Sarımsak yağı saç ve saç derisi için gerekli olan sülfür, E, C, B1 ve B6 vitaminleri açısından zengin bir kaynaktır. Bu durum saç dökülmelerini engellediği gibi

Sarımsak yağı saç ve saç derisi için gerekli olan sülfür, E, C, B1 ve B6 vitaminleri açısından zengin bir kaynaktır. Bu durum saç dökülmelerini engellediği gibi aynı zamanda saç köklerini de güçlendirir. Hindistan Dermatoloji, Venereoloji ve Leproloji Dergisi tarafından yapılan bir araştırma göstermiştir ki sarımsak yağı saç dökülmelerine karşı savaşır, saç gelişimini hızlandırır ve saçların beyazlamasını engellemektedir. Sarımsak yağının saç ve saç derisinde düzenli kullanımında saç diplerindeki kan dolaşımı hızlandırır ve böylece saç için gerekli maddelerin emilimini arttırır.

Sarımsak yağının yapısında saçın uzamasını ve güçlenmesini sağlayan sayısız madde vardır. Bu maddeler saç derisindeki problemlerle de savaşır.

Sarımsak Yağı Saçlar İçin Nasıl Kullanılır?

Biraz sarımsak yağını cezvede ısıtıp bunu saç ve saç diplerinize sürün. Başınıza bone geçirin veya streç filmle sarın. Bir gece saçınızda beklettikten sonra bitkisel bir şampuanla saçlarınızı durulayın. Bu şekilde uğraşmak istemiyorsanız şampuanınıza 1-2 yemek kaşığı sarımsak yağı ekleyip böyle de kullanabilirsiniz.

Sarımsak Yağının Saçlara Faydaları

Sarımsak yağı sülfür açısından zengindir ve sülfür saç ve tırnakların çıkmasını sağlayan keratin yapımında önemli role sahiptir. Sarımsak yağını saçlarınıza sürdüğünüzde güçlü ve esnek saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.
Sarımsak yağında C, B6 ve B1 vitaminleri bulunur. C vitamini saçları kırılmalara karşı korurken, B6 vitamini saç dökülmelerini engeller ve B1 vitamini saç diplerindeki kan dolaşımını canlandırır.
Sarımsak yağı saç diplerindeki kan dolaşımını canlandırır ve saç köklerini besleyerek saçların güçlü, parlak ve güzel görünmesini sağlar.
Sarımsak yağında bulunan temel maddeler saç derisindeki sebum üretimini kontrol edip düzenler ve böylece kepeklerden kurtulmak için etkili bir yöntemdir.
Sarımsak yağındaki mineraller saçların sağlığına iyi gelir. Kalsiyum saçların yapısını güçlendirir. Bakır saç uzamasındaki problemleri ortadan kaldırır. Demir saç uzamasına yardımcı olur. Mangenez ise saçların yeniden yapılanmasını sağlar.
Sarımsak yağı rubefiyan olarak bilinir ve kan dolaşımını canlandırır. Vücudumuzda, kanla besin ve oksijeni saç derisi dahil vücudun her yerine taşınır. Bunun anlamı ise saç dipleri için daha çok oksijen sağlanması demektir.
Filipin ve İranda yapılan iki ayrı çalışmada; bir tür kellik problemi olan saç kıran olarak bilinen problemden mustarip olan insanlarda sarımsak yağının saç çıkarttığı gözlemlenmiştir. İki çalışmada da; bir gruba sarımsak yağı denetilmiş, diğer gruba da yalnızca geleneksel tedavi yöntemleri uygulanmış. 3 ay boyunca günde 2 kez yapılan uygulama sonrasında sarımsak yağı kullananlarda kullanmayanlara göre gözle görülür derecede saç çıkması gözlemlenmiştir.
Güçlü Saçlar İçin Sarımsak Yağı Nasıl Kullanılır?

İhtiyacınız olan malzemeler:

1 tatlı kaşığı sarımsak yağı
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 yumurtanın sarısı
1 yemek kaşığı bal
Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra saç diplerinize parmak uçlarınızla bu karışımı sürün. Bunu 20 dakika bekletin ve ardında bitkisel bir şampuanla durulayın. Uygulamadan sonra hafif bir yanma hassasiyeti hissederseniz acilen durulayın ve bir daha uygulamayın.

Saç Dökülmeleri İçin Sarımsak Yağı ve Yoğurt

İhtiyacınız olan malzemeler:

1 tatlı kaşığı sarımsak yağı
1 yemek kaşığı hintyağı
1 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı bal
Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri karıştırın ve bu karışımdan saç diplerinize parmak uçlarınızla sürün. Bu karışımın bütün saç derinizi kapladığından emin olun. 30 dakika bekledikten sonra şampuanla durulayın.

Saç Uzaması İçin Sarımsak Yağı & Aloe Vera

İhtiyacınız olan malzemeler:

1 tatlı kaşığı sarımsak yağı
1 yemek kaşığı aloe vera jeli veya suyu
1 yemek kaşığı zeytinyağı
Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra saç diplerinize bu karışımı uygulayın. Sonrasında duş bonesi taktıktan sonra 40 dakika bekleyin. Ardından şampuanınızla durulayın.

Kepek İçin Sarımsak Yağı & Limon

İhtiyacınız olan malzemeler:

1 tatlı kaşığı sarımsak yağı
1 yemek kaşığı limon suyu
1 yemek kaşığı bal
Hazırlanışı:

Malzemeleri iyi karıştırın ve nazik hareketlerle saç derinize uyguladıktan sonra 30 dakika bekletin. Ardında şampuanla saçlarınızı durulayın ve doğal olarak kurutun. Saçlarınızda bariz sonuçlar almak için bunu haftada 2 kez uygulayın.

Yağlı Saçlar İçin Sarımsak Yağı & Kil

İhtiyacınız olan malzemeler:

1 tatlı kaşığı sarımsak yağı
1 yemek kaşığı kil
1 yemek kaşığı limon suyu
Hazırlanışı:

Kil saç maskelerinde yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Bu saçlar üzerinde doğal bir anti bakteriyel özellik göstererek saçlardaki dökülmeleri engeller. Kil saçtaki fazla sebumu emer ve saçlardaki toksinleri atmaya yardımcı olarak saç derisini temiz ve yenilenmiş hale getirir. Bu karışımdaki sarımsak yağı saçlardaki fazla yağı atarak saçların yenilenmesine yardımcı olur. Bütün malzemeleri iyice karıştırın. Eğer çok yoğun kıvamdaysa biraz su ekleyebilirsiniz. Ama çok akışkan yapmayın. Bu karışımı saçlarınızı şampuanlamadan önce saç derinize uygulayın. Bunu yalnızca saç derinizde uygulayın, saçlarınıza sürmeyin. Kil saçlarını kurutabilir. Uygulama yaptıktan sonra duş bonesini kafanıza takın ve 30 dakika bekleyin ve durulayın.