İşten veya okuldan eve geldiği zaman insana huzur veren, göze hitap eden bir evinin olmasını herkes ister. Fakat yeni mobilyalar almak evin bütçesini sarsabilir. Evinizi yenilemek istiyorsanız mobilyalarınızı değiştirmeden de bunu yapabilirsiniz. Bunun en ekonomik yolu mobilyaları boyamaktan geçiyor. Böylece evinizi eski, yıpranmış ve döküntü görünümden kurtarabilirsiniz. Bunun biraz meşakkatli ve zaman alan bir iş olduğunun altını çizmekte yarar var. Gelin mobilya boyamanın aşamalarına şöyle bir göz atalım.

Mobilya Boyarken İzlenecek Adımlar:

Mobilya boyama işinden en verimli sonucu alabilmek için tüm adımları uygulamak gerekir. Bazı adımları atlamak en iyi sonucu almanıza engel olacaktır.

Mobilyanızın parçalarını, çekmecelerini, kollarını sökün.

Öncelikle mobilyanızı toz ve kirden arındırmanız gerekli. Bunun için az miktarda deterjanla hazırladığınız suyla mobilyalarınızı iyice silin.

Koyu ve kötü durumda olan mobilyalara astar boya kullanmak gereklidir.

Kaliteli boya seçin. Bazı mobilyalar boyayı zor tutmaktadır. Kaliteli boya seçimi ilerde boyanın dökülmemesi için önem arz etmektedir.

Boyama sırasında etrafın kirlenmemesi için gerekli önlemleri alın. Bunun için mobilyaların altına gazete veya naylon serebilirsiniz.

Boyama yapacağınız yer havalandırılacak bir yer olmalıdır çünkü boyanın koku yapma olasılığı söz konusudur. Eğer sprey boya kullanacaksanız açık havada çalışmanız önerilir.

Mobilyalarınız yağlı boyalı, parlak yüzeyli veya kaplama mobilyalar ise zımpara yapmanız faydalı olacaktır. Zımpara ile yüzeyi matlaştırın. 220’lik veya 320’lik zımpara işinizi görecektir. Eğer zımpara yapmak istemiyorsanız yağ bazlı astar kullanmalısınız. Bu astar boyanın daha iyi yapışmasını sağlayacaktır.

Zımparanın yaptıktan sonra mobilyalarınızın tozunu bir kez daha alın.

Bu aşamadan sonra mobilyaya astar uygulamalısınız. Astar, boyanızın dökülmemesi ve yaptığınız işten en iyi sonucu almanız için önemlidir. Astar mobilya yüzey rengini örterek mobilyanın daha az boya emmesini ve mobilyanızın daha pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

Astardan sonra ince bir zımpara daha uygulayıp tozunu alın.

Artık boya işlemine geçebilirsiniz. Mobilyanıza iki kat boya vurun. Eğer gerek görüyorsanız daha fazla kat boya vurmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; her katta, önceki boyanın kurumuş olması gerekir.

Artık son aşamaya geldiniz. Bu aşamada mobilyanızı verniklemelisiniz. Böylece boyanızın daha uzun ömürlü ve pürüzsüz olmasını sağlamış olacaksınız.

Bu aşamayı da bitirdiyseniz bir çay ısmarlayarak kendinizi ödüllendirebilirsiniz.