Çocukların gelmesini iple çektiği en sevdikleri zamanların başında gelir tatiller, hele ki bu yaz tatili ise durum bam başka bir hal alır. Tüm senenin yorgunluğu üzerinde olan çocuklar dinlenecekleri ve eğlenecekleri bu tatile kavuşmak için can atarlar.

Çalışan anne ve babaların çocukları için bu durum pek de öğle olmayabilmektedir. Çünkü çocukların okulları tatile girer ama maalesef anne ve babalar o kadar uzun süre boyunca izin alamazlar. İşte bu sebeple çocukların mutluluğu bazen anne ve babaların kara kara düşünmesine neden olabilmektedir.

Bütün gün işteyim, evde çocuğum ne yapacak?

Tüm çalışan anne ve babaların yaz tatilleri boyunca kafalarından hiç eksik olmayan soru budur işte. Çocuklar tatilin hiç bitmemesini isterlerken anne ve babalar bir an önce bitmesine ve normal düzenli hayatlarına geçmelerini istemektedir. Özellikle okul öncesi dönemde çocukları olan anne ve babalar için bu durum çok daha korkutucudur. Küçük yaşlarında olan çocuklarını evde yalnız başlarına bırakamayacakları gibi onların dinlenerek ve eğlenerek vakit geçirmelerini sağlamak zorundalardır.

Çalışan anne ve babaların kurtarıcısı olarak imdatlarına ilk yetişen yaz okullarıdır. Programı iyi bir şekilde planlanmış bir yaz okulu çocukların eğlenmelerini sağlamalarının yanı sıra eğitimlerine de devam etmelerini sağlamaktadır. Yaz okullarının dışında müzik ve dans türü eğitimler de anne ve babalara bu konuda yardımcı olmaktadır. Ama bu hengamede asıl unutulan tüm eğitim dönemi boyunca yorulan çocukların gerçekten dinlenmeye ihtiyaçlarının olmasıdır. Bu süre içerisindeki dinlenme çocukların hem fiziki olarak bedenlerine iyi gelecek, hem de psikolojik olarak kendini yenilemelerini sağlayacaktır ve bir sonraki eğitim dönemine onları hazırlayacaktır.

Uzmanların tatil konusunda dikkat çektikleri ilk nokta çocuklarda tatil kavramının oluşmasını sağlamaktır. Çocukların tatilde dinlenmeleri gerektiğini vurgulayan uzmanlar anne ve babalara tatil zamanlarında çocuklarına aşırı yüklenmemeleri konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Bir çok anne ve baba bu konuda çözümü çocuklarını uzakta olsalar bile büyükanne ve büyükbabalarının yanlarında bırakarak çözmektedir. Bu uzmanların da tavsiye ettiği yollardan biridir. Çocuk bu sayede tatil kavramını daha iyi öğrenip kavrayabilmektedir. Ama büyükanne ve büyükbabalara çocukların alışkanlıkları ve kuralları anlatılmalı ve bu kuralları çiğnenmemesi sağlandığı gibi alışkanlıklarının da dışına çıkılmasına izin verilmemelidir. Fakat böyle bir imkanı bulunmayan anne ve babalar için durum o kadar da kolay değildir.

Yaz okulları çocuklar için iyi bir fırsat olabileceği gibi onlar için olumsuz etkileri olan bir hale de dönüşebilmesi olasıdır. Uzmanlar anne ve babalara çocukları için yaz okulu seçerken çok dikkatli ve titiz olmaları konusunda tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Yaz okullarının programları iyi bir şekilde incelenmelidir ve her şeyden önce çocuklarını için yeterliliğine dikkat etmelilerdir. Programlar çocuklar için ne çok yoğun, ne de çok gevşek olmalıdır. Onların gelişim seviyelerine uygun olmalıdır, bu hem sıkılmalarını önleyecektir hem de tatil gibi dinlenmeleri için ayrılan zamanda fazla yorulmalarının önüne geçecektir.

Okul zamanlarında kafalarını yoracak, vakit geçirmelerini ve enerjilerini atmalarını sağlayacak birçok aktivite içerisinde bulunan çocuklar tatil dönemlerinde bir boşluğa düşerler. Vücutlarında biriken enerjiyi atmaları konusunda ise anne ve babaları ile daha fazla vakit geçirmek isterler. Zaten gün boyunca yeteri kadar yorulmuş olan anne ve babalar için bu durum biraz zor bir hal olur. Fakat bu konuda uzmanlar anne ve babalardan gereğinden fazla özveri göstermelerini ve çocukları ile normalden fazla vakit geçirmelerini istemektedirler. Aksi halde çocuklar biriken enerjilerini başka şekillerde üzerlerinden atma arayışına girebilir ve kendilerine zarar verebilirler.

Anne ve babalara düşen bir diğer önemli görev ise sene boyunca öğrendiklerini unutmamalarını sağlamak ve bu konularda onları sıkmadan yeterince egzersiz ve tekrar yapmalarını sağlamaktır. Bu konuda onlara en faydalı olacak kişiler çocuklarının öğretmenleridir, anne ve babalar yaz tatili öncesinde çocuklarının öğretmenleri ile görüşmeliler ve tatil dönemi boyunca neler yapabilecekleri konusunda gerekli bilgiyi almalılardır. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda yaz tatili öncesinde öğretmenler ve veliler arasında bir toplantı yapılarak bu konular konuşulmakta ve öğretmenler gerekli tavsiyelerde bulunmaktadır. Fakat ülkemizde bu tür bir uygulama henüz olmadığı için bu görev anne ve babalara düşmektedir.

Unutmayalım, zaman en değerli kavramdır, çocukların bu kadar değerli olan zamanlarını boşa geçirmelerine neden olmaya hiçbir anne ve babanın hakkı yoktur.