Laminasyon, farklı yüzeylerin ve katmanların, ısı, basıç ve yapıştırıcılar ile bir araya getirilerek tek bir katman haline getirilmesi işlemidir. Lamine ibaresi geçen tüm materyallerde laminasyon işlemi uygulanır. Tekstilden baskı sistemlerine kadar birçok sektörde kullanılan laminasyon, farklı uygulama tekniklerini içerir. Laminasyon, sıcak, soğuk, panel gibi laminasyon makineleri kullanılarak, materyalin türüne göre basınç, ısı veya yapıştırıcı kullanılarak yapılır.

Tekstilde kullanılan laminasyon işleminde; çift tarafı da yapıştırma özelliğine sahip yapıştırıcı fimlerazla kumaşların arasına konulur. Uygulanan basınç ve ısı ile kumaş tabakaları tek bir tabaka haline getirilir. Özellikle dış giyim, ayakkabı, kemer ve her türlü döşemelik kumaşların imalatında kullanılan laminasyon işlemi, farklı tipte ve dayanıklılıkta kumaşların üretilmesi için sıkça kullanılır. Katmanlar arasında kullanılan yapıştırıcılar su bazlı ya da kauçuk bazlı olabilir. Bununla birlikte alevli sünger kullanarak laminasyon yapılabilir. Yanmaya karşı oldukça dayanıklı bir materyal olan alevli sünger ısı yardımıyla erir ve uygulanan basınç ile katmanların birbirine yapışmasını sağlar.

Laminasyonun kullanım alanı sadece tekstille sınırlı değildir. Malzemelerin dayanıklılığını arttırmak, izolasyonunu sağlamak ve estetik bir görürüm katmak için mobilya sektöründe yoğun olarak kullanılır. Özellikle ham mdf ve suntaların yüzeylerini kaplayan, high gloss kaplamalar laminasyon tekniği ile üretilir. Zemin kaplamalarında sıkça kullanılan laminant parkeler de 4 farklı tipte katmanın yapıştırılıp preslenmesiyle elde edilir.

Matbaa ve baskı sistemleri laminasyonun en sık kullanıldığı sektörlerden biridir. İç ya da dış mekan baskılarda, kartvizitlerde, fotoğraflarda, fotoblok uygulamalarında kısaca dış etkenlere karşı korunmak istenen bütün kağıt materyallerde kullanılır. Koruyucu özelliğinin yanında, parlak bir görünüm vererek renklerin daha canlı görünmesini sağlar. Laminasyon kaplama malzemesi olarak selefon kullanılırken, baskı tekniğine ve kullanılan mürekkebin yapısına göre sıcak ya da soğuk soğuk laminasyon makineleri kullanılır. Soğuk laminasyonda, kendinden yapışma özelliği bulunan laminasyon filmi, kaplanacak yüzerin üzerine yerleştirilir ve merdaneden geçerek yüzeye yapıştırılır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılardan alınan çıktılarda ve sıcak laminasyonun mümkün olmadığı baskı tekniklerinde kullanılır. Uygulanan işlem sonucunda mat, yarı mat ve parlak sonuçlar elde edilir.