Forum Düzeni
Kullanıcı Etiket Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 09 Aralık 2017
Nereden: ᴛᴙ
Mesajlar: 17.940
Konular: 10832
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 279 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 70 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1
Verilen Beğeni: 0
Nereden: ᴛᴙ
İlişki Durumu: Yok
Burç: Basak
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 42
Tomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond reputeTomris has a reputation beyond repute

Minigif Dişlerde Sararmanın 7 Nedeni!

18 Temmuz 2019
# 1
1-Dış kaynaklı lekeler; dişlerin en sert tabakasının yüzeyini etkiler. Diş minesinin kolayca lekelenmesine rağmen, bu lekeler tipik olarak çıkarılabilir veya düzeltilir. Diş sararmasının 1 numaralı nedeni yaşam tarzıdır. Sigara içmek, kahve tüketmek ve tütün çiğnemek sizin için kötü sonuçlara yol açacaktır.

2-Elbiselerimiz, ellerimizin ve diğer birçok şeyin kirlenebildiği gibi dişlerimiz de kirlenebilir. Bu nedenle kırmızı şarap, kola, çikolata ve koyu renkli soslar olmak üzere koyu renkli yiyecekler ve içecekler – soya sosu, balzemik sirke, spagetti sosu ve köriler - dişlerinizi renksiz ve kirli hale getirebilir.
Ayrıca üzüm, yaban mersini, pancar ve nar gibi bazı meyve ve sebzeler de dişleri lekeleme potansiyeline sahiptir. Bu gıda maddeleri dişlere yapışabilen kromojen pigment üreten maddelerdir.

3-Asitli yiyecekler ve içecekler, diş minesini aşındırarak ve pigmentlerin dişler üzerinde mandallanmasını kolaylaştırarak lekelenmeyi destekleyebilir. Şarap ve çayda bulunan acı bir bileşik olan Tannin, aynı zamanda lekeye neden olan kromojenlerin diş minesine yapışmasına da yardımcı olur. Bunlara ek olarak, yetersiz diş fırçalama ve diş ipi kullanmama gibi dişlere yeterince bakım yapmama ve düzenli diş temizlememe durumu da dişlerde plak oluşumuna yol açarak renk kaybına neden olur.

4-İçsel lekeler, dişin iç yapısında meydana gelir. Dentin olarak adlandırılan bu lekelerin çıkarılması oldukça zordur. Çok sayıda ilaç, dişlerde lekelere neden olabilir. Diğer yandan dişleri gelişmekte olan çocuklar (8 yaşından önce) antibiyotik alırlarsa, dişleri kahverengi-sarı renkte olabilir.

5-Yetişkinlik döneminde bakteriyi azaltan ve diş eti iltihabını tedavi edebilen bir bileşik olan klorheksidin içeren reçeteli bir ağız gargarası kullanmak, dişlerde kahverengi renk değişimine neden olabilir. Ayrıca antihistaminikler, ve tansiyon ilaçları gibi bazı yaygın ilaçlar da dişleri kısmen sarartabiliyor.

6-Her ne kadar florür, dişleri güçlendirip ve çürümeyi önleyip dişler için yarar sağlasa da diş renginiz için iyi değildir. Aşırı miktarda floritten kaynaklanan florozis, dişlerde soluk beyaz çizgilere ve kahverengi lekelere neden olabilir.

7-Tüm bunlara ek olarak; genetik, yaş, hastalık ve yaralanma gibi faktörler de diş renginiz için değiştirici rol oynar. Çözüme gelecek olursak; yediğinize-içtiğinize dikkat etmeniz, sigara içmemeye önem göstermeniz, aynı zamanda diş bakımınızı aksatmamanız ve yılda en az iki defa diş hekimine muayene olmanız sizin yararınıza olacaktır.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.


Güzel günler yakın.


To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2019
Nereden: Manisa
Mesajlar: 3.111
Konular: 1030
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 62 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 40 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 260
Verilen Beğeni: 0
Nereden: Manisa
Burç: Boga
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 7
HaDeS is on a distinguished road
Standart Cevap: Dişlerde Sararmanın 7 Nedeni!
18 Temmuz 2019
# 2
En büyük nedeni Asitli yiyecekler ve içecekler.
Üyelik tarihi: 30 Temmuz 2018
Mesajlar: 1.265
Konular: 23
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 55 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 43 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 253
Verilen Beğeni: 174
İlişki Durumu: Yok
Burç: Koc
Takım: Besiktas
Rep Gücü: 7
Roman has a spectacular aura aboutRoman has a spectacular aura about
Standart Cevap: Dişlerde Sararmanın 7 Nedeni!
19 Temmuz 2019
# 3
Sararma iyi çaresi varda, kararma kötü.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Asrevya
Anketler
7
20 Ağustos 2019 23:16
Neoma
Diş Sağlığı
0
29 Ocak 2019 10:57
Üç Tuğ
Peygamber Kıssaları / Mücadeleleri
0
31 Temmuz 2018 10:40
Renksiz
Diş Sağlığı
0
25 Temmuz 2018 02:24
Gamer Queen
Komik Fıkralar
0
31 Mart 2018 10:17Sağlıklı Yaşam Rehberi - Görev Yap Para Kazan
Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.