Duvar kağıtları duvarları boya kullanmadan istenen renge dönüştüren ya da desen, figür gibi şekillerle süsleyebilen kaplama materyalleridir. Çeşitli renklerde, desenlerde ve dokularda üretilmekte olan bu kağıtlar ev dekorasyonu oluşturulurken kolaylık ve şıklık sağlar. Eskimelere ve yıpranmalara karşı bölgesel olarak söküp yenisi ile değiştirebilme imkanı sunduğundan oldukça rahat ve kullanışlı bir malzemedir. Gri tonlarında duvar kağıtları, kullanıldığı mekanı olduğundan daha küçük ve basık gösterebilme riski taşır. Fakat bazı dekorasyon önerileri dikkate alınarak ve uygulanarak bu tehlikenin önüne geçerek şık bir duvar dekorasyonu oluşturmak mümkündür.

Dekore edilecek mekanın tüm duvarları gri duvar kağıdı ile kaplanacaksa bu duvar kağıdının olabildiğince açık gri tonlarında olması ve mümkün olduğunca desensiz olması gerekir. Desenli duvar kağıtları tüm duvarlarda kullanıldığı takdirde mekanın görünümünü kalabalıklaştırıp gözü fazlasıyla yorabilir. Buna karşın tek bir duvarda desenli ya da koyu renk duvar kağıdı kullanımı mekana canlılık ve hareket katabilme özelliğine sahiptir.

Tüm duvarlarda gri tonlarında kaplama kullanıldığı takdirde mekan iyi şekilde aydınlatılmalıdır. Eğer mekan çok fazla güneş alan bir konumda değilse duvara, duvar kağıdının rengiyle kontrast oluşturabilecek renkte ince çerçevelere sahip büyükçe bir tablo ayna asılarak içeri giren güneş ışığı iki katına çıkarılabilir. Tek duvarda diğer duvardakilerden daha koyu ve desenli bir duvar kağıdı kaplaması kullanılmışsa bu duvara tablo, ayna, saat gibi objeler asılmayıp bu objeler olabildiğince sade görünen duvarlara yöneltilmelidir. Tv ünitesi arkasında ya da sadece iç mekan sütunlarında koyu gri duvar kağıdı kullanılıp diğer duvarlar beyaz, krem, bej gibi açık renkler de kullanılabilir.

Gri duvar kağıdı kullanılmış duvarlarda süsleme olarak kırmızı, bordo, lavanta ya da turkuaz renklerinde küçük çerçeveler, kanvas tablolar ya da çerçeveli aynalar kullanılabilir. Modern çizgilere sahip canlı renklerde duvar satleriyle de bu tarz kaplamalı duvarlara şıklık ve hareket kazandırılabilir. Gri olan duvara ufak bir aydınlatma sağlayacak modern tasarımlı duvar aplikleri kullanılması önerilebilecek dekorasyon öğeleridir. Dekorasyon oluştururken grinin her tonunun gökkuşağı renkleriyle olan uyumu olabildiğince dikkate alınmalıdır.