Yemek masası seçimi detay ya da kolay bir seçim gibi görünse de evin en önemli mobilyalarından biridir ve yemek masasını alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Yemek masaları, hem günlük hem de özel günlerde misafirlik ihtiyaç duyulan mobilyalardandır. Bu yüzden iki işlevi de en iyi şekilde yerine getiren, aynı zamanda şık ve pratik olan bir masa tercih edilmesi gerekir.

Yemek masası nasıl seçilmelidir?

Mekânı belirleyin


Yemek masası seçimindeki belirleyici etkenlerden ilki masanın kullanılacağı mekândır. Masanızı yemek odasında mı, mutfakta mı yoksa salonda mı kullanacaksınız? Belki de bir kış bahçesinde kullanmayı tercih edersiniz, ya da tamamen evinizin konseptine uygun özel bir kullanım alanı tercih edersiniz. İlk olarak masanın kullanılacağı mekân ve masanın konulacağı yer belirlenmelidir.

Masanın konulacağı yeri belirledikten sonra kaç kişinin oturacağı bir masa istediğinize karar vermeniz gerekir. Eğer küçük bir alanınız varsa yuvarlak masalar herkesin rahatça oturabilmesi için daha uygun olacaklardır. Tek bir sütun üzerinde duran masalar da herkesin rahatça oturabilmesine yardımcı olacaktır. Masanızın ölçülerini belirlerken istediğiniz sayıda kişinin masada rahatça oturabilmeleri, duvar veya diğer mobilyalar ile sandalyeler arasında yeterli boşluk kalması ve odada rahatça yürüyebilecek alan bırakılması gerekliliğini unutmamalısınız.

Eğer yeterince alanınız varsa, kalabalık sofralar için dikdörtgen biçimli masalar daha kullanışlı olabilirler. Büyük ve yuvarlak bir masada ortadaki alana ulaşmak ve kullanmak çok zor olabilecekken dikdörtgen masanın her tarafı kullanılabilir.

Eğer açılarak genişleyen masalardan kullanmayı tercih ederseniz, masanızın açıldığında da yemek odanıza sığacağından, herkesin rahatlıkla oturabileceğinden emin olmalısınız.

Tasarımın önemi

Yemek masanızın tasarımı, kullanışlılığını, estetiğini, hatta büyüklüğünü de belirleyen önemli bir etkendir. Masanızı nasıl kullanacağınızı belirledikten sonra malzemesini ve tasarımını da ona göre seçebilirsiniz. Örneğin, masanızı mutfakta ve çoğunlukla günlük yemek ihtiyacı için kullanacaksanız kolay temizlenebilen, az yer kaplayan hafif modelleri tercih edebilirsiniz. Ancak salonunuzda kullanacağınız bir masa için diğer mobilyalarınızla uyum aramanız gayet doğal olacaktır. Salon mobilyalarınız ahşap ağırlıklı ise ahşap bir yemek masası salonunuzda bütünlük sağlayacaktır. Öte yandan özellikle dar odalar için cam masalar hem modern bir görünüm kazandırır hem de az yer kapladığı hissi verir.

Masa seçiminde; evde küçük çocuk varsa masanın köşelerinin çok sivri ya da tehlikeli olmamasına dikkat etmek ileride olabilecek kazaların önüne geçecektir.

Özellikle dar mekânlarda, yemek masalarını depolama için de kullanma şansınız olabilir, böyle bir durumda depolama alanı bulunan bir masa tercih etmeniz odanızı rahatlatacaktır.