Forum Düzeni
Bilim ve Teknoloji Haberleri
Internet, bilim, bilişim ve teknoloji dünyasından son haberlerin paylaşılacağı bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 24 Ocak 2019
Mesajlar: 2.141
Konular: 2073
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 35 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 55 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 104
Verilen Beğeni: 68
İlişki Durumu: Yok
Burç: Boga
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 17
DeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud of

Standart Yıllar Süren Araştırma Sonuçlandı: İşte İlk İnsanın Görüntüsü

29 Ağustos 2019
# 1
Bilinen ilk insan örneği kabul edilen Lucy’nin tür olarak yakın akrabalarından biri olan Australopithecus anamensis türüne ait bir erkek kafatası bulundu. Bu kafatası, iki ayak üzerinde yürüyen ilk hominiler hakkında bilgiler veriyor.

Etiyopya’da yaptığı çalışmalarda bulduğu, neredeyse kusursuz şekilde saklanmış Australopithecus anamensis kafatasını görünce paleontolog Yohannes Haile-Selassie ne kadar heyecanlandı bilinmez ancak bilim camiasında büyük coşku yarattığı kesin. Haile-Selassie (İmparator olan Haile Selasiye ile aynı soyadı) ve bir çobanın keşfettiği bu kafatası sayesinde 3,8 milyon yıllık ve evrimde çok az bilinen insan atalarından biri hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiz.

Uzmanlara göre bu fosil, insan türünün iki ayak üzerinde yürümeye nasıl başladığı konusunda önemli bilgiler verebilir. Londra Doğa Tarihi Müzesi’nden Fred Spoor, bulunan kafatasının insan evrimindeki bir başka önemli nokta olduğunu söylüyor.

Kafatası ilk olarak Etiyopya’nın Worsano-Mille, Afar bölgesinde 2016’da bulundu. Kafatasının neye ait olduğunu çözmek ise 3,5 yıl sürdü.

Yapılan incelemelerde kafatasının erkek Australopithecus anamensis’e ait olduğu ortaya çıktı. Bu da evrim ağacındaki Lucy’den öncesine ait bir diğer adımı görmemizi sağladı.

Haile-Selasie, bu canlının epey ilkel olduğunu, bazı gelişmiş yanları olsa da genel olarak oldukça primitif bir canlı olduğunu belirtti. Bu görüşe gerekçe olarak da sarkık yüzü, küçük beyin hacmini gösterdi.

Kafatası ayrıca bir başka tartışmayı da yeniden alevlendirdi. Genç türlerin ortaya çıktığı anda eskisinin ortadan kalktığı inanışı bir kez daha tartışmaya açıldı. Uzmanlar, iki türün 100 bin yıl, belki daha uzun süre bir arada yaşadığını varsayıyor.

Araştırmacılar, makalelerinde bu durumun başka canlılarda görülen doğrusal olmayan evrimin insanlarda da görülebileceğine dair bir örnek olduğunu öne sürüyor.

İki ayak üzerinde yürüyebilmenin, insan türlerine daha uzak mesafelere yayılabilme ve daha gelişmiş alet yapma, kullanma becerisi kazanma konusunda fayda sağladığı belirtiliyor.
Üyelik tarihi: 19 Ağustos 2019
Nereden: Andromeda
Mesajlar: 3.061
Konular: 663
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 188 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 63 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1273
Verilen Beğeni: 867
Nereden: Andromeda
İlişki Durumu: Yok
Burç: Boga
Takım: Fenerbahce
Rep Gücü: 47
rainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond reputerainbow6 has a reputation beyond repute
Standart Cevap: Yıllar Süren Araştırma Sonuçlandı: İşte İlk İnsanın Görüntüsü
02 Eylül 2019
# 2
Üşenmeden bu haberin olduğu bir çok siteye baktım. Altındaki yorumlar tam anlamı ile utanç verici. Günden güne cehalet içinde boğulup, karanlık bir geleceğe doğru gidiyoruz. Billimin yerini hurafeler almaya başadı .

Zira adamlar 3.5 yıl uğraşıyor, araştırıyor, ortaya bir şey çıkarıyor ama sırf evrim dendi diye akıldan yoksun yorumlar dönmüş. Şaka gibi cidden. Ne olacak bu irin dolu cehalet, aklım almıyor .

Ayrıca konuda çıkmamış. Yapılan araştırmalarda ilk insanın görüntüsü şu şekilde çıkmış;


"Ne zaman ki en sevdikleriniz yanıltır sizi, ne zaman ki birer birer düşürür herkes maskesini , ne zaman ki yalnızlıktaki o muhteşem gücü keşfedersiniz ,işte o zaman başlarsınız gerçekten yaşamaya." charles bukowski
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
DeepSilence
Bilim ve Teknoloji Haberleri
0
29 Ağustos 2019 10:44
Farkedmez
Dünyamızı Tanıyalım
0
23 Ağustos 2019 15:40
Asrevya
Arkeoloji
0
09 Ocak 2019 23:33
Arthur
Psikoloji
0
04 Ağustos 2018 09:46
Arthur
Türkiye'den Haberler
2
19 Ocak 2018 16:57Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.