Rouen'de, Seine Nehri üzerindeki dünyanın en yüksek kaldırım köprüsü olan Gustave-Flaubert köprüsü. Onların genel yüksekliği 91 metredir, köprü yapımı alışılmadık bir durumdadır. Bu dikey bir köprüdür, bu yüzden gayri resmi adı 'asansör köprüsü' oluşturmuştur. Köprünün çekme kısmının uzunluğu 116 metre, genel genişliği çok daha büyük ve 670 metreye ulaşıyor.

Pont Gustave-Flaubert, FransaBenzersiz tasarım özellikleri, küçük yolcu gemilerinden, nehir boyunca çeşitli festivallerde yıllık olarak seyahat eden Seine'deki büyük yelkenli teknelere kadar çeşitli boyutlarda gemilerin trafiğini etkinleştirir. Köprü yılda en az 30 kez yetiştirilir. Otoyolun yanı sıra üzerinde bisikletçiler ve yayalar için özel bir yol var. Olağanüstü köprü, geleneksel yelken yarışmalarının başlamasından birkaç gün önce 2008'de açıldı. 'Rouen Armada'.


prünün hareketli kısmının 55 metre yüksekliğe kadar kaldırılması yaklaşık 12 dakika sürer. Birçok kişi bu büyülü şovu izlemek için toplanıyor. Köprü kentsel altyapı için yeri alınamaz. Her gün yaklaşık 50.000 araba tahrik edilmektedir. Turistler için, köprü de önemli, çünkü Seine ve pitoresk sahillerin muhteşem panoraması açılıyor. Mimarlar Michel Virlogeux ve Aymeric Zubléna bugün Rouen'in en önemli simgelerinden biri olan olağandışı köprü tasarımının yazarlarıdır. Muhteşem projesinin gerçekleşmesi yaklaşık 155 milyon avroya mal oldu.