Kadife, dayanılmaz yumuşaklığı, zarif ve zengin dokusu ile görenleri kendine ilk bakışta aşık edebilecek bir kumaştır. Perdelerden mobilyalara kadar kullanıldığı alanlara elegant bir tarz katan kadifeyi, seneler sonra bile ilk günkü parlaklığı ve ışıltısıyla kullanmak istiyorsanız düzenli aralıklar temizliğini yapmalı ve bakımını sağlamalısınız. Kadife bir kumaş için ve en önemli şeyin lif yapısı olduğunu unutmayın. Kirli ve bakımı yapılmamış kadife, hasarlı ve ezilmiş bir görünüm sergiler. Islak temizlik ve fırçalama sonrasında lifler eski haline döner.

Kadife döşemeler hassas ve özenli bir bakım gerektirir. Ama bu sandığınız kadar zor ya da profesyonel temizlik firmalarıyla görüşecek kadar zahmetli değildir. Kadife döşemeleri temizlemek ve lekeleri gidermek için ihtiyacınız olanlar;

♥ Temizlik hamuru
♥ Bulaşık deterjanı
♥ Kuru temizleme solventi
♥ Saç kurutma makinesi ya da vantilatör
♥ Naylon fırça
♥ Ilık su
♥ Kova
♥ Temizlik Süngeri
♥ Yumuşak bez

Yöntemler

Birkaç damla bulaşık deterjanını su ile iyice köpürtün. Oluşan köpüğü yumuşak bir bez yardımıyla alıp kirli alanlara uygulayın. Lekeler solmaya başlayana kadar işleme devam edin. Yumuşak bir bez yardımıyla kurulayın. Saç kurutma makinesi ya da vantilatör yardımıyla nemli bölgeyi iyice kuruttuktan sonra, bir fırça yardımıyla liflerin yatış yönüne doğru fırçalayın.

Hazır olarak satılan kuru temizleme solventi kullanaraki döşemelerinizi kolayca temizleyebilirsiniz.Solventi kirli yüzeye bir bez yardımı ile uygulayın ve kurumasını bekleyin. Saç kurutma makinesi ya da bir vantilatör yardımıyla iyice kuruttuktan sonra, liflerin yatış yönüne doğru fırçalayın.

Temizlik hamurları kadife temizliği için idean ürünlerden biridir. Toz ve partikülleri yakalayan bu hamurlar, geride herhangi bir iz ya da deterjan kalıntısı bırakmaz. Kadife döşemelerde temizlik hamurunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Temizliği sağladıktan sonra, elektrikli süpürge ile vakumlayın. Yumuşak bir naylon fırçayla tüyleri yatış yönüne doğru fırçalayın.

İpuçları

Kirlenen kadife döşemeler kötü bir görüntü oluşturmasının yanında kumaşın dayanıklılığını da etkiler. Özellikle yemek artıklarından kaynaklanan lekeler, kumaş liflerini zayıflatarak hasar verir.

Zorlu lekeleri temizlerken aşırı basınç uygulamayın. Basınç, döşemenin ezilmiş bir görüntü almasına neden olur.

Kadifenin zamanla azalan parlaklığını geri kazanması için buharlı temizleyiciler kullanın. Buharlı temizleyiciyi liflerin yatış yönünde hareket ettirerek kullanın.