Kekemelik çocukluk döneminde ortaya çıkabilen, iletişimi olumsuz yönde etkileyen bir konuşma bozukluğudur. Birçok nedenden ötürü ortaya çıkabilmektedir. Çocukları kekeme olan anne ve babalar bu durma müdahale etmez ve kekemelikleri düzeltilmez ise çocuklar ileride çok daha büyük sosyal sorunlar ile karşı karşıya gelebilirler.

Anne ve babaların ilk olarak kekemeliğin bir hastalık olduğunu bilmeleri ve ona göre yaklaşımda bulunmaları gerekmektedir. Ama unutulmaması gereken bu hastalığın gerekli önlemler alındığı zaman tedavi edilebilir bir hastalık olduğudur. En önemli ilacı ise sabırdır. Kekeme çocukları olan anne ve babalar sabretmeyi bilmeli ve öğrenmelilerdir.

Çocuklarda Kekemeliğe Neden Olabilecek Durumlar;
Aslında hastalıklarda dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi o hastalığın nedenleridir. Anne ve babalar kekemelik durumunda da buna nelerin neden olduğunu bilmelidir. Bu nedenlerin olmasını engellemek çocuklarınızın kekemeliğe yakalanma ihtimalini azaltacak, olduğu zaman ortadan kaldırılması ise tedavinin birinci adımını oluşturacaktır. Çocuklarda kekemeliğe neden olan bazı durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

• Korku ve travma durumu, bu en çok rastlanan durumdur.

• Aile içerisinde huzursuzluk, kavga ve güvensizlik gibi ortamların oluşması,

• Çocukların çok sevdiği kişilerden birinin ölmesi veya onlardan ayrılarak uzaklara gitmesi,

• Anne ve babanın boşanmaları ve ayrı evde yaşamaya başlamaları,

• Anne ve babaların çocuklarına şiddet uygulamaları,

• Anne ve babanın çocuklarına karşı aşırı baskıcı ve disiplinci tutumları.

• Kalıtımsal durumlar.

Kekeme Çocuklara Karşı Nasıl Davranılmalıdır;
Anne ve babalar ilk olarak kekemeliğe neden olan sorunu bulmaya çalışmalı ve bu sorunu ortadan kaldırmalıdır. Eğer çocukları kekeliyor ise sabretmeli, söyledikleri anlattıklarını sabırla ona müdahale etmeden dinlemelidirler. Çocuklar kekelediğini bazen fark etmezler, bu durumun farkına varmaları sağlanmalı ve onu yenmesi için çocuklar desteklenmelidir. Kesinlikle kekeleyen çocukları küçük düşürücü hareketler yapılmamalı ve çevresinin onunla dalga geçilmeli engellenmelidir. Çocuklar bu durumda konuşmak istemeyecektir. Bir konuda ne kadar başarılı olmak istiyorsanız o kadar çok pratik yapmalısınız, kekemelikte de ne kadar çok konuşulursa o kadar hızlı sonuç alınır. Çocuklarınızın içine kapanabileceği ortamlara girmeyin ve onlara sık sık sorular sorarak konuşturun.

Konuş yetisinin gelişmesinde doğru bir şekilde nefes almak da çok önemli bir şeydir. Kekeme çocuklara nefes çalışmaları yaptırılmalıdır.

Anne ve babalar çocukları kekeme olduklarında telaşa kapılmamalı ve serin kanlı olmalıdırlar. Faza zaman kaybetmeden bir uzmana danışmalılar ve yardım istemelidirler. Çocuklarına mutlu ve huzurlu bir yaşama ortamı oluşturarak bu hastalığı yenmesinde ona yardımcı olmalıdırlar.