Diş Etlerinde Morluk Neden Olur

Çoğu kişide bulunmakta olan diş eti morarması damak içerisinde bulunan dokuların rengini sağlıyan pigmentlerin yoğunlaşması ile kaynaklanmaktadır. Diş eti morarması, diş etlerinin zamanla pigmentlerin yoğunlaşmasından dolayı mor renge dönüşür. Ayrıca alkol, kahve, sigara kullanımı da diş eti morluğu sorununa neden olurlar.

Diş Eti Neden Morarır?

Diş eti morarması nedenleri bazen genetik olarak da kişiden kişiye geçebilmektedir. Ailenizden bir bireyde diş eti morarması rahatsızlığı daha önceden görülmesi bu durumun ırsi olduğunun göstergesidir.Genelde kadınların hamilelik ve ergenlik gibi hormonal değişim yaşandığı evrelerinde yükselen östrojen seviyesi ile orantılı olarak sağlıklı bir bireyde de ortaya çıkabilmektedir. Hormonal dengesizliğin yaşanması diş etlerinde bulunan melanin pigmentinin yoğunlaşmasına sebep olur ve zamanla istenmeyen bir görünümle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlara ek olarak, mor diş etleri erkek ve kadın, genç ve yaşlı ayırt etmeksizin görünebilecek bazı faktörleri içermektedir. Mor diş etlerine neden olabilecek faktörleri aşağıda sıraladık:

Çevresel faktörler, zamanla diş etlerinde morarmalara neden olmaktadır.
Kahve tüketimi
Hatalı diş tedavileri (dolgu, köprü, implant)
Sigara kullanımı
Genetik yatkınlık
Sağlıksız beslenme
Alkol tüketimi

Ağız ve diş sağlığı nedeniyle yapılan dolgu, köprü nadir de olsa diş eti morlukları oluşabilmektedir. Nedeni ise, diş sağlığında kullanılan köprü veya dolgular diş eti ile bir uyumsuzluk durumu olabilir.