Bebeklerin ilk iletişim aracı ağlamaktır, yani ağlamak bebeğinizin ilk konuşma dilidir. Ağlayan bir bebeği; yaramaz, agresif ya da memnuniyetsiz gibi düşünerek adlandırmak çok büyük bir yanılgı ve bebeğinizle ilişkiniz açısından büyük bir hatadır.

Özellikle yeni doğan bebekler anne karnındaki dar, güvenli ve sıcak ortamlarından ayrılıp, yeni geldikleri dünyanın genişliğine ve soğukluğuna alışana kadar sıklıkla ağlarlar. Bu ağlamalar geceleri daha da yalnız hissetikleri için gece ağlamalarına dönüşebilir. Bu zamanlarda anneyi daha çok yanlarında ister ve onun sıcaklığını hissetmeyi arzularlar.

Uluslararası kurumlarca yapılan bir çalışmada; bebeğin stres ortamında daha fazla ağladığı gözlenmiştir. Bu nedenle bebek ağladığında ebeveynlerin sakin olması ve ılımlı yaklaşıp onu kucaklaması ilk şarttır. Bebeği ağlıyor diye ne yapacağını şaşırıp panik olan bir ebeveyn ve onun bu tedirgin halleri, bebeğin daha fazla ağlamasına neden olur.

Geceleri çoğalan ağlamaların başlıca nedenleri şunlar olabilir:
  • Açlık (yeteri kadar süt almama, doymama, büyüme hızına paralel olarak besin ihtiyacının karşılayamama)
  • Yorgunluk (gün içinde çok ziyaretçinin gelmesi, gün boyunca aşırı gürültülü ortamda bulunmuş olması)
  • Rahatsızlık (vücunda duyduğu herhangi bir ağrı, üşüme, terleme, bezinin dolması ya da sıkması, kıyafetinden kaynaklanan sıkma ya da kaşıntı, susaması)
  • Hastalık (geçirdiği hastalık sonucu ağrı, ateş, bulantı, terleme, ishal)
  • Diş çıkarma (yeni çıkan dişlerin verdiği ağrı ve ateş)
  • Anne sütü (annenin yediği çok gazlı yiyecekler, kullandığı ilaçlar, kafein içeren kahve, sigara ve içkinin süte geçmesi)
  • Kolik (özellikle bebeğin ilk aylarında görülen rahatsızlık)
  • İlgi ve sevgi (bebeğin anneyi ya da babayı yanında istemesi, kucakta olma ihtiyacı)
Gece ağlayan bebeğinizi duyduğunuz anda soğukkanlı olup bunun nedenini düşünmelisiniz. Bunu düşünürken bebeğinizi kucağınıza alıp sırtını hafifçe okşayıp ona sarılın ve hafifçe dans eder gibi sallanın. İhtiyacının ne olduğunu farkedip ona verdiğinizde ağlamaları azalarak kesilecektir.

Bebekler ağlarlar. Bunun için sabırlı ve sakin olmak gerekir. Henüz konuşamayan bebeğin kendisini ağlayarak ifade etmesinden daha doğal bir şey yoktur. Bebekle iletişimi güçlendirmek için, size ve yeni dünyasına alışmasına zaman vermek gerekir. Bu alışma sürecinde eşinizin ya da yardımcı olabileceğini düşündüğünüz bir aile büyüğünün desteğini almak oldukça rahatlatıcıdır. Çünkü dinlenmiş bir anne çocuğu ile daha iyi iletişim kurar, bu zor süreçte daha sabırlı ve sakin olur.