olmaz. Diğer taraftan anne ve babalar ise çocuklarının aksine onların tatilde ders çalışmalarını, bu sayede hem bildiklerini unutmamalarını hem de eksiklerini kapatmalarını isterler ve düzen ve alışkanlıklarından fazla taviz vermek istemezler.

Kısa tatillerde çocukların serbest bırakılmasında fazla bir sakınca yoktur. Örneğin yatma ve kalkma saatlerinde verilecek küçük tavizler çocuklarda alışkanlık durumuna gelmez. Fakat yaz tatilleri gibi uzun tatillerde çocukların alışkanlık ve kurallarında verilen tavizler bir sonraki eğitim döneminde çocukların alışma periyodunu geciktirecektir ve konsantrasyonu düşürerek aldığı eğitimin kalitesine etki edecektir.

Çocuklar sene boyunca çalışmışlar ve yorulmuşlardır, haklı olarak da yaz tatilinde dinlenmek istemektedirler. Onlara ilk darbe öğretmenlerinden gelir ve yaz tatilinde yapmaları için onlara ödev verirler. Bu ödev abartılmamak şartı ile çocukların eğitimleri için önemli ve gereklidir. Ama bazı öğretmenler ödev konusunu abartarak ve dinlenmesi gereken çocukların dinlenmelerine yetecek kadar zamanlarının kalmamasına neden olabilirler. Öğretmenler ödev konusunda dozu iyi ayarlamalılar ve çocukların fazla sıkılmadan yapabilecekleri kadar ödev vermelilerdir.

Uzmanlar çocukların tatili tatil gibi geçirmesinin faydalı olduğunu vurgulamaktadırlar. Tatillerin temel amacı çocukların dinlenmesini ve bir sonraki eğitim dönemine fiziksel ve psikolojik olarak hazır girmesini sağlamaktır. Yeteri kadar dinlenemeyen çocuk uzun eğitim maratonunda çabuk yorulacaktır ve bu maratonun sonunu getiremeyecektir.

Çocuklar tatilde ders çalışmalı mı sorusunun cevabı evettir tabi ki, ama dozunda olduğu zaman. Yapılan ders çocukları yormamalı ve sıkmamalıdır. Yaz tatilleri çocukların eksiklerini kapatmaları için güzel bir fırsattır. Anne ve babalar bu fırsatı iyi değerlendirirler ise çocuklarının eksiklerini iyi bir şekilde giderebilirler. Bunun içinde ilk yapılması gereken öğretmenler ile iletişime geçilerek çocuklarının eksiklerinin doğru bir şekilde tespit edilmesidir. Eksik olunan konularda gerekirse özel ders aldırılarak bu eksiklikler kapatılabilir ve çocuklar bir sonraki eğitim dönemine daha hazır girebilir.

Uzmanların tatil dönemleri için anne ve babaları uyardıkları diğer bir önemli konu ise fazla baskıcı ve zorlayıcı davranarak bir sonraki eğitim döneminin derslerine çalışmalarını istemeleridir. Bu durum anne ve babalar tarafından çocuklarının faydalarına gibi görülse de önceden öğrenilen bilgiler öğrenme zamanı geldiğinde çocukların konudan çabuk sıkılarak asıl alması gereken bilgileri almalarına ve konunun eksik kalmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple de her şeyin zamanı geldiğinde öğrenilmesi en uygun olanıdır. Anne ve babaların çocuklarını bu konuda fazla sıkmalarına gerek yoktur, çünkü zamanı geldiğinde o konuyu zaten öğrenecek ve vakit harcayacaklardır.

Tatillerde yapılan bir diğer yanlış da çocukların sürekli kitap okunmaya zorlanmalarıdır. Bu tür zorlamalar çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmadığı gibi hem çocuklar zorla okudukları kitaptan bir şey anlamayacaklar hem de kitap okumaya karşı bir tavır takınacaklar ve ileride belki de çok sevecekleri bir alışkanlık olacak kitap okuma alışkanlığını hiç kazanamayacaklardır. Yapılan bir araştırma çocukluğunda aileleri tarafından kitap okumakta zorlanılan çocukları ilerleyen yaşlarda kitap okumak istemediklerini ve kitap okumadıklarını ortaya koymuştur.

Anne ve babalar tatil konusundaki en önemli tavsiyemiz kendi öğrencilik zamanlarını düşünmeleri ve çocukluk dönemlerinde kendilerine nasıl davranılması istiyorlar ise çocuklarına da o şekilde davranmaları gerektiğidir. Bırakın çocuklarınız tatillerini tatil gibi yaşasınlar. Eğlensinler, dinlensinler, istedikleri şeylerden azar azar yapsınlar, fakat alışkanlıklarından vazgeçmesinler ve bildikleri konulardan sıkılmayacakları kadar tekrar yapsınlar ama bilmedikleri için boşuna zaman harcamasınlar.