Moplar ıslak, kuru ve nemli olmak üzere üçe ayrılır.

Islak Moplar

Bu paspaslar genellikle %60 pamuk %40 polyester karışımlıdır. İstenirse %100 pamuk ipliğinden de üretilebilir. Açık veya kapalı uçlu, bantlı veya bantsız olabilir. Kendi ağırlığının üç misli su emer. 90 derecede ve 150 defa yıkanabilir. Yeni alınan moplar bir gece suda bekletildikten sonra kullanılmalıdır.

Bütün sert zeminlerde kullanılabilir. Zeminin özelliğine göre temizlik maddesi seçilmeli ve solüsyon, doğru oranlarda hazırlanmalıdır. Yanlış ve gereğinden fazla temizlik maddesi kullanılırsa zemin zarar görür.

Islak Mop Ucu Temizliği
Rahat, konforlu ve seri olmaları nedeniyle en çok tercih edilen temizlik araçlarıdır. Uzun süre kullanılabilmeleri için bakımlarının iyi yapılması gerekmektedir. İş bitiminde çamaşırhaneye indirilen ıslak moplar, bir torbanın içine konarak 90 derecede yıkanabilir. Torba kullanılmadığı taktirde, makinenin mekanik gücü mop püsküllerinin birbirine karışmasına ve yıpranmasına neden olur. Islak moplar, yıkandıktan sonra açık havada kurutulmalıdır. Böylece, küf ve bakteri oluşumu önlenmiş olur ve ıslak mop kötü kokmaz.

Nemli Moplar

Bu paspasların ipleri, ıslak mop özelliklerinde olup 40, 50, 60 veya 80, 100 cm boyunda olabilir. Dokuma gövdeli olan bu paspasların gövdesi tamamen kapalı uçlu olabilir. Püskülleri bez üzerine kilitli dikişli ve saçakları kumaş üzerine dikişli olmak üzere iki modeli vardır.

Nemli paspas, zemindeki serbest kirlerin temizlenmesinde oldukça etkili bir mop çeşididir. Bu paspaslar, temizlik maddeleriyle nemlendirilerek (zeminde ıslaklık oluşturmayacak kadar) kullanılabilir. Bu paspaslar, doğru uygulandığı taktirde hijyenik bir ortamın oluşmasında etkilidir. Havaya saçılan toz miktarını süpürmeye oranla 15 kata kadar azaltır.

Nemli Mop Ucu Temizliği
İş bitiminde nemli moplar, torbanın içine konarak 90 derecede yıkanabilir. Bu moplar, yıkama sonrası hemen kullanılacaksa kurutma işlemi yapılmaz.

Kuru Moplar

Kuru paspas serbest kirlerin süpürülerek alınmasını sağlayan, elyaf karışımından oluşmuş tekstil parçasına denir. %100 akrilik orlon ipliğinden saçak olarak üretilen bu moplar doğal elektrostatik özelliğe sahip olduklarından iyi bir toz toplayıcıdır; bu yüzden, toz mopları olarak da adlandırılır.

Sert zeminlerdeki serbest kirlerin temizlenmesinde kullanılır. Kuru mopla yapılan bu işleme, tozsuz süpürme işlemi de denebilir.

Kuru Mop Ucu Temizliği
Bu moplar asla ıslatılarak kullanılmaz. İp özellikleri nedeniyle 30 derecede yıkanmalıdır.