Biliyor Musun?
Günümüzde, lehimleme teller boru şeklinde bir yapıya sahip piyasada mevcuttur. içi boş bir bölge içinde küçük bir lehim işler durumunda, harici akı uygulanması ihtiyacını ortadan kaldırır akı ile doldurulur.

Bir bilgisayara veya basit bir elektronik hobi projenin karmaşık anakart olun, hiçbir lehim sanatını atlayarak vardır. Bu. En elektronik veya elektrik devrelerini inşa ederken yapılmalıdır en temel etkinliklerinden biri olan Biz bir sanat lehim çağrı yeterince basit görünebilir olsa, çünkü aslında sağ olsun uygulama önemli miktarda gerektirir.

En önemlisi, bir doğru tekniği öğrenmek ve mükemmel bir bağ elde etmek için doğru araçları kullanmak gerekir. Birçok yeni başlayanlar ve non-profesyoneller sadece silahı ısınır ve hemen lehim başlamak eğilimindedir. . Bu çoğu zaman işe yarayabilir, ama sonuçta sadece profesyonel denilen olamaz ve uzun vadede nadiren güvenilir biri lehim akı olarak bilinen malzemenin kullanımını yapmak gerekir, mükemmel, güvenilir lehim elde etmek nedenle.

Aşağıdaki satırlarda, biz lehim akı ne olduğunu öğrenmek zorundadır ve nasıl çalışır. Biz de bunu kullanarak temel sürecini inceleyeceğiz. Ama ondan önce, en lehim akı kullanmadan lehim yaparken sık karşılaşılan bazı sorunlar anlamamızı sağlar.

Lehimleme ve oksidasyon

Bir lehim iki metal arasında bir eklem oluşturacak şekilde erir zaman, sadece harici tutkal gibi hareket etmez. Tabancası ile ısıtıldı Aslında, lehim, birleştirilebilir gereken metal yüzeyleri ile kimyasal olarak reaksiyona girer ve bir metalürjik bağ oluşturur. etkin lehim olabilmesi için, iki asal şartlar vardır:

1), lehim metalurjik olarak uyumlu olmalıdır ihtiyaç metaller Yapıştırılacak ile.

2) yapıştırılacak metallerin yüzeylerinin etkili bağ engel olabilir ki, toz, oksit, ve kiri ücretsiz, mümkün olduğunca temiz olmalıdır. toz ve kiri birikmesi Önlenmesi olabilir Optimum ve temiz depolama elde ve etkili alkol bazlı temizlik çözümleri kullanımı kendi çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Ancak, kişiler ve metal yüzeylerden oksidasyon kaldırılması şey daha gerekiyor. Oksijen onunla reaksiyona girdiğinde Oksit hemen hemen her metal bir yüzeye üzerinde oluşturabilir. pas – En yaygın olarak bilinen oksidasyon demir olur ki olmasıdır. Metal elektrik temel iletken olarak kullanıldığı beri Ancak, oksidasyon da neredeyse tüm elektrik / elektronik bileşenler oksidasyona karşı savunmasız olduklarını şöyle vb kalay, alüminyum, gümüş, bakır, oluşur.

Yüzeyini aşağılamak Oksidasyon formları oksitler, metaller, yüzeye düzgün yapıştırma gelen lehim engelliyor. Oksitler, bunlardan tamamen kaldırılır sürece Bu nedenle, lehimleme, zor hatta imkansız olabilir.

Lehimin Akış Amacı

Yüzeyler temiz ve oksitler arınmış Böylece, açık bir şekilde, güvenilir bir bağ, sadece oluşturulabilir. Oksidasyon metallerdir. Yüzeyleri üzerinde bir oksit film tabakasının oluşmasına neden ısıtıldı, özellikle de çok hızlı bir oranda gerçekleşir oksidasyon filmi giderilmesinde yardımcı olur, uygun çözücüler ile temizlerken, hemen hemen anında yeniden ortaya çıkması eğilimi gösterir.

Bu nedenle, bir lehim akı olarak bilinen özel olarak tasarlanmış bir malzeme için, oksitleme filmin kurtulmak için kullanılır. Bu oksitlenmeyi giderir ve lehim bağ oluşuncaya kadar tekrar yinelenen önler. onun ısıtılmayan durumda, akı aşındırıcı ve iletken olmayan olduğunu. Bu nedenle, güvenli bir şekilde devresindeki elektrik kontaktlarına uygulanabilir.

Lehim sıcaklıklarında, akı yüzeylerinden oksitleri lehimli olması scrapes oldukça aşındırıcı sıvı, içine sıvılaşır. Akı ayrıca yeni oksitler reform engeller. akı aşağıda lehim sıcaklıklarında eritmek için tasarlanmıştır. Bu yüzeye yayılmış ve akılı gerçekleştirmek için izin aksiyon kaldırma fiili lehim işlemi-öncesi bunların oksitleri ve kurtulmak.

Lehim tabancası ucu akı uygulanır yüzeyde kalmasına izin ise, buharlaşır sonra hızlı bir şekilde ilk sıvılaşır akı ve. Bu lehim akı erir hemen sonra gerçekleşecek ve buharlaşması önce gerektiği önemlidir.

Lehim Akışı Nasıl Kullanılır

Birçok farklı vardır lehim akı tipleri . Yaygın olarak kullanılan olanlar Rosin (Resim temiz), reçine (hafif Aktif) ve Suda Çözünür bulunmaktadır. Macun küçük kavanoz / teneke kutular içinde bulunan ve aynı zamanda kavanoz / şişe veya akı kalem bulunan sıvı olarak. Olarak Lehimleme akı mevcut akı türü de kendi özel uygulamalarına bağlı olarak değişir. Yumuşak lehim için, organik akı genellikle kullanılır. İnorganik halojenitler / asit bazlı akı elektrikli olmayan uygulamalarda kullanılabilir. Akı, genellikle inorganik türde bir kaynak, lehimleme ve lehim (elektronik) için kullanılır, ancak aynı zamanda organik bileşikleri içerebilir.

Bunlar yüksek sıcaklıklarda aktif hale eğilimindedir. Aşağıdaki lehim akı kullanımı için genel prosedür: kiri, toz kurtulmak için

1) lehim akı kullanmadan önce, iyi bir çözücü metal temas noktalarını temizleyin kullanılması gerektiğini, ve mevcut olabilecek aşırı oksitleme.

2) Daha sonra, akış eşit bir kaplama, gerçek lehim yerini almak için planlanan bu yüzeylere uygulanması gerekir. Bu aşamada, ısı uygulanmamalıdır, unutmayın.

3.) lehim tabancası ucu, sıcak ve hazır olduğunda, bu akı ile kaplı metal temas konulmalıdır. akı metal yüzeyi kaplayan, eritmek ve yaymak için izin verilmelidir. Akı mevcut olana kadar bu oksit tabakası kaldırmak ve yeniden şekillendirme onu tutacak.

4) kısa sürede akı buharlaşmaya başlar, lehim teli tanıttı ve tabanca ile eritilmiş edilmelidir. Oksidasyon tekrarlanırsa önce bu gerçekleşmesi etkili lehimleme için izin o lehim bağları sağlayacaktır.

Böylece lehim akı elektriksel kontaklar oluşturan oksitler kaldırır çok yararlı bir maddedir, ve metaller daha etkili bir şekilde birbirine yapıştırılmasında lehimlenmesi yardımcı olur.

-Alinti-