Yaz mevsiminin en güzel taraflarından biri aile-eş dostla bahçemizde oturup bir çay, kahve, limonata vs. içmektir herhalde. Bu güzel keyifli aktivitenin burnumuzdan gelmemesi için oturduğumuz yerin temiz ve bakımlı olması da önemli elbette. Bahçe mobilyalarından bahsediyorum. Bahçe mobilyalarınızı her sene değiştirmek oldukça maliyetli ve gereksiz. Ancak mobilyalarınızı her sene koruyabilmek de oldukça zor tabi ki. “Evet zor” dediyseniz yanıldınız. Mobilya temizliğinin püf noktalarını biliyorsanız bu hiç de zor değil. Şöyle ki:

Öncelikle mobilyalarınza özen göstermeli ve onları temizleme işini gereksiz bir eziyet olarak değil yapmanız gereken önemli bir iş olarak görmelisiniz. Onların bakımını yaparken bir yandan da müzik dinleyebilirsiniz mesela. Bu işe yarayacaktır.

Mobilyalarımızı temizlerken kullanacağınız bezin yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz. Zira sert ve pürüzlü bir bezle bu işi yaparsanız siz fark etmeden bir bakarsınız ki mobilyanızda çizikler ve desenlerde deformasyonlar meydana gelmiş. Bu da insanın canını fena halde sıkar. Dikkat edelim.

Mobilyalarınızı sildikten sonra kesinlikle ama kesinlikle kurutmalısınız. Sabun ve su kurutulmadığı zaman mobilyanın düşmanıdır. Bu hususu unutmayın.

Mobilyalarınızı olabildiğince güneş ışığından uzak tutmalısınız. Muhafaza ederken de güneş ışığını hesap etmeyi unutmamalısınız.

Bazen basit şeyleri hatırlatmak çok önemli sorunların çıkmasına engel olabilir. Malum masanızda çay içebilirsiniz hatta belki sıcak bir çorba ya da yemek yiyebilirsiniz. Çaydanlığınızı, tencerenizi masanın üzerine koyarken altına mutlaka bir şey koyun ki (öyle matah şeylere gerek yok gazete bile olur değil mi) sıcağa dayanıksız ahşap mobilyanızı yaralamayın

Son olarak yaz sezonu başlarken ve biterken yani mobilyanızı bahçemize kurarken ve yaz bitimi kaldırırken ufak bir fırça veya bir bez yardımıyla her tarafına teak yağı sürmelisiniz. Daha sonra canınız mobilyalarınızı bir daha ki sezona yepyeni çıkarmak üzere saklayabilirsiniz.

Zor değilmiş değil mi. Sadece biraz özen ve dikkat. Daha sonra gönül rahatlığıyla önümüzdeki yazı bekleyebilirsiniz…