Okul, çalışma alanları, evler ve çeşitli yaşam alanlarında ufak çaplı kazalar ve yaralanmalar meydana gelebilir. Ciddi ve ağır bir durum olmadıkça ayakta tedavi olarak da adlandırılan yöntemle, kolaylıkla müdahale edilebilen bu yaralanmalarda elimizin altında bulunan ecza dolapları ilk ve önemli kurtarıcıdır.

Ne zaman gerekli olacağı bilinmeyen ecza dolabı, bireylerin kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Bu yer, bireylerin hepsinin bildiği bir yer olmalı ve kesinlikle değişmemelidir. Değişiklik olacaksa da o alanda yaşayan kişilere bu durum bildirilmelidir. Dolap içerisinde kimyasal maddeler olacağı için dolabın kuru, serin ve güneş ışığına maruz kalmayan bir yere konulması gereklidir. Bu yerlerin koridor, antre vb. gibi ortak kullanım alanlarında bulunması tehlike anında önem taşır. Evde ya da çocukların da olduğu ortamlardaki ecza dolabı, çocukların sorup yardım alarak başkasından isteyebilmesi için komşu ve/veya yakında olan insanlara da bildirilmeli ve yeri onlara da söylenmelidir.

Ecza dolabı seçilirken, dekorasyona uyumluluğu değil kullanımındaki kolaylığı göz önünde bulundurulmalıdır. İlk yardımda kullanılacak malzeme ve ilaçların dışında, bireylerin kullanması gereken ilaçlar da dolapta olacaksa hepsine yetecek boyutta bir dolap seçilmelidir. Zarar vermeyen bir malzemeden yapılan bir dolap olmalı ve içindekilerin görülebilmesi için cam kapaklı olmalıdır. Ecza dolabı belli aralıklarla temizlenmeli ve içindeki ilaçların da son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.

Ecza dolabında olması gerekenler;

♥ Antibiyotikli merhem, yanık merhemi, alerji ve kaşıntı merhemi, losyon
♥ Ağrı kesici(ler)
♥ Ateş düşürücü ilaç ve şurup
♥ Mide ilaçları
♥ Alerji önleyici ilaçlar
♥ Zehirlemeler için aktif kömür,
♥ Oksijenli su, alkol
♥ Tentürdiyot,
♥ Steril pamuk, gazlı bez ve sargı bezi,
♥ Elastik bant ve yara bandı,
♥ Termometre
♥ Ayna, makas, cımbız...

Kaza anında, yaralanmalarda veya küçük rahatsızlıklarda ilk müdahaleyi kolaylıkla yapmanızı sağlayacak bu malzemelerin dışında, vitamin ve sağlık destekleyici ilaçların da ecza dolabında bulunması gerekir. Bu malzemelerin bulunması kadar, nasıl kullanılacağını ve neler yapılacağını bilmek de önemlidir. Bunun için de, ecza dolabında bir ilk yardım kitabı, üzerinde en yakın hastane, sağlık ocağı, aile hekimi gibi ilk ulaşılması gereken kişi ve yerlerin telefon numaralarının yazıldığı bir kağıt da bulundurulmalıdır.