Ağızda tuz tadı neden olur, Ağzımızda genelikle anlamsız bir tuz tadı hissederiz sürekli yediğimiz yemekler bile yavan tatsız tuzsuz gelir yediğimiz yemeğin lezzetini bile anlayamayız yemek adeta bizim için işkenceye döner bunun nedeni bir çok neden olabilir kullandığımız ilaçların yan etkisi olabilir çok sayıda ilaç ağızda tuz tadı hissetmenize neden olabilir.
Bu ilaçlara örnek vermek gerekirse;

Dekonjentasyanlar,diüretikler,tansiyon ilaçları,antideprasanlar,antihistaminikleri örnek verebiliriz.
Ayrıca fazla sigara nargile,kafeinli içecekler alkol tüketimi ağzımızda tuz tadına neden olan durumlardandır.
Çeşitli diş eti rahatsızlıkları ve ağız yaralarıdır.
Mide problemleri ve sistematik hastalıklar romatizmal hastalıklar özellikle şeker hastalıklarının ve psikolojik olarak kendini mutsuz hisseden kişilerde daha çok olarak rastlanmaktadır.

Bu durundan en iyi şekilde kurtulmanızı yediğiniz yemekten zevk almanızı sağlayacak bazı yöntemlerden bahsedeceğim;Sık sık su tüketmeniz gerekir bunun için yanınızda su şişesi bulundurmanız size kolaylık sağlayacaktır.
Gece yatarken ağzımızda kuruluk hissederiz bu durumu en aza indirmek için yanımızda meyve suyu bulundurmanız yada su bulundurmak ve yudumlamak sizin açınızdan iyi olacaktır.
Şekersiz ve naneli sakız ağzınızda ferahlık yaratarak çiğnediğinizde ağzınızdaki tuzun etkisini azaldığını göreceksiniz.
Sigara,alkol,nargile,şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
Çürükler varsa tedavi edilmeli diş plağını bakımı yapılmalı eğer kendi yöntemleriniz işe yaramadığı takdirde diş doktoruna gidip en acil şekilde tedavisini yapılması gerekir.
Jel,gargara (papatya ve lavantalı gargaralar ağzınızdaki tuzun yok edecektir) frolidli diş macunu kullanılmalıdır.
C vitamini kullanınız yada bunu yiyecek ve meyvelerden alarak ta en doğal şekilde C vitaminini alabilirsiniz.
Özellikle alkollü ve sodyum lauryl sülfat bulunan ağız bakın sularından uzak durup alkolsüz olanlarını tercih ediniz.

Bu maddeleri düzenli bir şekilde uyguladığınızda ağzınızdaki tuzdan eser kalmayacaktır fakat eğer bu durum hala devam ediyorsa dahiliye ve diş doktorunuza ve KBB uzmanlarına danışarak bu ağzınızdaki tuzlu durundan kurtularak yemeklerin lezzetinin tadını çıkarınız.