Evde geçirilen vaktin en kaliteli olduğu zaman dinlenme, aileyle bir arada olma, televizyon izleme, sosyalleşme gibi aktivitelerin yapıldığı salonda gerçekleşir.

Salon için koltuk takımı nasıl seçilir?

Önce rahatlık

Koltuk takımı seçiminde birçok kriter olmasına rağmen en önemlisi rahatlıktır. Misafir gelse de, yorgunluk olsa da, salon toplu dursa da, şıklık yarışında en önde koşsa da bu özelliklerin hiçbiri bir koltuk takımının rahatlığı kadar önemli değildir. Öncelikle bu koltuk takımında yıllarca oturacak kişilerin aradıkları konfora ulaşmaları, koltuğun oturma rahatlığından memnun kalmaları gerekir.

Rahat ettiğiniz bir koltuk bulduğunuzda ya da vücudunuzun ne tip koltuklarda dinlenebildiğini, iyi hissettiğini keşfettiğinizde diğer kriterlere göre elemeler yaparak sizin için mükemmel koltuk takımını bulabilirsiniz.

Fonksiyonel
Genellikle evlerde ayrı bir misafir odası bulunmadığından çoğu zaman yatılı misafirler için açılabilir koltuklar yatağa dönüştürülerek kullanılır. Eğer sık sık misafiriniz geliyorsa, misafirlerinizin rahat yatması, evinizde sağlıklı uyumaları gibi istekleriniz varsa alacağınız koltuk takımının fonksiyonel özelliklerine dikkat etmelisiniz. Açılabilir olup olmadıkları, kaç kişinin yatabileceği yer olduğu, malzemeleri gibi sorular koltuk takımı arayışınızın bu noktasında sorulmalı.

Eğer depolanması gereken eşyanız fazla ise bazalı bir koltuk takımı ile eşyalarınızı depolamayı da düşünebilirsiniz.

Sağlıklı
Koltuk takımı seçerken kumaşı, malzemesi, terletmeme özelliği, sağlamlığı, temizlenebilme koşulları gibi, detay sanılan ama aslında çok önemli olan kriterlere mutlaka dikkat etmelisiniz. Koltuk takımınızın uzun ömürlü olması ve sizin de hem sağlıkla hem de rahatlıkla kullanabilmeniz için bu kriterlerden asla ödün vermemelisiniz.

Evinize uygun
Koltuk takımı seçerken en çok dikkat edilmesi gereken sağlık ve temizlik kriterlerine göre bir eleme yaptıktan sonra sürecin en eğlenceli kısmına gelmiş oluyorsunuz. Evinizin özellikleri, büyüklüğü, konsepti ve renklerine uygun olan modeli seçmek. Ne tür bir mobilyaya ihtiyacınız olduğuna, oturma odanızın niteliklerine ve zevkinize uygun koltuk takımı seçmelisiniz. Evde küçük çocuk varsa sivri köşelerden kaçınmak doğru olacaktır. Koltuk takımı güneşe maruz kalacağı bir yerde duracaksa döşemelik kumaşını deri veya koyu renkte seçmemeniz gerekir. Küçük bir salonunuz varsa köşe koltuklarla yer tasarrufu yapabilirsiniz. Oturma odası ve salon ayrı ise salonda gösterişli bir takım kullanmak daha seçkin bir hava yaratmanızı sağlayacaktır. Koyu ve tek renk döşemeler seçkin görünümü destekleyecektir.

Tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza göre sağlıklı, zevkinize uygun, kaliteli, rahat bir koltuk takımını yıllarca keyifle kullanabilirsiniz.