Diş Eti Morarması Tedavisi Nasıl Yapılır

Diş eti morarmalarının nedeni genetik geçişli değil ise tedavisi mümkündür. Genelde köprü ve dolgu gibi ağız sağlığı için yapılan işlemlerin damak yapısına uyumsuz olması nedeniyle diş eti morarmaları ortaya çıkmaktadır. Bu köprü ve dolgular diş eti ile uyumlu olacak şekilde yeniden yapılması morarmaları azaltıp, zaman geçtikce iyileşmesi sağlanmaktadır. Diş eti morarması tedavisi yöntemlerinde sıkça kullanılan diğer bir seçenek ise diş etlerine uygulanan solisyon ve pansuman tedavisiyle de morluklarda iyileşmeler sağlanabiliyor. Diş etlerinde morarmalar ilk görüldüğü zamanlarda olduğu gibi ağrısız bir şekilde uzun zaman olabilir. Fakat bu durum ilerleyen zamanlarda diş eti kaybı ve diş eti çekilmesi gibi geri dönüşü olmayacak ciddi problemlere sebep olmaktadır. Bu nedenle ihmal edilmemesi gereken diş eti morarmaları önemli sayılabilecek bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diş eti morarma sebeplerinin arasında ağız ve diş sağlığı bakımını yeteri kadar iyi uygulamayan bireylerde de oluştuğu görülebiliyor. Bu nedenle yazımızın başında yer verdiğimiz gibi, diş eti morarması tedavisinde ağız ve diş sağlığınıza önem vermeye çalışın. Ağız ve diş sağlığınıza önem vermek 3 adımdan oluşmaktadır;

Dişlerinizi her gün düzenli bir şekilde fırçalamak,
Diş ipi kullanımı,
Dişlerde çürüklerin giderilmesi,


Yukarıda saydığımız 3 maddeye önem göstererek ağız ve diş sağlığınızı tehlikeye sokabilecek rahatsızlıklardan önemli oranda kurtulabilirsiniz.

Diş Eti Morarması Tedavi Yöntemleri

Teknolojinin ilerlemesi ağız ve diş sağlığı açısından önemli sayılabilecek tedavi yöntemleri de beraberinde getirmektedir. Diş eti morarmaları zaman içerisinde siyah renk halini bile alabilmektedir. Bu diş eti morarmaları ve diş eti siyahlaşması vücudumuza herhangi bir zararı dokunmuyor fakat ağız yapısında estetikliği ciddi oranda bozmaktadır. Tıpta diş eti morarması için yeni bir tedavi yöntemi olarak diş peelingi adı verilen bir yöntem geliştirildi. Diş peelingi diş eti morluğunun tedavisi için çıkartılan en önemli sayılabilecek yöntemlerinden birisi olarak şuanda kullanılmaktadır.

Diş Peelingi

Diş eti tedavisinde kullanılan peeling yöntemi ile diş etinde kat kat olarak boğumlaşan deriyi yavaş yavaş inceltilir ve soyulur. Bu sayede diş etlerindeki morluklardan kurtulmuş olursunuz. Peeling tedavisinde herhangi bir acı yada sızı meydana gelmeden morluklardan kurturulursunuz. Ayrıca diş etinde estetik olarakta mükemmel bir görünüm elde etmiş olursunuz. Diş doktorları bu yöntemi yaygın bir şekilde kullanmaktadır.

Diş Fırçalama ve Diş İpi Kullanımı

En önemli ve kolay uygulanılabilecek olan diş fırçalama ve diş ipi kullanımı, diş eti morarmasında evde yapılabilecek en iyi yöntemlerden birisidir.