Forum Düzeni
Bilgisayar - Donanım
Bilgisayar, yazılım ve donanım forumları.
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 09 Aralık 2017
Nereden: ᴛᴙ
Mesajlar: 17.940
Konular: 10832
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 279 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 70 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1
Verilen Beğeni: 0
Nereden: ᴛᴙ
İlişki Durumu: Yok
Burç: Basak
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 44
Tomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond repute

Standart Alt Çizgi Nasıl Kullanılır?

18 Aralık 2017
# 1
Yazı dilindeki kullanılan sembollerin ve simgelerin genel adı noktalama işaretidir. Çeşitli sembol ve simgelerle metindeki duraklamaları, vurgu ve tonları belirten noktalama işaretleri, metnin anlaşılırlığını ve okunurluğunu kolaylaştırır. Noktalama işaretleri harfin ses değerleri üzerinde değişikliğe sebep olan diyakritik işaretlerden farklı olarak tümcenin bütününe etki eder. Tüm bu işaretler dışında ayrıca bilgisayar dilinde kullanılan birtakım işaretler söz konusudur. Özellikle bilgisayar ortamında boşlukları belirtmek amaçlı kullanılan alt çizgi günlük hayatta da en çok bilinen ve kullanılan işaretlerdendir.

Bilgisayarlardan önce daktilolarda kelime ya da cümlelerin altını çizmek için kullanılan alt çizginin amacı metinlerde vurgulanmak istenen kelimeler ve cümleleri belirmektir.

Alt Çizginin Kullanımı

1) Günümüzde daha çok bilgisayar ortamında internet URL adresi, e-posta adresleri ya da bilgisayar isimlerinde boşluk karakterine izin verilmemesi sebebiyle kullanılır.

Örnek:

[email protected], aysen_pc, ilk_yazı.doc, shape_of_my_heart.mp3
2) Bilgisayar ortamında komut kullanımında bilgisayar dosya adları arasındaki boşluklar alt çizgi ile belirtilir.

Örnek:

C:\> Copy C:\ilk_yazı.doc C:\DOS
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Command Processor\EnableExtensions

3) Sık kullanılan bir programa yöntemi olarak dahili bilgisayarlarda bir adın önüne gelerek kütüphanenin ya da üst bilgi dosyasının içindekilerini göstermek için kullanılır.

Örnek:

_name, _dizin
4) Alt çizgi bazı formlarda arka arkaya kullanılarak doldurulacak alanları gösterir.

Örnek:

Adı: ____________
Soyadı:__________

Ayrıca, alt çizgi diyakritik işaret olarak Mısır, Nijerya, Gabon ve bazı yerli Amerikan dillerinde aksan işareti olarak kullanılır.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


Güzel günler yakın.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2019
Nereden: Manisa
Mesajlar: 3.111
Konular: 1030
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 62 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 40 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 260
Verilen Beğeni: 0
Nereden: Manisa
Burç: Boga
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 8
HaDeS is on a distinguished road
Standart Cevap: Alt Çizgi Nasıl Kullanılır?
09 Temmuz 2019
# 2
Mail adreslerinde sık kullanılıyor
Üyelik tarihi: 16 Ocak 2018
Mesajlar: 4.975
Konular: 215
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 244 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 48 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 818
Verilen Beğeni: 109
İlişki Durumu: Uzak durun yeter...
Burç: Akrep
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 19
Qasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to beholdQasem is a splendid one to behold
Standart Cevap: Alt Çizgi Nasıl Kullanılır?
10 Temmuz 2019
# 3
Kitap okurken altını çiziyorum ya buda ondan sayılsın
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Tomris
Ev ve Dekorasyon
1
19 Eylül 2019 21:22
Tomris
Ev ve Dekorasyon
1
23 Ağustos 2019 22:35
Tomris
iPhone
0
13 Aralık 2017 16:09
Tomris
iPhone
0
13 Aralık 2017 16:08
Tomris
Ev ve Dekorasyon
0
13 Aralık 2017 15:00Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.