Forum Düzeni
Dünya'dan Haberler
Dünya'nın her bir yerinden en sıcak gelişmeleri bulabileceğiniz bölüm.
Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree4Beğeni(ler)
  • 1 Post By Turan
  • 2 Post By ave maria
  • 1 Post By Farkedmez

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 15 Mart 2020
Mesajlar: 9.550
Konular: 4799
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 73 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 38 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 772
Verilen Beğeni: 698
Burç: Kova
Takım: Trabzonspor
Rep Gücü: 15
Turan is a jewel in the roughTuran is a jewel in the roughTuran is a jewel in the roughTuran is a jewel in the rough

Standart Kudüs'teki İsrail şiddetinin perde arkası: Yıldır, kov, işgal et

10 Mayıs 2021
# 1

Yahudi yerleşimciler, dernekler, mahkemeler, polis ve nihayetinde devlet yıllardır Filistinlilere karşı yıldırma politikası uyguluyor. Tarihi kent Kudüs'te artan gerginliğin arka planında da şehrin Filistinlilerden temizlenmek istenmesi yatıyor.
İsrail polisi, tarihi kent Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa’da bir süredir Filistinlilere ibadetlerini yaparken müdahalede bulunuyor. Özellikle ramazan ayı ile birlikte başlayan İsrail şiddetine kentte yaşayan Yahudi yerleşimciler de katılmış durumda.

Peki, arkada yatan sebepler neler? Kudüs’te gerginlik neden arttı?

Esasen iki önemli nedeni var. Bunlardan birincisi, Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’nde 28 Filistinli ailenin zorla tahliye edilmeye çalışılması. Diğer neden ise Yahudi yerleşimcilerin 10 Mayıs’ta kutladıkları ve “Kudüs Günü” olarak adlandırdıkları gün Mescid-i Aksa’ya girmek istemeleri.

"Kudüs Günü" kışkırtması

Öncelikle bugün Yahudi yerleşimcilerin neden Mescid-i Aksa’ya girmek istediğine bakalım. İsrail 1967’de Ürdün, Suriye ve Mısır’a ani bir saldırı başlattı ve “6 Gün Savaşları” olarak bilinen savaşta Mısır’ın Sina Yarımadası’nı, Ürdün’e bağlı Doğu Kudüs ve Gazze’yi, Suriye’nin de Golan Tepeleri'ni işgal etti.

Yahudiler için de kutsal olarak kabul edilen Kudüs’ün İsrail tarafından işgal edilmesi yani 10 Mayıs, “Kudüs Günü” olarak kutlanıyor. Bu sene Kudüs’ün işgalinin 54’üncü yıl dönümü.
Yahudi bir yerleşimci, Kudüs'te Mescid-i Aksa protestolarına katılan bir Filistinliyi arabasıyla ezdi. Fotoğraf: AA]
Tarihi kentte bugün artan gerginlikte bunun önemli bir payı var. Zira fanatik Yahudi yerleşimciler, Mescid-i Aksa’ya girmeye çalışıyor. Direnen Filistinliler ise müsaade etmiyor.

Gerginliğin artmasının asıl nedeni ise başka.

"Dedelerinin yaşadıkları evden zorla çıkarılıyorlar"

Öncelikle İsrail Kudüs’ü işgal ettiği 1967’den beri Filistinlileri çeşitli yollarla tahliye etmek ve yerlerine Yahudi yerleşimcileri yerleştirmek için çaba gösteriyor. İsrail 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs'te "Gaiplik Yasası” ya da gayrimenkullerin Yahudi sahipleri olduğu iddiasıyla onlarca Filistinlinin evine el koyuyor.

İsrail hükümeti şimdiye kadar Doğu Kudüs'te 18 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi inşa ederken, bu yerleşim birimlerinde 220 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

İsrail hükümetinin yanı sıra, aşırı Yahudi örgütlerin de Doğu Kudüs’ü Yahudileştirme çalışmaları işgalden sonra her geçen gün hız kazandı.

Her ne kadar İsrail ile aşırı Yahudi örgütlerin çalışmaları ayrı görülse de Filistinliler hükümetin Yahudi örgütlere her türlü kolaylığı sağladığını iddia ediyor.

Doğu Kudüs'te Filistinlilerin evlerine değerinin çok üstünde fiyat teklif eden, gayrimenkullerin Yahudilere ait olduğu iddiasıyla Filistinlileri evlerinden zorla çıkartan örgütlerin bazılarının isimleri şöyle:

Elad, Ateret Cohanim, Tapınak Enstitüsü, Hay Fekiam, Tapınağın Kurulması Hareketi ve Yahudi Liderliği.

Yahudi örgütler ne yapıyor?

Yahudi örgütlerin Yahudileştirme politikaları kapsamında yoğunlaştıkları bölgeler, Doğu Kudüs'te yer alan Silvan bölgesi ve Şeyh Cerrah Mahallesi.

Yahudi örgütlerin ilk başvurduğu yöntem ise Filistinlilerin oturdukları evlerin Yahudilere ait olduğunu iddia etmek ve bu durumu mahkemeye taşımak.
Mahkemeye taşınan davalar genelde Yahudi örgütler lehine sonuçlanıyor ve Filistinlilerin evlerinin istila edilmesinin önünü açıyor.

Öyle ki Yahudi yerleşimciler Doğu Kudüs'ün Akabe Derviş Mahallesi'nde 2 yaşlı Filistinlinin pazara çıkmasını fırsata çevirerek eve girdi ve Filistinlilerin eve bir daha girmesini engelledi.

Olay yerinde toplanan Filistinli gençlere ise İsrail polisi müdahale etti. Filistinliler, yerleşimcilerin tapuda değişiklik yaparak eve el koyduğunu belirtti.

Bu ve benzeri olaylar yıllardır Doğu Kudüs’te neredeyse her gün yaşanıyor. Uzun mahkeme süreçleri, bezdirme politikası, tehdit…

İlk alıcı Yahudi yerleşimciler değil

Mescid-i Aksa'nın güneyinde yer alan Silvan bölgesinde ise farklı bir Yahudileştirme politikası izleniyor.

Yahudilere evlerini satmak istemeyen Filistinlilerin evleri başkaları tarafından satın alınıyor. Komisyoncular vasıtası ile satın alınan bu evler, Yahudi yerleşimcilerin eline geçmiş oluyor.

Yahudi yerleşimcilere ulaşıncaya kadar birçok el değiştiren Doğu Kudüs'teki evler, asıl sahiplerinin bilgisi olmadan Yahudi yerleşimciler tarafından satın alınmış oluyor. Yahudi örgütlerin bir diğer istila yöntemi de Filistinlilerin evlerine değerlerin çok üzerinde fiyat teklif etmek.

Araştırmacılara göre, İsrailli örgütler son 10 yılda 100'e yakın Filistinlinin evini istila ederek bu evlerde yaşamaya başladı. Diğer yandan Doğu Kudüs'te Filistinlilerin evlerinde oturan Yahudi yerleşimci sayısı da 5 binin üzerine çıktı.

Bu örgütlerden son zamanlarda öne çıkanlar Elad ve Ateret Cohanim dernekleri.

Fotoğraf: AA]
Elad Derneği

İsrail'in Kudüs'ü Yahudileştirme çabalarında etkin rol oynayan "Elad" yerleşim birimi örgütü, son yıllarda Filistinlilere ait ev ve arazilere yönelik baskınlarda öne çıkıyor.

Kudüs'ün güneyindeki "Elad" yerleşim birimine bağlı örgüt, İsrail tarafından 1986'da kuruldu. İsrail dernekleri sicil defterinde yer alan bilgilere göre, örgütün kuruluş amaçları arasında "Nesiller, rehberlik çalışmaları ve yerleşim yoluyla Kudüs ile Yahudiler arasındaki bağları sağlamlaştırmak ve Yahudileri buraya yönlendirmek" gibi ifadeler yer alıyor.

Türkçe "Davud Şehri'ne doğru" anlamına gelen İbranice ifadenin kısaltması olan Elad isminin de bu hedefler doğrultusunda özellikle seçildiği belirtiliyor.

Elad'ın resmi internet sitesinde, Yahudi inancına göre Hazreti Davud'un 3 bin yıl önce Kudüs'ü inşa ettiği ve özellikle Mescid-i Aksa'nın güneyindeki tepeyi "Yahudi halkı için dini ve ruhani başkent" olarak seçtiği aktarılıyor.

Bu bakış açısıyla hareket eden Elad isimli örgüt için Doğu Kudüs'ün Silvan bölgesinde bulunan Vadi Hilve Mahallesi ayrı bir öneme sahip. Örgüt, faaliyetlerini yoğunlaştırdığı bu bölgede sık sık tarihi eser kazıları yaparak Yahudi ajandasını uygulamaya çalışıyor.

Ateret Cohanim Derneği

Ateret Cohanim Derneği de Doğu Kudüs'te Filistinli ailelerin 100 yıldır yaşadığı evlerin, Yahudilere ait olduğunu iddia ederek sık sık Filistinlileri mahkemeye veriyor.

Mahkemelerin genelde lehinde karar verdiği Ateret Cohanim, mahkeme tebligatlarını Filistinli ailelerin evleri ulaştırıyor.

Evlerinden çıkmayı reddeden Filsitinlilerin evlerini İsrail polisi eşliğinde işgal eden örgüt mensupları, Filistinlilerin Mescid-i Aksa civarından göç etmeleri için de çaba sarf ediyor.

Filistinlilerin evleri ya da arsaları nasıl istila ediliyor?

İsrail 2000 yılında çizdiği strateji ile Kudüs'te 2020 yılına kadar Filistinli nüfusu yüzde 12'ye düşürmeyi planlıyordu. İsrail, Doğu Kudüs'te Filistinlilerin evlerine, ya "Gaiplik Yasası" çerçevesinde el koyuyor ya da imarı olmadığı gerekçesi ile yapıları yıkıyor.

Bu çerçevede, 2001 ile 2014 yılına kadar bin 134 evi ruhsatsız olduğu gerekçesi ile yıktı. Bu da 21'inci yüzyılın ilk çeyreğinde İsrail'in her ay 6,25, her 10 günde bir ise 2 Filistinlinin evini yıktığı anlamına geliyor.

İsrail ayrıca Kudüs'te uyguladığı yüksek vergi oranları ile tarihi kentte Filistinlilerin yaşamasını zorlaştırıyor. Filistinliler, Kudüs Belediyesinin ev yapılması için istediği yüksek vergileri ödeyemediği için ya bankalara müracaat ederek yüksek faizli kredi çekiyor ya da evlerini ruhsatsız olarak yapıyor.

Gaiplik Yasası

Gaiplik Yasası, İsrail parlamentosu Knesset'te 1950 yılında kabul edildi.
Yasa, 1948 Savaşı sonrası Filistin içindeki veya dışına göçmüş Filistinlileri kapsıyor. Sahipleri göç etmiş arsa veya gayrimenkullerin İsrail'e tahsisini öngörüyor. İsrail bu yasa çerçevesinde yaklaşık 300 köye ve 20 bin binaya el koydu.

Şu an durum ne?

Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yüzlerce yıldır yaşayan Filistinliler, bir gün kapılarında “Bu ev bizim” diyen bir Yahudi yerleşimci görebiliyor.

Fotoğraf: AA]
Yahudi yerleşimciler, son olarak 28 Filistinlinin kapısını böyle çaldı. İsrail mahkemelerine taşınan olaylar, her zaman Yahudi yerleşimciler lehine sonuç veriyor.

Filistinliler, şimdi dedelerinin yaşadıkları evlerde kira vererek oturmayı kabul ediyor. Tek şartları var: Gayrimenkullerin mülkiyetinin mahkeme kararıyla belirlenmesine kadar, mülkiyetin mahkeme uhdesinde kalması.

Ancak Yahudi yerleşimciler bunu da kabul etmiyor. Onlarca yıldır sürdürdükleri bir politikanın ürünü olan bu istek, mülkiyet hakkının kendilerine verilmesi ama Filistinlilerin evlerinde oturmaya devam etmesi şeklinde vücut buluyor.

Bu da şu anlama geliyor. Yahudi yerleşimci istediği zaman Filistinli aileyi evinden çıkarabiliyor.

Şu an İsrail mahkemeleri bir karar vermiş değil. Ancak daha önceki örneklerin emsal teşkil etme olasılığı çok yüksek.

Birkaç gündür Mescid-i Aksa’ya da yansıyan gerginliğin altında yatan asıl neden bu. Filistinliler, çeşitli nedenler ve bahanelerle yüzlerce yıldır yaşadıkları yuvalarından sürülmeye itiraz ediyor ve kabul etmiyor.


TRT Haber
Brisingr bunu beğendin
Üyelik tarihi: 27 Ocak 2020
Nereden: Başkent
Mesajlar: 19.731
Konular: 918
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 230 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 47 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 1045
Verilen Beğeni: 974
Nereden: Başkent
İlişki Durumu: Yok
Burç: Boga
Takım: Trabzonspor
Rep Gücü: 57
Jön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond reputeJön TüRk has a reputation beyond repute
Standart Cevap: Kudüs'teki İsrail şiddetinin perde arkası: Yıldır, kov, işgal et
10 Mayıs 2021
# 2
Zamanında bir manda devleti olmayı kabul etmiş olabilirler.Önde gelen isimleri Yahudi gruplarla ilişki içerisinde olabilir.Ancak olayları izledikçe insanın kanı donuyor.Olan masum sivillere,çocuklara oluyor.Bugün bir görüntüde eylemcilerin üzerine arabayla öyle bir girdi ki polis,araba hızdan beton refuje zıpladı.Evet, 2 tonluk araba.

Bukadar kin,bukadar nefret ve vahşet dolu bir ırk bunlar.Dünyada Ermenistan ile birlikte önde gelen terör devletisin İsrail.Sonun belki ilahi güçle olacak ama birgün çok fena viran olacaksın.
  • “Vatan savunmasında gereğinden fazla merhamet, vatana ihanettir . . .”
Mustafa Kemal Atatürk

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 22 Ağustos 2019
Mesajlar: 1.802
Konular: 23
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 117 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 22 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 556
Verilen Beğeni: 225
Burç: Terazi
Takım: Turkiye
Rep Gücü: 21
Brisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant futureBrisingr has a brilliant future
Standart Cevap: Kudüs'teki İsrail şiddetinin perde arkası: Yıldır, kov, işgal et
11 Mayıs 2021
# 3
Ne denir ki
Durdurulmuyor bu insanoğlunun iğrençliği
Canım kendim
Üyelik tarihi: 29 Ağustos 2018
Mesajlar: 708
Konular: 7
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 57 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 27 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 403
Verilen Beğeni: 3
Rep Gücü: 9
ave maria is a glorious beacon of lightave maria is a glorious beacon of lightave maria is a glorious beacon of lightave maria is a glorious beacon of lightave maria is a glorious beacon of light
Standart Cevap: Kudüs'teki İsrail şiddetinin perde arkası: Yıldır, kov, işgal et
11 Mayıs 2021
# 4
kudüse sık sık böyle saldiriyorlar ve devam edecekler. israil askeri ve polisiyle istese ele geçirme gücü yok mu? var. ​
sonuçta kudüslüler dediğimiz filistinli müslümanlar bir avuç insan. ama dertleri o değil. israil durmadan nabiz yokluyor, ​
dünya müslümanları bu olaylara ne yapacak, nasil bir tavir sergileyecek durumu bu. israil hala bunu test ediyor.​
gerçi yahudi perspektifinden bakınca adamlar binlerce yılın intikamını aliyorlar gibi duruyor. ​

konu hakikaten de can sıkıyor ya insanlığa yönelik büyük suçlar işleniyor orada tıpkı uygur türklerine sahip çıkılmadığı gibi ​
kudüs müslümanlarına da ses çıkarılmıyor, BM tarafından bile. BM de öyle bir sistem var ki, daimi üyelerinden ​
1 tanesi bile red etse bir şey yapılamıyor, müdahale edilemiyor yani konuya. öyle ilginç. ​

israilliler 1945 yılına kadar enselerine hep tokat yemişler. şimdi de para, güç ve teknoloji olunca bunu kullanıp eh yeter diyorlar. ​
işte neymiş. biz bize yeteriz değilmiş. lobicilik böyle bir sey. sen her yönden güçlü olursan, dünya üzerinde de söz sahibi olursun.​

kıymetli, özel ve bereketli bir yer olan kudüs için müslümanlar birbirini yemeye devam ettiği müddetçe bu zulüm asla bitmeyecek.​

Konu ave maria tarafından (11 Mayıs 2021 Saat 13:39 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme.

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
anlayışı olan beni anlayışlı, aptal olan ise aptal bulur; bence ikisi de haklıdır.​To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 15 Mart 2020
Mesajlar: 9.550
Konular: 4799
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 73 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 38 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 772
Verilen Beğeni: 698
Burç: Kova
Takım: Trabzonspor
Rep Gücü: 15
Turan is a jewel in the roughTuran is a jewel in the roughTuran is a jewel in the roughTuran is a jewel in the rough
Standart Cevap: Kudüs'teki İsrail şiddetinin perde arkası: Yıldır, kov, işgal et
11 Mayıs 2021
# 5
ave maria Nickli Üyeden Alıntı
kudüse sık sık böyle saldiriyorlar ve devam edecekler. israil askeri ve polisiyle istese ele geçirme gücü yok mu? var.
sonuçta kudüslüler dediğimiz filistinli müslümanlar bir avuç insan. ama dertleri o değil. israil durmadan nabiz yokluyor,
dünya müslümanları bu olaylara ne yapacak, nasil bir tavir sergileyecek durumu bu. israil hala bunu test ediyor.
gerçi yahudi perspektifinden bakınca adamlar binlerce yılın intikamını aliyorlar gibi duruyor.
İsrail"in derdi eli geçirmekten ziya de müslümanlar'a zülüm yapmak
Üyelik tarihi: 29 Ağustos 2018
Mesajlar: 708
Konular: 7
Cinsiyet:Bayan
Seslenenler: 57 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 27 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 403
Verilen Beğeni: 3
Rep Gücü: 9
ave maria is a glorious beacon of lightave maria is a glorious beacon of lightave maria is a glorious beacon of lightave maria is a glorious beacon of lightave maria is a glorious beacon of light
Standart Cevap: Kudüs'teki İsrail şiddetinin perde arkası: Yıldır, kov, işgal et
11 Mayıs 2021
# 6
sihirbaz Nickli Üyeden Alıntı


İsrail"in derdi eli geçirmekten ziya de müslümanlar'a zülüm yapmak

islam dünyası uyuyor. buna devam ettiği sürece de zulümler son bulmayacak.
uygur türklerine hangi islam dünyası ses çıkarttı ve gündemde tuttu. türkiye de dahil olmak üzere.
işte yukarıda da belirttim, biz bize yeterizle olmuyor. güç böyle bir sey.
dünyada sesini duyurman için güçlü ülke olman şart.
Jön TüRk and Turan bunu beğendi

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
anlayışı olan beni anlayışlı, aptal olan ise aptal bulur; bence ikisi de haklıdır.​To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Üyelik tarihi: 17 Temmuz 2018
Nereden: Tel'aran'rhiod
Mesajlar: 6.699
Konular: 883
Cinsiyet:Bay
Seslenenler: 664 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 73 Konu(lar)
Alınan Beğeni: 2144
Verilen Beğeni: 1250
Nereden: Tel'aran'rhiod
İlişki Durumu: Yok
Burç: Boga
Takım: Galatasaray
Rep Gücü: 47
Farkedmez has a reputation beyond reputeFarkedmez has a reputation beyond reputeFarkedmez has a reputation beyond reputeFarkedmez has a reputation beyond reputeFarkedmez has a reputation beyond reputeFarkedmez has a reputation beyond reputeFarkedmez has a reputation beyond reputeFarkedmez has a reputation beyond reputeFarkedmez has a reputation beyond reputeFarkedmez has a reputation beyond reputeFarkedmez has a reputation beyond repute
Standart Cevap: Kudüs'teki İsrail şiddetinin perde arkası: Yıldır, kov, işgal et
11 Mayıs 2021
# 7
yıldırmaya ne gerek var zaten adamlar tüm ülkeyi almış.. kalan topraklarda da cirit atıyorlar. adam kendi toprağında neyi yıldıracak.
rainbow6 bunu beğendin

To view links or images in signatures your post count must be 0 or greater. You currently have 0 posts.
Konuyu 1 kişi okuyor. (0 üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu
Konuyu Başlatan
Forum
Cevap
Son Mesaj
Walker
Dünya'dan Haberler
1
06 Ocak 2021 23:42
Farkedmez
Dünya'dan Haberler
0
29 Haziran 2020 09:19
BegonviL
Dünya'dan Haberler
3
15 Haziran 2020 14:18
Arthur
Kültür - Sanat - Tarih
0
30 Ocak 2018 16:00Sağlıklı Yaşam Rehberi - Görev Yap Para Kazan
Ticarî amaç gütmeden, maddî bir menfaat elde etmeden internet yayınlarına olanak sağlayan global bir paylaşım ağı olan ForumDenizi, adından ve vasfından da anlaşılabileceği üzere bir forum sitesidir. Forum siteleri, tıpkı sosyal medya ve interaktif sözlükler gibi 5651 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının "m" bendine göre Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermekte olan, hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten platformdur.
5651 sayılı kanunun 5. maddesine göre yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Başka bir deyişle ForumDenizi üzerinden yapılan yazılı, görsel ya da işitsel paylaşımlardan doğabilecek yasal sorumluluk, mezkur içeriği paylaşan ForumDenizi üyesi gerçek kişilere aittir. İlgili kanunun anılan maddesinin 2. fıkrasında da çok açık bir biçimde öngörüldüğü üzere; yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
Açıklanan hukuki dayanaklar temelinde, hak ihlâli iddiasında bulunan hak sahipleri İLETİŞİM linkinden yer sağlayıcı ForumDenizi yöneticilerine ihtarda bulunarak bahse konu hususu tebliğ etmeleri halinde incelemeler yapılıp, en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler tesis edilecektir.
5101 sayılı yasayla degişik 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince ForumDenizi üzerinde telif hakkı bulunan MP3, video vb. eserlerin paylaşımı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hak sahipliği verilmiş olan MÜ-YAP tarafindan yasaklanmış olup, yasal işlem olması halinde, paylaşan kişi ya da kişilerin bilgileri gerekli kuruma verilecektir.