Forum Düzeni
Bilim ve Teknoloji Haberleri
Internet, bilim, bilişim ve teknoloji dünyasından son haberlerin paylaşılacağı bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 24 Ocak 2019
Mesajlar: 2.141
Konular: 2073
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 35 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 55 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 104
Verilen Beğeni: 68
İlişki Durumu: Yok
Burç: Boga
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 17
DeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud ofDeepSilence has much to be proud of

Standart Avrupa Uzay Ajansı, Mars’ı keşfetmeye hazır

02 Eylül 2019
# 1
Kızıl Gezegen’i keşfetmek isteyen ajansların sayısı artmaya devam ediyor. En bilindik örneklerden birisi olan NASA’ya artık Avrupa Uzay Ajansı (European Space Agency) da eşlik ediyor. ExoMars projesi ile yola çıkan ajansın keşif aracı hazır.

Avrupa Uzay Ajansı Mars projesi için hazır
Uzay ajansının ExoMars ismindeki gezgin aracı, 2009 yılından beri geliştiriliyor. Prototip, dizayn ve montaj aşamalarından geçen aracın son kontrolleri tamamlandı. Kendisine Mars arazisinin hem panoramik hem de yakın manzaralarını yakalayabilen ve yüksek çözünürlüğe sahip olan bir kamera eklendi.

Tam adı “The Rosalind Franklin ExoMars” olan araç, numuneleri toplamak adına içerisinde delginin de bulunduğu araçlar kullanarak Mars hakkında coğrafi bilgi toplamaya odaklanacak. Toplanan bilgiler, gezegende var olan suyun hareketlerini baştan sona takip ederek bu suyun Mars yaşamını destekleyip desteklemediği hakkında daha fazla bilginin elde edilmesini sağlayacak.

Araçta yer alan panoramik kamera, zemin seviyesinden 2 metre yükseklikte çalışacak. Kendisi, ExoMars’ın bilimsel işlemlerinde hayati önem oynayacak ve Mars’ın hangi bölümlerinde çalışma yapılması gerektiği konusunda yetkililere tavsiyeler verecek.

Araştırma kurumunun İnsan ve Robot Araştırmaları Direktörü David Parker, ExoMars’ı bir kilometre taşı olarak değerlendirdi. Mimarisi tamamlanan proje hakkında olumlu hisseden Parker, son test turlarının tamamlanmasını dört gözle beklediğini açıkladı.

The Rosalind Franklin ExoMars’ın aşırı sıcak ve aşırı soğuk hava koşullarına dayanıklı olması gerekiyor. Mühendisler, keşif cihazının dışarıda -120 derece sıcaklık, içeride ise -60 derece sıcaklık ile karşılaşmasını bekliyor. Bunun dışında ExoMars projesinin başlangıç tarihi 26 Temmuz 2020 olarak belirlenmişti. Çalışmanın bitiş tarihi ise 13 Ağustos 2020.
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2019
Nereden: Manisa
Mesajlar: 3.111
Konular: 1030
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 62 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 40 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 260
Verilen Beğeni: 0
Nereden: Manisa
Burç: Boga
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 8
HaDeS is on a distinguished road
Standart Cevap: Avrupa Uzay Ajansı, Mars’ı keşfetmeye hazır
02 Eylül 2019
# 2
Nasa ne diyecek bu durumda
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Gamer Queen
ForumDenizi Cafe
3
31 Ağustos 2019 01:50
İlkiz
Meslek Tanıtımları
0
21 Ağustos 2019 09:21
Asrevya
Bilim ve Teknoloji Haberleri
1
08 Ocak 2019 20:21
Asrevya
Bilim ve Teknoloji Haberleri
3
28 Temmuz 2018 15:22Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.