Forum Düzeni
Bilim ve Teknoloji Haberleri
Internet, bilim, bilişim ve teknoloji dünyasından son haberlerin paylaşılacağı bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree2Beğeni(ler)
  • 1 Post By Mango
  • 1 Post By Gamer Queen

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 19 Şubat 2018
Mesajlar: 3.796
Konular: 696
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 883 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 74 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
Burç: Aslan
Rep Gücü: 57
Mango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond reputeMango has a reputation beyond repute

Standart Bitcoin Nedir? Bitcoin Hakkında Her Şey

27 Ağustos 2018
# 1


Son günlerde sıkça konuşulan bitcoin, bir sanal para birimi. Ancak gördüğü ilgi öylesine büyük oldu ki herkes bitcoin'in bu kadar kısa sürede nasıl değer kazandığını anlamaya çalışıyor. Ve akıllardaki soru tabii ki şu: Bitcoin doğru bir yatırım aracı mı? Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin ne kadar? Bitcoin neden düşüyor? Bitcoin düşecek mi yükselecek mi? Bitcoin patlamaya hazır bir balon mu? İşte bitcoin hakkında bilmeniz gereken her şey...

Bitcoin nedirsorusuyla başlayalım: Bitcoin 008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Soru: Bitcoin nasıl üretilir? Nasıl kazanılır?

Bitcoin üretim aşaması için mining yani madencilik tabiri kullanılıyor.
Aslında Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığından çok; neden çok önemli olduğu kendi başına uzunca bir yazıyı hak ediyor. Çünkü Bitcoin’i bu kadar önemli bir teknoloji ve büyük bir buluş yapan şeyin kilit noktalarından bir tanesi Proof-of-Work olarak bilinen konsept. Bu yazıda ise bu konuya kabaca değinip işin teknik kısmına çok da kafa yormak istemeyen okurlarımızın akıl sağlığını koruyacağım, en azından şimdilik.
Zor bulunmasının ve zorlaşmasının sebebi ise şans eseri değil. Bunun sebebi Bitcoin protokolü tasarlanırken, Satoshi Nakamoto tarafından ayarlanmış bir güvenlik önlemi olması. Bu güvenlik önlemi, (yani bulunmasının zor olması) herkes kafasına göre “Bitcoin basma” işlemini gerçekleştiremesin (ve/veya Blockchain’i manipüle edemesin…) diye var.

Aslında madencilik denilen şeyi, bilgisayarınıza oynattığınız bir şans oyunu ya da yukarıda yazdığım gibi, rakamlardan oluşan bir saman yığınında, yine rakamlardan oluşan bir iğne aratmak gibi düşünün.
Burada her bir yaptığınız arama hamlesini de, işlemci gücünüzle doğru orantılı olduğunu varsayın. Bu durumda bu işe ne kadar çok işlemci gücü yatırırsanız, saman yığınında bir iğne bulma olasılığınız o kadar artacaktır.
Mining için kullanılan bir başka benzetme ise bilgisayarınıza kura çektirmek. Teknik olarak daha doğru olsa da, akla “şanslı olanın kazanacağı” bir sistem getirdiği için ben bunu tercih etmedim. Çok fazla şansa dayalı olmamasının sebebi ise, kura çekilen havuzun çok büyük olması ki, sadece ve sadece kura çekimi işine yüklü miktarda emek (işlemci gücü) yatıranların bu sözde “çekilişi” sürekli kazanacağı gerçeği.

Şu anki durumda (BTC protokolünün günümüz için belirlediği zorluk ve ödül seviyesinde), bu iğneyi bulan (yani “çekilişi kazanan”) madenci 25 BTC ödül kazanıyor. Bu rakam Bitcoin’in ilk zamanlarında 50BTC idi ve git gide azalacak [bir sonraki ödül adımının 2017 yılında başlaması bekleniyor ve o zaman ödül 12,5BTC’ye düşmüş olacak].


Soru: Bitcoin nasıl kullanılıyor?

Bitcoin için sanal cüzdan gerekiyor, oluşturmak da gayet basit. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de yararlanabilirsiniz. Kişi başına cüzdan sınırı bulunmuyor. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Üstelik oluşturacağınız cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize de gerek yoktur. Oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hatta alış veriş bile yapabilirsiniz.
Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılıyor. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imzalanarak gönderilir. Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece eklenen bitcoinler birden fazla kere kullanılamaz. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır.
Qasem bunu beğendin

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 02 Ekim 2018
Mesajlar: 55
Konular: 1
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 6 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 1 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Yengec
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 0
deniztayfun is on a distinguished road
Standart Cevap: Bitcoin Nedir? Bitcoin Hakkında Her Şey
11 Ekim 2018
# 2
En kısa olarak şu şekilde tanımlanabilir sanırım

Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Ayrıca Derin Ağ'da en çok kullanılan para birimidir.

*

Kağıt paranın yerini alması beklenen ve hakkında birçok teori üretilen*bitcoin, geleceğin para birimi olmaya hazırlanıyor. Kendini sır gibi saklayan yaratıcısı ve sıfırdan milyoner ettiği kullanıcıları ile bitcoin, her geçen gün hayatımıza biraz daha giriyor. Şimdilerde ise dijital dünyanın olmazsa olmazlarından biri haline geldi.

Peki, nedir bu bitcoin?*Ne işe yarıyor? Neden bu kadar gündeme geliyor? Dijital bir oyun mu, yoksa paranın gelecekteki hali mi? İşte tüm bu soruların cevabı aşağıda sizleri bekliyor.

*Navigasyon

1-Bitcoin Nedir?
2008 yılından beri hayatımızda olan bitcoin, en kısa haliyle dijital bir para birimidir. Sembolü*฿*ve kısaltması*BTC‘dir. Kriptolu ve sanal para gibi isimlerle de anılır. İlk olarak Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılan; ama çıkan birkaç olay sonrasında kabuğuna çekilen yeni nesil bir paradır.

Herhangi bir merkez bankasına veya resmi kuruluşa bağlı olmadığı içindikkat çekmektedir. Ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilmektedir. Üstelik bunun için herhangi bir aracıya ve aracı hizmetine gerek duyulmamaktadır. Piyasalarda Euro ve Amerikan dolarına alternatif olarak görülmeye başlasa da resmi bir kuruluşa bağlı olmaması, çeşitli çekinceleri beraberinde getirmektedir.

2-Bitcoin Ne İşe Yarıyor?
Resmi bir kuruluşa bağlı olmayan dijital para birimi, çeşitli çekinceler oluştursa da bazı sektörlerde fazlasıyla ilgi görmektedir. Özellikle ilk çıktığı zamanlarda*yasal olmayan konulardabitcoin kullanımının yüksek olduğu bir gerçektir. Şimdi ise kimlik doğrulama işlemleri ile çekinceler ortadan kalkmaya ve daha fazla ilgi görmeye başlamıştır.

Sonuçta internetin hayatımızın her anında yanımızda olduğu bir çağda yaşıyoruz. Doğal olarak dijital para birimlerinin ortaya çıkması ve kullanılması kadar normal bir şey olamaz.*Örneğin;*internet alışverişleri için oldukça iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

3-Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?
İnternetin keşfedilmeye başlamasından bu yana sanal para yaratmak için sürekli girişimler yapılmıştır. Ama*bitcoinin çıkışı için en uygun ortam,ABD’de 2008 yılında patlayan mortgage krizi ile oluştu. Çünkü bu esnada küresel anlamda bir durgunluk söz konusuydu ve Avrupa ekonomisinden de çatlak sesleri geliyordu. Bu ortam para birimlerine olan güvenin azalmasına neden oldu. Bir merkez bankasına ve resmi kuruluşa bağlı olmayan dijital paranın ortaya çıkması için ideal ortam böylece oluştu.

Amerikan Merkez Bankası, krizi atlatabilmek için parasal genişlemeye gitti. Yani para basma makinelerini aktif etti. Bu durum doğal olarak*doları kötü etkiledi*ve değer kaybetmesine neden oldu. Para birimlerine olan güvenin bu şekilde azalmasıyla insanlar yeni para birimi arayışına girdi.

Sanal para girişimlerinde ilk denemelerde*“double spending”*isimli sorunla karşılaşıldı. Bu ikili harcama anlamına geliyor ve bir veri olan sanal paranın çoğaltılarak iki kere kullanılması sorununu ifade ediyor. Bunun için verinin daha önce kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek gerekiyordu. Ama bunun da kesin çözüm olmayacağı kısa sürede anlaşıldı.

Bu sırada bitcoin için sistemler geliştirilmeye çoktan başlanmıştı.*Block Chain*isimli bilgisayar ağı keşfedildiğinde ise Double Spending sorunu da çözülmüş oldu. Üstelik hiçbir merkeze ihtiyaç kalmadan. Böylece kriptolu para hayatımıza girmiş oldu.

4-Bitcoin Kim Tarafından Yaratıldı?
Sır gibi saklanan ve olaylı bir isim haline gelen*Satoshi Nakamoto,*Japon bir matematikçidir. Kriptografi uzmanı olarak da anılan Nakamoto’nun bir süre sonra sadece bir lakap olduğu iddia edildi. Gerçek ismin ise*Craig Wrightolduğu söylendi. Şimdilerde ise önde gelen kullanıcılar, geliştiriciler ve yazılımcılar, yaratıcının Craig Wright olduğunu teyit etmektedir.

2010’lu yıllara gelindiğinde bitcoin bazı ülkelerce kabul edildi ve kullanılmaya başlandı. Ama birkaç sorun yaşandı ve işlemlere kapatıldı. Bu sırada gerçek yaratıcı ile ilgili tartışmalar da devam ediyordu.*BBC tarafından yapılan bir haberle*Craig Wright kimliğini açıkladı ve yaratıcı olduğunu kanıtlayacak birkaç teknik veri paylaştı. Böylece bu konu netleşmiş oldu.

Wright, BBC’ye ek olarak*Economistve*GQ*gibi yayın kuruluşlarına da eş zamanlı açıklamalarda bulundu.*Tarihe geçecek ilk bitcoin transferine*ilişkin dijital belgeleri de yayında gösterdi. Bu şekilde tüm tartışmalar son buldu. 2009 yılının Ekim ayında ise 1 dolar, 1,30903 BTC olarak belirlendi.

5-Bitcoin ile İlk Gerçek Alışveriş Nasıl Yapıldı?
İlk gerçek bitcoin transferi, 2010 yılının Mayıs ayında gerçekleşti. Florida’lı bir yazılımcı olan*Laszlo Hanyecz,*10 bin BTC harcayarak iki tane pizza siparişi verdi. O sıralarda 1 BTC, 0,003 dolara eşitti.

En büyük bitcoin akışı*ise 2010 yılının Temmuz ayında MT. GOX tarafından başlatıldı.

Bitcoin protokolünde ilk ve en büyük güvenlik açığı ise 2010 yılının Ağustos ayında bulundu. Kullanıcılar bu açığı kullanarak sınırsız sayıda dijital para oluşturabiliyordu. 15 Ağustos tarihinde açık kullanılarak*184 milyar BTCüretildi. Ama birkaç saat içerisinde durum fark edildi ve bu bitcoinler silindi.

6-Bitcoinin Değeri Nasıl Belirleniyor?
Bildiğiniz gibi bir malın değeri, arz ve talebe göre belirlenir.*Bitcoinin değeride bu şekilde belirlenmektedir. İhtiyaç ve miktarı göz önüne alınarak arz-talep koşulları içinde bir değer biçilmektedir. Hatta “talep artarda fiyat da artar” kuralı dijital para için de geçerlidir.

7-Bitcoin Banknotların Yerini Alabilir mi?
Sanal para birimi ile ilgili en çok merak edilen konu belki de budur.*Bitcoin, banknotların yerini alır mı sorusubirçok kişi tarafından tartışılıyor olsa da dijital çağ göz önünde bulundurulduğu zaman alabileceği anlaşılabiliyor. Ama bunun hemen şimdi veya birkaç yıl içerisinde olması beklenmiyor.

Dijital para birimleri dünya genelinde itibar kazanmaya başladıkça resmi para birimlerinin yerini alabilecek ciddi bir kavramdır. Nakit para kullanımının gitgide azaldığı da bir gerçektir. İnsanların alışverişlerde daha çok banka kartı ve diğer online ödeme sistemlerini tercih ettiği anketlerle ortaya koyulmuştur. Durum böyleyken dijital para birimlerinin kullanımı da artacaktır.

8-Kısaca Bitcoin Nasıl Üretilir?
Bitcoin ne demek*daha iyi anlamak için üretiminden de bahsetmek gerekiyor. Ama bu başlık altında kısaca bahsedeceğim. Çünkü ilerleyen yazılarımda bu konuyu detaylı bir şekilde ele almak istiyorum.

Bitcoin üretimine*madencilik*veya*mining*gibi isimler verildiğini görebilirsiniz. Madenciliğin tek işi, belli bir miktar üretim yapmak değildir. Hesaplama yetkilerini kullanarak işlem gerçekleştirmek, sistem ağını korumak, sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirmek de madenciliğin amaçlarındandır.

Bitcoin üretimi, gerekli yetkinliklere sahip kişiler tarafından yapılmaktadır. Eğer bilginize güveniyorsanız ve iyi bir bilgisayar sistemine sahipseniz siz de üretebilirsiniz. Üretim için bilgisayarınıza ait güçlü donanımlara ihtiyacınız vardır. İlk başta işlemcilerle yapılan madencilik, artık*50 – 100 kat daha hızlı çalışan ekran kartları*ile yapılmaktadır. Yani üretim için ekran kartınız ne kadar güçlüyse o kadar başarılı olabilirsiniz.

9-Bitcoin Nasıl Kullanılır?
Öncelikle*sanal cüzdan*oluşturulması gerekmektedir. Bu sanal cüzdan, bilgisayarda ve cep telefonunda oluşturulabilir. Aynı zamanda web sitelerinde hazır halde bulunan cüzdanları da tercih edebilirsiniz. Bu cüzdanlar için bir sınır yoktur ve özel bilgilerinizi vermeden istediğiniz kadar oluşturabilirsiniz. Daha sonra da bu cüzdanlar sayesinde para gönderebilir, alabilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Bitcoin ile yapılan işlemlerde, ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme, noktadan noktaya ağ bağlantısı ve*proof-of-work*gibi teknolojiler kullanılır. Yapılan ödeme, adresten alıcı adrese şifrelenmiş bir şekilde imzalanarak gönderilir. Ayrıca her işlemin duyurusu yapılır ve blok zincirindeki yerini alır. Bu şekilde dijital paraların birden fazla kullanımı engellenmiş olur.

10-Bitcoin Güvenilir Bir Para Birimi mi?
Toplum olarak paranın henüz sanal olmasına alışkın olduğumuz ve güvenilir gördüğümüz söylenemez.*Düşünsenize*mahalle bakkalında kartla alışveriş yapmak istediğimizde bile yüzümüze ters ters bakan esnaflarla karşılaşıyoruz. Şimdi bu esnaflar düşünüldüğü zaman bitcoin kullanımına henüz hiç hazır olmadığımızı anlayabilirsiniz.

Güvenilirlik konusunda da çeşitli çekinceler bulunmaktadır. Buna karşın bağlı olduğu birçok protokol bulunmaktadır. Bu protokoller dahilinde yapılan işlemlerin*hepsi şifrelenmektedir.*Aynı zamanda yapı itibariyle de sağlam bir işlem kayıt hafızası olduğu bilinmektedir. Kullanıcı hatası olarak tanımlanacak hacklenme ve şifre çaldırma gibi durumlar dışında herhangi bir güvenlik sorununun olmadığı söylenebilir.

11-Bitcoin Bir Yatırım Aracı Olabilir mi?
Aslına bakacak olursak; bitcoinin diğer yatırım araçlarından pek bir farkı yoktur. Bir merkez bankasına veya resmi kuruluşa ait olmaması dışında yatırım araçları ile aynı özelliklere sahiptir. Çünkü değeri, arz-talep gibi faktörlere bağlıdır ve buna göre değerinde değişiklikler görülmektedir.*Daha basit anlatmak gerekirse;*döviz bürosundan cebinizdeki Türk lirası ile dolar alır gibi dijital para birimini alabilirsiniz.

Kaynak: paratic
Konu deniztayfun tarafından (11 Ekim 2018 Saat 14:36 ) değiştirilmiştir.
Üyelik tarihi: 27 Kasım 2017
Mesajlar: 10.321
Konular: 1691
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 709 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 80 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 0
Verilen Beğeni: 0
İlişki Durumu: Yok
Burç: Koc
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 23
Gamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to allGamer Queen is a name known to all
Standart Cevap: Bitcoin Nedir? Bitcoin Hakkında Her Şey
11 Ekim 2018
# 3
@deniztayfun link paylaşımı yasaktır. Yorumunuz düzenlendi.
Mango bunu beğendin
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Üç Tuğ
Diğer Dinler
0
25 Temmuz 2018 12:22
Gamer Queen
Diğer Dinler
3
13 Temmuz 2018 21:24
Gamer Queen
Diğer Dinler
0
24 Aralık 2017 19:07
Gamer Queen
Diğer Dinler
0
24 Aralık 2017 19:01
Arthur
Mitoloji
0
23 Aralık 2017 23:16Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.