Gastrit ağız kokusu yapar mı, gastrit Helicobacter pylori adındaki bakterinin neden olduğu hastalıklardan birisidir. Bu bakteri mide ve bağırsak ülserleri, mide kanseri ve gastrit gibi hastalıkların nedenidir. İnsanların çoğunda bu bakteri bulunsa da, daha az bölümünde yakınmalara neden olmaktadır. Ağız kokusunun nedeni gastrit rahatsızlığı olabilir. Gastrit midede iç yüzeyin tahrişine, iltihaplanmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Kısa süreli olduğunda akut, uzun süreli devam edenler kronik gastrit olarak değerlendirilir. Bunun sebepleri arasında Helicobacter pylori bakterisi dışında, uzun süreli alkol kullanımı, stres gibi etkenlerde bulunmaktadır. Bazı hastalarda fazla belirti vermeden ilerlese de, bazı hastalarda karında ağrıdan, mide bulantısına, kusmaya hatta ağız kokusuna bile neden olabilir. Bu nedenle ağız kokusu yakınması olan hastaların öncelikle bunun ölçümünü yaptırması ve ağızdaki kokunun kaynağının belirlenmesi gerekir. Daha sonra nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır.
Gastrit ve ağız kokusu
Ağız kokusu nefes alırken ve verirken karşıdaki kişilerin farkına vardığı rahatsız edici istenmeyen kötü kokudur. Bu sorun insanlarda genellikle sosyo psikolojik etkilere neden olur. Bunun çok farklı nedenleri olabilir. Diş ve diş eti hastalıklarından, ağız hijyeninin sağlanamaması gibi nedenlerden, mideyi ilgilendiren hastalıklara kadar yaygın sebepleri vardır. Mide hastalıkları daha az oranda ağız kokusuna neden olsa da, özellikle gastrit hastalarında bu sorun daha fazla görülür. Fakat mideyle ilgili olan bu rahatsızlıklarda hastaların daha önemli yakınmaları da olacaktır. Genellikle hastalarda yemekten sonra ya da bazı besinlerin tüketilmesinden sonra ağız kokusu etkisi ortaya çıkabilir. Bu durumda mide rahatsızlıklarından kaynaklanan bir ağız kokusundan şüphelenmek gerekir.Gastrit nedeniyle oluşan ağız kokusu tedavisi
Ağız kokusunun gastrit kaynaklı olduğu belirlenirse, mutlaka gastritin tedavisine yönelik uygulamalar yapılmalıdır. Normalde ağız kokusu için kişilerin ağız hijyenine dikkat etmesi, dişlerini her gün 2 defa fırçalaması, ağız gargarası yapılması, diş ipi kullanılması gibi önlemler alması yeterli olurken, gastrit yüzünden oluşan ağız kokusunda bunlar yeterli gelmez. Kullanılacak bitkisel kürlerde bunda etkili olmaz. Mutlaka hastalığın teşhis edilmesi ve buna göre tedavi uygulamaları yapılması gerekir. Gastrit tedavi edildiğinde, hastalarda ağız kokusu yakınması olmaz.