Son yıllarda evler için neredeyse en faydalı eşyalar diyebileceğimiz bazalı eşyalar doğru düzenlenmediği taktirde aslında pek de işe yarıyor sayılmaz. Mükemmel depolama alanları sağlayan bazalarınızı daha doğru düzenlediğinizde ne kadar fazla eşya alabileceğine inanamayacaksınız. Evinizin, dolaplarınızın rahatlamasına olanak sağlayan bazaları düzenlerken nasıl hatalar yapıyorsunuz? Hem yatak bazalarınızı hem de koltuk bazalarınızı düzenlerken dikkat etmeniz gereken birkaç hususu sizlerle paylaşacağız.

Birinci kural bazalarınızı havalandırması çok olanlardan tercih edin.

Bazaları daha çok yorgan, nevresim gibi tekstil ürünlerini depolamak için kullanıyorsanız ne kadar fazla yer kapladığını bilirsiniz. Alandan tasarruf etmenin en iyi yolu ise şöyle: Yorganları, nevresimleri, yastıkları ayrı ayrı değil iç içe hazırlayarak bazaya yerleştirin. Herbir yorganın içine yastıkları ve çarşafı koyup mağaza usulu katlayın. Katlarken bazanızın yüksekliğini unutmayın. Bu şekilde hazırlanan yorganlar hem misafir için hazır durumda olacak hem de fazla yer kaplamayacaktır.

Bazaları yazlık, kışlık kıyafetleri depolamak için kullanıyorsanız hurçlar sizin bir numaraları yardımcınız. Mevsim dönümü ve siz dolabınızı mevsimine göre hazırlıyorsunuz. Bir önceki mevsime ait kıyafetleri kaldırıp bazanıza yerleştireceksiniz ama fazla yer kapladığını biliyorsunuz. Bunun için neredeyse her yerden temin edebileceğiniz hurçları kullanmanız yeterli olacaktır. Bazanızın enine ve yüksekliğine uygun birkaç hurç, bazanızın içinin hem daha düzgün görünmesini sağlayacak hem de daha geniş alana sahip olacaksınız. Kıyafetlerinizi mağaza usulü katlayıp düzgünce hurçlara yerleştirin.

Bu yerleştirme sırasında kazaklar, pantolonlar, montlar diye gruplar da yapabilirsiniz.

Eğer bazanızı daha çok günlük hayatta kullandığınız eşyaları depolamak için kullanıyorsanız düzenlemeniz çok daha kolay. Örneğin koltuk bazanızda yer puflarını, polar battaniyeleri depoluyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken önem sırası kullanımı daha sık olan eşyaları almanız daha kolay olan bölümleri yerleştirmenizdir. Böylelikle bazanızın içi karışmamış olacaktır.

Bazalarınızı düzenlerken bölümlere ayırın. Karışık bir baza düzeni aradığınız eşyayı bulmanızı zorlaştıracaktır. Kendi içerisinde gruplara ayırdığınız eşyaları aynı bölümlere koyun.

Ayakkabılarınızı mümkün olduğunca kutuları ile birlikte yerleştirin ve içlerine mutlaka koku yapmasına engel olacak ürünler koyun.

Son olarak bazalarınızı bir süre açık bırakarak içlerini havalandırmayı ihmal etmeyin.