Amerika Birleşik Devletleri'nde doğa dostu evler yaygınlaşmaya başlıyor...


Son on yılda, pek çok farklı malzemeden tasarlanan ve çeşitli konseptlerle var edilen küçük evler, bir kesimi mutlu ederken bir başka kesimi rahatsız ediyor.


Zira bu kadar küçük yaşam alanlarının normalleşmemesi gerektiği, yetersiz alana sahip mekânların tasarlanmasının uygun olmayacağı savunuluyor.


Dünyanın pek çok farklı şehrinde uygulamaları olan küçük evler, radikal bir değişim gibi gözüküyor.


Öte yandan konut krizlerinin yaşandığı ve kaynakların azaldığı koşullarda düşük maliyetli küçük evler, iyi bir tasarımsal çözüm olarak da değerlendiriliyor.


Daha minimalist olan ve düşük karbon ayak izi ile dikkat çeken küçük evler, yeni konseptlerin doğmasına olanak tanıyor. Örneğin Portland, Oregon'da yer alan bu yapışık ev, dört kişilik bir aileyi barındırması için tasarlanmış bir yapı bloğu olarak tanımlanıyor.


Yedi buçuk metrelik evler, incelikli bir tasarım şeması sayesinde yaşanabilir bir yuvaya dönüştürülmüş durumda. Her biri 55 metrekare alana sahip olan Ohana Tiny House, ekolojik nitelikleri ile de dikkat çekiyor.


İç ve dış mekanı birleştiren pencere ve güneşlik gibi açıklıklar, küçük evlerin en önemli özelliği denilebilir.bursahayat