Yazlık evler tatillerin geçirildiği rahat ve huzur dolu evlerdir. Bu rahatlığı sağlamanın bir yolu da mobilya seçimleridir. Bütün yılın yorgunluğunu atmak için gidilen evler, tatil kadar rahatlatıcı ve yaşamı kolaylaştıran nitelikte olmalıdır. Yazlık evlerin iç dekorasyonları tatilden beklenen rahatlama ve huzuru sağlamalıdır. Mobilyalarda ve evdeki diğer eşyalarda tatil havasının sezdirilmesi önemli bir husustur. Seçilen renkler, eşyaların kullanım kolaylıkları, rahatlıkları yazlık ev dekore ederken dikkat edilmesi gereken hususlardan birkaçı. Bu yazıda iç dekorasyonların önemli bir parçası olan mobilyalar, yazlık evler için nasıl seçilmelidir sorusuna cevap arayacağız.

Yazlık evlerde en önemli husus olabildiğince az eşya kullanmaktır.

Hangi oda olursa olsun mobilyalarınızı açık renk seçmelisiniz. Yıl boyu yorulmuş zihninizi koyu renklerle daha fazla yoracağınız için mobilya seçimlerinizde açık rengi tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Evinize yazın ferahlığını ve rahatlığını bu yolla getirebilirsiniz.

Beyaz, mavi, krem gibi sıcağı fazla barındırmayan ve hissettirmeyen renkler tercih edilmelidir. Bunaltıcı yaz sıcaklarında bu seçimleriniz içinizi rahatlatacaktır.

Salonun koltukları mutlaka tamamıyla kumaş olmalıdır. Deri veya ahşap ile kombine edilmiş koltuk seçimlerinden kaçınılmadır. Geniş ve rahat minderlere sahip koltukları tercih etminiz bedeninizin de dinlenmesini sağlayacaktır.

Hasırdan mobilyaları ve eşyaları tercih etmeniz yazlık eviniz için doğru bir dekorasyon unsuru olacaktır. Örneğin hasır sandalyeler, hasır dolaplar evinizindeki tatil havasını artıracaktır.

Televizyon ünitesinin çok dolaplı olmasına dikkat edin. Bu size salonda fazla eşya depolama imkanı sağlayacaktır.

Yatak odaları için az ve öz mobilya tercih edin. Odanın dekorasyonunda kullanılan mobilyaların kullanışlı olması önemli. Uykunuzun sağlıklı olması için yatakların konforlu olmasına dikkat edin. Gardolapların fazla gözlü olmasını tercih edin, bu eşyalarınızın karışmasını engelleyecektir.

Yazlık eviniz için seçtiğiniz bütün mobilyaların temizliğinin kolay yapılabilmesi önemli. Tatilde vaktinizin önemli bir kısmını temizliğe ayırmamak için rahat temizlenebilen ürünleri tercih etmelisiniz.

Yemek masalarının beyaz renk olması doğru bir tercih olacaktır. Bu tercih sıcak yaz akşamlarında ferah yemekler yemenizi sağlayacaktır.

Tatilinizi geçirdiğiniz evinizin dekorasyonu, iç huzurunuz ve tatilinizin kalitesi için çok önemli. Yukarıda verilen önerilerle tatilinizi her açıdan mükemmel kılabilirsiniz.